Ukraina

Niezadowolenie z wykrzyknikiem

Mieszkańcy Poznańskiego TBS protestują przeciwko podwyżce czynszów. Zgodnie z decyzją zarządu od maja płacić mają 12 zł za m kw. mieszkania. Niezadowoleni mieszkańcy wywiesili w oknach protestacyjne plakaty i założyli stowarzyszenie, które ma ich reprezentować podczas rozmów z zarządem TBS i władzami Poznania. Na protestacyjnym plakacie widnieje duży czarny wykrzyknik z niezadowoloną „buźką” w miejscu kropki. Plakaty zostały rozwieszone przede wszystkim w oknach mieszkań wychodzących na główne ulicę. Można je zobaczyć miedzy innymi w oknach osiedla u zbiegu ulic Słowiańskiej i Murawy.
Chcemy w ten sposób zaprotestować przeciw podwyżce czynszów. Uważamy, że jest ona nieuzasadniona. Ponadto zarząd TBS źle gospodaruje naszymi pieniędzmi – mówi jedna z lokatorek Poznańskiego TBS.
To miały być mieszkania dla średniozamożnych, a stają się mieszkaniami dla bogatych – dodaje jej sąsiadka.
Niezadowoleni mieszkańcy założyli stowarzyszenie, które wydaje ulotki i redaguje stronę internetową. Pod adresem www.tbslokatorzy.pl można przeczytać postulaty protestujących i wyliczenia, z których wynika, że mieszkańcy TBS są nie tylko najemcami, ale przede wszystkim głównymi inwestorami. Bowiem zamieszkiwane przez nich bloki zostały wybudowane przede wszystkim za ich pieniądze pochodzące z wkładu partycypacyjnego oraz kredytu, który sami spłacają. Dlatego domagają się również większego udziału w podejmowaniu decyzji.
Zarząd PTBS nie zgadza się z postulatami mieszkańców i tłumaczy, że nowa stawka czynszu pochodzi z kalkulacji dotyczących kosztów utrzymania osiedla.
My nie czerpiemy żadnych dochodów z wynajmu mieszkań. Nie stać nas na mniejszą stawkę czynszu, bo ona wynika wyłącznie z kosztów jakie ponosimy. Możemy ją zmniejszyć jedynie obcinając fundusz remontowy, a to nie zadawala mieszkańców – tłumaczy prosząca o anonimowość pracownica działu prawnego PTBS.
W czerwcu tego roku ma dojść do połączenia wszystkich trzech działających w Poznaniu Towarzystw Budownictwa Społecznego: Poznańskiego TBS, TBS Wielkopolska oraz TBS Nasz Dom. To rozwiązanie ma dać oszczędności w administrowaniu spółkami. Niewykluczone, że wówczas nowe kalkulacje pozwolą na obniżenie lokatorskich czynszów bez cięcia kosztów remontów.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...