Ukraina

Nowa siedziba dla poznańskiej policji

Prawie hektar powierzchni pod dachem otrzymają poznańscy policjanci w nowej siedzibie przy ul. Szylinga. Od kilku miesięcy trwają intensywne prace przy przebudowie dawnych koszar pruskich na potrzeby Komendy Miejskiej. W 2006 r. wojsko przekazało oficjalnie zajmowany dotychczas budynek przy ul. Szylinga na potrzeby Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Wybudowany w 1880 r. stanowił jeden z budynków koszarowych dawnej dużej jednostki pruskiej. Opracowanie projektowe wykonane w wojskowym biurze konstrukcyjnym wykonano pod kontem przystosowania budynku na potrzeby policji.
Pod koniec 2007 r. ówczesny komendant wojewódzki policji Henryk Tusiński podpisał umowę z Mostostalem Warszawa na wykonanie prac adaptacyjnych i modernizacyjnych, które rozpoczęły się niebawem. A ich zakres jest niemały. Budowlani usunęli wszystkie stare instalacje i tynki. Największy zakres prac budowlanych stanowiła wymiana stropów z drewnianych na żelbetowe. Przebudowa ta umożliwiła też zmianę układu wewnętrznego z typowo koszarowego na bardziej funkcjonalny. Korytarze znajdą się pośrodku, zaś pomieszczenia służbowe po obu ich stronach od ulicy Szylinga i od podwórza. W budynku wymieniono prawie 600 okien. Obecnie 140 pracowników budowlanych zajmuje się pracami wykończeniowymi: stawianiem ścianek działowych i kładzeniem posadzek. Atrakcją budynku jest wykonanie przeszklonej konstrukcji części dachu, dzięki czemu policjanci otrzymają dodatkowo 1500 m kw. powierzchni.
W nowej siedzibie policji znajdzie się prawie 10.000 m kw. powierzchni usytuowanej na 6 kondygnacjach wraz z piwnicami. Oddanie komendy do użytku nastąpić ma w połowie lipca 2009 r.
– Z niecierpliwością oczekujemy na oddanie komendy do użytku, bo radykalnie poprawi ona warunki pracy i zdolności operacyjne poznańskich policjantów – mówi Zbigniew Paszkiewicz, rzecznik prasowy KM Policji w Poznaniu. Przy Szylinga pracować będzie 450 policjantów i pracowników cywilnych. Przeniesie się tam zarówno kadra dowódcza jak i sekcje: ruchu drogowego, prewencji, kryminalna, dochodzeniowo-śledcza, przestępczości gospodarczej, technicy kryminalistyki oraz służby logistyczne. Dotychczas znajdują się one nie tylko w siedzibie przy ul. Taborowej, ale również w poszczególnych komisariatach. Po przeprowadzce poprawią się więc również warunki pracy w komisariatach.
Poznańscy policjanci otrzymają nie tylko nowe, wygodne pomieszczenia, ale i nowoczesne środki łączności dzięki rozbudowanym sieciom informatycznym. Znajdzie się tu również główne stanowisko kierowania 997 oraz centrala obsługi sieci monitoringu miejskiego z większą ilością stanowisk monitorowania. Położenie w centrum miasta ułatwi też – zdaniem Zbigniewa Paszkiewicza – komunikowanie się z innymi placówkami.
Przebudowa Komendy Miejskiej Policji kosztować ma 50 mln zł. Pieniądze pochodzą z Komendy Głównej.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...