Ukraina

Nowych mieszkań mniej o 20 tys.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w lutym oddano do użytkowania ponad 8,5 tys. mieszkań. To o 13,8 proc. mniej niż w lutym roku 2010. Dynamika liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań była dodatnia. W ostatnich 12 miesiącach oddano zatem blisko 131 tys. lokali, czyli o 20 tys. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim, a to oznacza, że roczna dynamika spadku przyspieszyła, bo przekroczyła 13,2 proc. (przed miesiącem było to 12,3 proc.).
Utrzymywanie się tak wysokiej rocznej dynamiki spadku nie jest zaskoczeniem i jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. Najbardziej przyłożyli się do tego deweloperzy, którzy oddali o 17,6 tys. (26 proc.) jednostek mieszkaniowych mniej. Powstało też o 3,4 tys. mniej mieszkań spółdzielczych (spadek o blisko 45 proc.). Poprawa sytuacji nastąpiła tylko w segmencie inwestorów indywidualnych, w przypadku których dodatnią roczną dynamikę pod względem liczby oddawanych mieszkań obserwujemy już drugi miesiąc z rzędu. Tym razem oddali oni o 2,9 tys. mieszkań więcej, a dynamika wyniosła 4,3 proc. i była nieco niższa niż w styczniu, kiedy wyniosła 6,1 proc.
Pomimo niezbyt sprzyjającej aury w lutym wzrosła liczba rozpoczętych budów. Przybyło ich ponad 7,4 tys., czyli o 12,8 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. W ciągu 12 miesięcy rozpoczęto zatem budowę przeszło 160,7 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 13,4 proc. Odpowiadają za niego przede wszystkim inwestorzy indywidualni, którzy tylko w lutym rozpoczęli blisko 4 tys. budów, co oznacza przeszło 42-proc. wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Deweloperzy na razie zwolnili tempo, rozpoczynając ponad 3,2 tys. inwestycji, czyli ledwie o 1,1 proc. więcej niż w lutym 2010 roku. Za obserwowaną w ubiegłym roku wysoką dynamikę wzrostu liczby rozpoczynanych budów odpowiedzialni byli głównie deweloperzy, a jak pokazują dane z pierwszych dwóch miesięcy tego roku, być może tym razem pałeczkę przejmą inwestorzy indywidualni.
W dalszym ciągu spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W lutym ogółem wydano ich 10,2 tys., co w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku oznacza spadek o 7,9 proc. Z kolei liczona przez nas roczna dynamika po raz pierwszy od kiedy zbieramy dane (czyli od stycznia 2008 roku) była dodatnia – w ostatnich 12 miesiącach wydano bowiem niemal 173,1 tys. pozwoleń, czyli o 0,5 proc. więcej niż we wcześniejszym dwunastomiesięcznym okresie. W zeszłym miesiącu mniejsze zainteresowanie uzyskiwaniem pozwoleń dotyczyło wszystkich segmentów, jednak najmniej zawiedli inwestorzy indywidualni, którzy wystarali się o niemal 5,9 tys. pozwoleń, co oznacza spadek 2,3 proc. Deweloperzy uzyskali ich 4,2 tys., czyli o 7,6 proc. mniej.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, dlatego nie zmieniamy naszych prognoz, zgodnie z którymi w nadchodzących miesiącach dalszym ciągu powinniśmy obserwować spadek liczby oddawanych do użytku mieszkań, a zmiana trendu nie nastąpi wcześniej niż w połowie roku. Do tego czasu dynamika spadku powinna jednak stopniowo maleć. Oczekujemy za to poprawy pod względem liczby rozpoczynanych budów, a także liczby wydawanych pozwoleń.

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...