Agrobex 750×100 – czerwiec 2017

Najważniejsza lokalizacja

Podczas gdy w Europie łańcuchy dostaw stale ewoluują, lokalizacja pozostaje najważniejszym czynnikiem

Prologis opublikował nowe badanie dotyczące czynników wpływających na wybór lokalizacji logistycznych w Europie. Raport „Strategie rozwoju klientów: Najbardziej Pożądane Lokalizacje Logistyczne” wskazuje także lokalizacje, które dobrze prosperują w gwałtownie zmieniającym się europejskim sektorze logistyki.

W oparciu o wyniki badania, 5 października podczas targów EXPO REAL w Monachium, Prologis przyznało nagrody „100 Najbardziej Pożądanych Lokalizacji Logistycznych w Europie w 2017 roku” dla najlepszych lokalizacji w Europie.

Laureatami nagrody „100 Najbardziej Pożądanych lokalizacji Logistycznych w Europie w 2017 roku” zostali:

Venlo: najbardziej pożądana lokalizacja w Europie spośród 100 przebadanych lokalizacji.

Düsseldorf/Rhein-Ruhr z trzema mniejszymi częściami Hamm, Unna i Metropolitan region Ruhr: największa poprawa spośród najlepszej 10.

Polska Centralna – Łódź: najbardziej pożądana lokalizacja poza Europą Zachodnią.

Niniejszy raport stanowi kontynuację naszych dotychczasowych badań dotyczących lokalizacji, w których wskazaliśmy czynniki determinujące wybór nowych lokalizacji w Europie.

Inwestycja w infrastrukturę i dostępność pracowników są kluczem do sukcesu dla danej lokalizacji logistycznej. Dostępność pracowników i bliskość ośrodków gospodarczych to czynniki mające wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących lokalizacji. Dlatego też, aby móc cieszyć się falą wzrostu w sektorze logistyki, decydenci polityczni powinni zachęcać do inwestycji w infrastrukturę i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej. Zrozumienie tych długoterminowych czynników kształtujących popyt jest kluczowe dla inwestorów. Podczas gdy inne składowe (np. dynamika podaży, kompresja stóp kapitalizacji itd.) są ważne dla stworzenia długoterminowej wartości, zrozumienie dynamiki klienta i zmian zachodzących w sieciach logistycznych jest niezbędne dla podejmowania właściwych decyzji inwestycyjnych.

CZYNNIKI WARUNKUJĄCE WYBÓR LOKALIZACJI

1. Najważniejszy jest bezpośredni dostęp do głównych centrów konsumpcji. Dostęp do handlu międzynarodowego, ośrodki gospodarcze i dostępność pracowników są dla operatorów logistycznych najważniejszymi kryteriami wyboru lokalizacji. Korytarze logistyczne i obszary metropolitalne w krajach Beneluksu i Zachodnich Niemczech są tego najlepszym przykładem. Europa Północna charakteryzuje się wysokim zagęszczeniem konsumentów i rozwiniętymi sieciami transportowymi, nie dziwi zatem, że te lokalizacje uplasowały się wysoko w rankingu pod względem bliskości i infrastruktury. Rynki holenderskie uzyskały szczególnie wysoki wynik pod względem regulacji formalno-prawnych i multimodalności. Wiele poszczególnych rynków jest dobrze położonych, jak na przykład Venlo, Amsterdam-Schiphol, korytarz Antwerpia-Bruksela (E19), Hamburg, Stuttgart, korytarz Antwerpia-Hasselt (E330) oraz Centralna i Wschodnia Brabancja.

2. Główne skupiska ludności o najwyższym poziomie konsumpcji mają coraz większe znaczenie. W tegorocznym badaniu, duże obszary metropolitalne jak Londyn, Paryż czy Berlin uplasowały się wyżej w ogólnych rankingach. Podobnie jak korytarze logistyczne, obszary metropolitalne notują dobre wyniki, ponieważ znajdują się one blisko konsumentów i stanowią wsparcie dla wydajnego łańcucha dostaw. Klienci nieruchomości logistycznych coraz częściej zwracają uwagę na koszty łańcucha dostaw, a także, chcąc dostarczyć klientom towar najszybciej jak to możliwe, na bliskość ośrodków gospodarczych oraz klientów/dostawców.

3. Koszty całkowite mają relatywnie małe znaczenie. Dawniej logistyka skupiała się na minimalizowaniu kosztów. Jednak obecnie, gdy łańcuch dostaw jest coraz częściej postrzegany jako atut konkurencyjności, wartość odgrywa coraz większą rolę w podejmowaniu decyzji. Wiele krajów i rynków tradycyjnie postrzeganych jako drogie osiągnęło dobry wynik w naszym badaniu, jak na przykład Holandia, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania czy Francja.

Polska

Dzięki otwarciu granic polski rynek logistyczny odnotował znaczący wzrost. Rozwój działalności przemysłowej, przy jednoczesnym wzroście klasy konsumentów umożliwia stymulowanie rozwoju sektora logistycznego z obu kierunków łańcucha dostaw. Oferując dobrą propozycję wartości, bliskość Europy Zachodniej i rozbudowaną infrastrukturę transportową, Polska uplasowała się wśród trzech najlepszych krajów w różnych kategoriach. Najważniejsze rynki to Polska Centralna-Łódź (w 5 najlepszych lokalizacjach), Kraków, Wrocław i zachodnia Polska.

Źródło: PROLOGIS

x

Zobasz także

Jak będziemy mieszkać

Rekordowa aktywność deweloperów i niezwykle duży wybór mieszkań – z taką sytuacją mamy obecnie do ...

Ceny mieszkań w UE

Według Eurostatu, w ciągu 12 miesięcy ceny mieszkań w Czechach czy Irlandii zdrożały aż o ...

Mieszkaniowe trendy

Deweloperzy już piąty rok z rzędu zamknęli rekordowymi wynikami, ale na rynku pojawiają się czynniki, ...

Najlepszy rok mieszkaniówki

Branża nigdy nie miała się lepiej, deweloperzy budują coraz więcej mieszkań i coraz więcej sprzedają ...

Mieszkania plus

Od 11 września do 31 grudnia w ramach rządowego programu Mieszkanie plus podpisano porozumienia na ...