Ładowarki emu.energy

Nie ma już ul. 23 Lutego

Cztery dni przed dniem 23 lutego, z centrum Poznania zniknęły tabliczki z nazwą tej ulicy.

Zamiast ulicy 23 Lutego ( d. Pocztowa) obecnie mamy ulicę porucznik Janiny Lewandowskiej. Nie była, o dzino Żołnierzem Wyklętym, ale prawdziwa polską bohaterką. 22 kwietnia 1940 roku, zginęła w Katyniu Janina Lewandowska – radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz, aresztowana przez Sowietów w czasie Kampanii Polskiej 1939 roku. Córka dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Była jedyną kobietą wśród ofiar zamordowanych w Katyniu.

Zgodnie z ustawą dekomunizująca nazwy ulic, wojewoda wielkopolski wydał w grudniu zarządzenie zastępcze zmieniające nazwy czterech ulic w Poznaniu. Chodziło o ulice: Chwiałkowskiego, 23 Lutego, 9 Maja i al. Braterstwa Broni na Cytadeli.

Rada Miasta Poznania zaskarżyła decyzję wojewody dotyczącą ul. 23 Lutego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Decyzji sądu jeszcze nie ma, a póki co obowiązuje zarządzenie wojewody. Na mapach GEOPOZ-u zmianę naniesiono już wcześnie, a 19 lutego wymieniono tabliczki.
***
Cytadelowcami określani są polscy, cywilni uczestnicy walk o Poznań w 1945 roku, którzy razem z Armią Czerwoną zdobywali 23 lutego Cytadelę (Fort Winiary), co doprowadziło do ostatecznego wyparcia Niemców z Poznania. Cytadelowcy tworzyli oddział w liczbie 2000 osób, 100 z nich zginęło w walkach, kilkuset zostało rannych.

W ostatnim czasie za sprawą ustawy dekomunizującej ulice, głośnio zrobiło się o ulicy 23 Lutego, upamiętniającą wydarzenia z 1945 roku. Przeciwnicy nazwy wskazują, że symbolizuje ona początek podporządkowania Polski Związkowi Radzieckiemu. Druga strona akcentuje, że 23 Lutego 1945 roku zakończyła się kilkuletnia okupacja Niemiec hitlerowskich w Poznaniu. Data jest również upamiętnieniem ofiary poniesionej przez Cytadelowców – Polaków. Wojewoda Wielkopolski zmienił nazwę ulicy, a Rada Miasta Poznania odwołała się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego. Rozstrzygnięcie jeszcze nie zapadło.

W kolejną rocznicę zakończenia walk o Poznań, będzie można poznać lepiej historię Cytadelowców, dzięki wycieczce organizowanej z inicjatywy biura europosłanki Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. Spacer odbędzie się 23 lutego (piątek), początek o godz. 11.30 na skwerze Rabina Egera. Spacer szlakiem poznańskich bohaterów zacznie się niedaleko jednego z miejsc, skąd Cytadelowcy ruszali do ataku. Koniec jest zaplanowany pod obeliskiem tuż przed uroczystością z okazji zakończenia walk o Poznań. Pod drodze będzie można poznać miejsca, gdzie werbowani byli Cytadelowcy, gdzie dostawali broń, gdzie walczyli i gdzie ginęli. Spacer poprowadzi Błażej Wandtke, w przeszłości znany dziennikarz, autor artykułów i programów telewizyjnych poświęconych historii Poznania (m.in. seria „Tajemnice Poznania”).
Źródło: biuletyn.poznan.pl

Fot. Mateusz Malinowski

x

Zobasz także

Rowery czwartej generacji

Na 21 marca planowane jest uruchomienie systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego czwartej generacji (PRM 4G). Trwają ...

Miejski Dworzec PKS

Radni miejscy zdecydowali o podziale spółki PKS Poznań S.A. Wydzielona część jej majątku – lokal ...

Golden Marketing Conference

W dniach od 19 do 20 marca na uczestników Golden Marketing Conference czeka ponad dwadzieścia ...

Strategia Polskich Mebli

Podczas największych targów meblowych w Polsce przedstawiono strategię marki dla polskiej branży meblarskiej, która ma ...

W Wiedniu to jest życie…

Po raz 10. z rzędu Wiedeń uznany został za najlepsze miejsce do życia w rankingu ...