Ukraina

Nowe nazwy ulic

Podczas LXI sesji Rady Miasta Poznania radni przyjęli Poznański Program

Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej oraz przegłosowali nowe nazwy ulic i skwerów. Nie zajęli się jednak projektem uchwały dotyczącej darmowych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży.

Zanim porządek obrad doszedł do punktu, w którym radni mieli decydować o zmianach w komunikacji miejskiej, sesja rady miasta została przerwana.

Radni zagłosowali za to za ponownym sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Osiedle Armii Krajowej”. Chodzi o istniejący na osiedlu teren zieleni – radni przychylili się do głosu mieszkańców osiedla i uznali, że należy wykreślić zapis, który pozwala wybudować tam np. halę sportową.

Na sesji przyjęto też Poznański Program Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2017-2020 i przegłosowano udzielenie Uniwersytetowi Medycznemu bonifikaty od ceny sprzedaży działki przy ul. Krzyżowej.– W interesie miasta jest partnerska relacja z uczelniami publicznymi, realizującymi swoje określone cele statutowe – wyjaśniał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. – Oczywiście ich finansowanie nie jest zadaniem własnym samorządu, ale ich działalność jest niezwykle ważna dla poznaniaków.

Radni przegłosowali również uchwałę, która pozwala na udzielenie pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu na zadanie w zakresie kultury.

– W roku 2018 przypada pięćdziesiąty sezon artystyczny Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, założonej w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal – uzasadniała podczas sesji Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP. – Mając na względzie prestiżowy dla wizerunku Poznania charakter działalności orkiestry, jej międzynarodową rangę oraz uznanie dla dokonań najlepszej orkiestry kameralnej na świecie, miasto postanowiło udzielić wsparcia finansowego Województwu Wielkopolskiemu z przeznaczeniem na realizację projektów artystycznych w sezonie jubileuszowym Orkiestry.

Bardzo dużo czasu radni poświęcili nowym patronom ulic, placów i skwerów. Decyzją rady miasta ulica na Śródce prowadząca do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego będzie nosiła imię ks. Bolesława Sułka. To kapłan, który był m.in. nauczycielem dzieci głuchoniemych i kuratorem polsko-katolickiego Towarzystwa Głuchoniemych w Poznaniu.

Zmiany będą też na Świerczewie. Rondo łączące ulice Hugona Kołłątaja i Przełęcz z inicjatywy Rady Osiedla będzie się nazywać rondem Świerczewo. Z kolei odcinek ulicy biegnący od ronda w kierunku ul. Góreckiej będzie upamiętniać lotników Dywizjonu 302 Myśliwskiego „Poznańskiego”, który został sformowany na terenie Wielkiej Brytanii w lipcu 1940 r. Ulica w pobliżu CH Posnania odchodząca od ul. Milczańskiej będzie nosić imię Grzegorza Ciechowskiego.

Nowe nazwy zyskało wiele terenów zieleni. Skwer u zbiegu ulic Jeżyckiej i Poznańskiej będzie nosił imię Józefa Gratanowicza, który był założycielem i organizatorem Szpitala Miejskiego przy ul. Mickiewicza. Z kolei skwer na osiedlu Powstańców Warszawy został nazwany imieniem Stanisława Jarzembowskiego, lotnika, który służył w 307 Dywizjonie Myśliwskim Nocnym „Lwowskich Puchaczy”. Imię Stanisława Bręczewskiego, policjanta, który we wrześniu 1939 r. został wywieziony do obozu jenieckiego w głąb Rosji, dostał skwer na Winiarach, a skwer obok Teatru Wielkiego upamiętni Antoninę Kawecką, śpiewaczkę Opery Poznańskiej.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP
FOTO: LXI Sesja Rady Miasta Poznania odbyła się 23 stycznia

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...