Ukraina

Mury Kaponiery zostaną wyeksponowane

Jeszcze w tym roku zabytkowe mury Kaponiery Kolejowej, znajdującej się pod rondem Kaponiera na poziomie -2, będą mogły zostać wyeksponowane. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na wykonanie robót budowlano-konserwatorskich i rewaloryzacyjnych.

Wyeksponowanie obiektu fortecznego dawnej Kaponiery Kolejowej i umożliwienie jej docelowego zagospodarowania pod funkcje kulturalne, czy usługowe, będzie jednym z najciekawszych działań w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego w ostatnich latach oraz kolejnym dowodem na to, że Poznań przywiązuje dużą wagę do ratowania zabytków. Jestem przekonany, że powstanie ciekawy punkt na turystycznej mapie miasta. Na co dzień zabytkowe mury Kaponiery Kolejowej będą mogli podziwiać pasażerowie PST. Pierwotny projekt modernizacji ronda nie zakładał tych działań. Sprawą zainteresowali się kilka lat temu miłośnicy fortyfikacji oraz kierowana wówczas przeze mnie komisja rewitalizacji Rady Miasta. Realizacja tego zadania stała się jednak faktem dopiero po zmianie władz Poznania i wsparciu prezydenta Jacka Jaśkowiaka – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Głównym założeniem i celem prac konserwatorskich dotyczących Kaponiery Kolejowej jest powstrzymanie procesów korozyjnych oraz przywrócenie murom ceglanym walorów estetycznych, pozwalających na ich wyeksponowanie w przestrzeni handlowo-usługowej oraz od strony podziemnego węzła komunikacyjnego PST – wyjaśnia Katarzyna Michalak, konserwator dzieł sztuki w opracowaniu poświęconym programowi prac konserwatorskich zaplanowanych dla obiektu.

Kaponiera Kolejowa została oddana do użytku w 1872 roku. Pełniła różne funkcje. Jak pisze w swym opracowaniu Katarzyna Michalak – był tu magazyn amunicji, ekskluzywne kasyno oficerskie, a po II wojnie światowej magazyn win należący do Centralnych Piwnic Win Importowanych. Pozostałości historycznego obiektu fortyfikacyjnego od 1982 roku znajdują się pod ochroną konserwatorską.

Na przeprowadzenie robót budowlano-konserwatorskich i rewaloryzacyjnych zgodę wydali zarówno miejska konserwator zabytków, jak i regionalny dyrektor ochrony środowiska (RDOŚ) w Poznaniu. Oba pozwolenia ograniczają czasowo inwestycję.

Zezwolenie miejskiego konserwatora zabytków, obejmujące m.in. montaż ścianki i drzwi przeciwpożarowych, pełną konserwację i restaurację ścian, sklepień oraz posadzek z udrożnieniem otworów wentylacyjnych, a także wykonanie zabezpieczeń dla siedlisk nietoperzy, ważne jest do końca tego roku.

Zezwolenie RDOŚ pozwala na przeprowadzenie prac pod nadzorem chiropterologicznym od 16 kwietnia do 14 października, czyli poza okresem hibernacji nietoperzy. W ciągu 10 ostatnich lat populacja nietoperzy w tym miejscu sześciokrotnie przekroczyła 100 osobników. Zezwolenie RDOŚ określa również szereg rekompensat dla tej populacji – m.in. konieczność budowy poideł, instalacji urządzeń badających temperaturę i wilgotność, stosowanie odpowiedniego oświetlenia w pobliżu wlotu do zimowiska nietoperzy, a także wprowadzenia zakazu udostępniania zwiedzającym obiektu w okresie hibernacji tych ssaków. Dodatkowo, przez trzy lata po zakończeniu robót, ma być prowadzony w odrestaurowanych podziemiach monitoring nietoperzy i warunków mikroklimatycznych.

Zainteresowane wykonaniem prac podmioty mogą składać swoje oferty do 19 czerwca. Odbiór prac konserwatorskich przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i odbiór prac budowlanych zaplanowano na pierwszą dekadę października. Odbiór końcowy – do 17 listopada br.

Jacek Łakomy, Biuro Prasowe UMP

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...