Koszty zużycia energii w obiektach publicznych, takich jak urzędy, szpitale czy szkoły, stanowią znaczną pozycję w budżecie. Montaż własnych źródeł, które umożliwiłyby zmniejszenie opłat, niejednokrotnie jednak przekracza możliwości gminy. Tymczasem instalacja paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła jest możliwa bez inwestowania własnych funduszy.
Prąd ze słońca
Panele fotowoltaiczne to najpowszechniej spotykane odnawialne źródło energii. Jego montaż pozwala na produkcję dużej ilości energii elektrycznej w najbardziej słoneczne dni, a także zostanie prosumentem. W warunkach, gdy wytworzone zostanie więcej energii niż potrzebuje budynek, nadwyżki mogą być dostarczone do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w ramach systemu wsparcia. Dzięki temu gmina może uzyskać tzw. opust, co oznacza, że ma możliwości rozliczenia wyłącznie różnicy pomiędzy energią pobraną a wytworzoną.
Na takie rozwiązanie zdecydował się powiat kozienicki, który przy okazji głębokiej termomodernizacji budynku starostwa, zlecił instalację paneli fotowoltaicznych. Rozwiązanie takie zmniejszyło zużycie energii, zwiększyło udział odnawialnych źródeł energii i przyczyniło się do obniżenia wskaźników emisyjności.
Ekologiczne ciepło
Innym, zyskującym na popularności, rozwiązaniu jest montaż pomp ciepła, które doskonale sprawdzają się jako systemy grzewcze w budynkach użyteczności publiczności. Potwierdza to przykład szkoły podstawowej w Niepołomicach, gdzie oprócz termoizolacji, modernizacji oświetlenia budynku i zastosowania automatyki budynkowej, zamontowano gruntową pompę ciepła.
Ograniczenie ilości energii zużywanej na potrzeby szkoły oraz instalacja pompy ciepła, ekologicznego urządzenia służącego do jej wytwarzania, przełożyły się na poprawę stanu środowiska w mieście. Znacznie wzrósł także komfort użytkowania budynku, co doceniają uczniowie i nauczyciele.
Ciepło z kogeneracji
Jednostki kogeneracyjne, które w jednym procesie wytwarzają energię elektryczną oraz ciepło najczęściej są zasilane gazem ziemnym. Montaż takiej jednostki w szpitalu czy na basenie to nie tylko gwarancja stabilnych, niezależnych dostaw energii elektrycznej i ciepła, ale również zmniejszenie rachunków za ich pobór. Obiekt, dzięki instalacji takiego urządzenia, staje się dodatkowo bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.
Istnieje również możliwość instalacji jednostki trigeneracyjnej. Oprócz ciepła i energii elektrycznej wytwarza ona też chłód. Stosuje się ją w instytucjach i firmach, które w swojej codziennej działalności zużywają jego znaczne ilości. Należą do nich między innymi placówki medyczne, wykorzystujące chłód do przechowywania leków oraz przeprowadzania niektórych zabiegów.
Finansowanie od firmy ESCO
W przypadku, gdy koszty modernizacji energetycznej budynków przekraczają możliwości budżetowe gminy, z pomocą może przyjść firma ESCO (ang. Energy Saving Company). Tego typu firma zajmuje się kompleksowym przygotowaniem i realizacją wszelkich działań służących poprawie gospodarki energetycznej u zamawiającego, a zatem również montażem własnych jednostek wytwórczych. ESCO przeprowadza audyt, na podstawie którego opracowuje i realizuje projekty. Co istotne, oferuje również zawarcie umowy z gwarantowaną oszczędnością. Na jej mocy nie tylko planuje i wdraża, lecz również finansuje całe przedsięwzięcie. Poniesione koszty są następnie spłacane przez zamawiającego ze środków, jakie uzyskał dzięki zmniejszeniu wydatków na rachunki. Wartość tych oszczędności jest zagwarantowana w umowie przez ESCO. Firma specjalizująca się w działaniach służących poprawie efektywności energetycznej przejmuje również ryzyka związane z inwestycją.