Ukraina

Moja Wielkopolska – frontem do wody

Projekty podkreślające funkcję wody w przestrzeni zostały nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu Moja Wielkopolska na najlepsze prace magisterskie z zakresu projektowania. Konkurs Moja Wielkopolska na najlepsze prace magisterskie w zakresie projektowania urbanistycznego zorganizowano już po raz 24. Od kilku lat jego wyniki ogłaszane są podczas Dnia Urbanisty na Międzynarodowych Targach Budownictwa Budma.
Wśród tegorocznych laureatów prym wiedli – zresztą nie po raz pierwszy – absolwenci Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W tym roku jednak nie było zdecydowanego prymusa, gdyż I nagrody jury nie przyznało.
II nagrodę otrzymała Joanna Przybyła z Uniwersytetu Przyrodniczego za koncepcję zagospodarowania przestrzeni rekreacyjnej nad Wartą w Poznaniu pomiędzy mostami Przemysła I i Królowej Jadwigi zatytułowaną ,,Projekt parku QMiastu”. Autorka pracy porównała miasto do żywego organizmu, którego tętnicą jest rzeka i której zatem nie można pominąć w planach. Joanna Przybyła opracowała przekształcenie obszaru nadwarciańskiego w przestrzeń atrakcyjną dla rekreacji. W koncepcji zagospodarowania nadała charakter dualistyczny (człowiek i natura) przyjmując przenikanie się naturalnych form przyrodniczych i wytworów człowieka. Zaprojektowała więc ścieżki piesze i rowerowe, siłownie na świeżym powietrzu, miejsca do grillowania, dla wędkarzy, przystanie, scenę, gastronomię, galerię, plac zabaw. A wszystko wpisane w istniejącą zieleń tworzącą enklawy i zielone wyspy. Zadbała też o liczne osie widokowe uwidaczniające krajobraz.

III nagroda przypadła Agnieszce Skórze z tej samej katedry i uczelni za koncepcję zagospodarowania Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Placówka składa się z czterech obiektów ciągnących się na przestrzeni kilku kilometrów od skansenu etnograficznego w Dziekanowicach po rezerwat archeologiczny na Ostrowie Lednickim, które są jednak słabo powiązane. Projektantka zaproponowała koncepcję stwarzająca powiązanie przestrzenne poszczególnych części, aby zwiedzający chcieli odwiedzić wszystkie. Ona także uznała, że trzeba zwrócić się do wody, w tym przypadku do jeziora Lednickiego, nad którym położone jest muzeum. Wyznaczyła miejsce na duże imprezy plenerowe w formie amfiteatru z dobrze widocznym jeziorem oraz trasę krajobrazową jego brzegiem prowadzącą do kolejnych obiektów. Zaprojektowała na niej drewniane kładki oraz przystanie, aby uruchomić też komunikację drogą wodną. Trasę podkreśliła kolorowymi akcentami roślinnymi – konkretnie czerwienią pojawiającą się na roślinności w poszczególnych porach roku (kwiaty, owoce, liście).

Dwa wyróżnienia podzielili między sobą absolwenci UP i Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.
Tegoroczny, VIII Dzień Urbanisty przebiegał pod hasłem ,,Miasto (nie)pełnosprawne”. Organizator – Towarzystwo Urbanistów Polskich – postawił sobie tym razem za cel poszukiwanie pozytywnych przykładów, przedsięwzięć z całego kraju, które mogą stać się wzorcami, inspiracją dla innych miast, gmin w działaniach na rzecz dobrobytu najważniejszej części ciała miejskiego/gminnego organizmu, jakim jest każdy jego mieszkaniec.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...