Fotografia wnętrz

Odnowią tężnie w Ciechocinku

Do końca 2021 r. trwać będzie rewitalizacja słynnych tężni w Ciechocinku. Inwestycja pochłonie 21,6 miliona złotych. Obecnie prace są prowadzone na najmłodszej, blisko 170-letniej tężni. Remont starszej tężni ruszy jesienią.

Historia tężni w Ciechocinku sięga pierwszej połowy XIX stulecia. Inicjatorem ich budowy był Stanisław Staszic – jeden z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli
Tężnie w Ciechocinku są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Inwestycja ma kosztować 21,6 mln zł, z czego 15 mln zł stanowić będzie wsparcie ze środków Unii Europejskiej, a resztę stanowi wkład własny marszałkowskiej spółki Uzdrowisko Ciechocinek.

Trzy dziewiętnastowieczne drewniane konstrukcje składające się na zespół ciechocińskich tężni były obiektami służącymi do odparowywania wody w produkcji soli. Pierwsze dwie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy księdza Stanisława Staszica, który był jednym z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią, najmłodszą tężnię wybudowano natomiast w roku 1859.

Pokrywają je wiązki tarniny, po których spływa solanka. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych wodny roztwór soli intensywnie paruje, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat – naturalne, lecznicze inhalatorium. W miarę użytkowania na tarninie osadza się sól, która obciąża konstrukcje tężni, powodując zapadanie poszczególnych wiązek, a w konsekwencji osłabienie intensywności odparowywania solanki.

Z trzech opisanych powyżej tężni czynne są teraz tylko dwie. Trzecia, najmłodsza jest obecnie remontowana. Jak podaje kujawsko-pomorski urząd marszałkowski wykonawca usunął z niej tarninę, która ze względu na zły stan wymaga wymiany w całości (konstrukcję pokryje nowa tarnina sprowadzana z Bieszczad i Ukrainy). Stara tarnina została pocięta i zutylizowana.

Teraz trwa naprawa i częściowa wymiana drewnianej konstrukcji nośnej tężni oraz remont podestu górnego, gdzie pojawią się odnowione balustrady i schody. Ekipa budowlana oczyściła już i uszczelniła zbiornik solankowy. Przez kilkanaście dni trwać będzie próba wodoczszelności. Z konstrukcji zdjęto zabytkowy wiatrak, służący przed laty do tłoczenia solanki z wykorzystaniem siły wiatru, który również zostanie odnowiony.

Przewidziane są też dalej idące zmiany. W planach jest budowa komory solnej pomiędzy przęsłami tężni, w której kuracjusze i goście będą mogli korzystać z naturalnych inhalacji. Równocześnie wykonawcy remontują budynek przepompowni solanki. Położyli już nowe tynki, zdjęli stary dach, naprawili stropy i wkrótce pokryją je gontem bitumicznym. Założą też orynnowanie odporne na działanie solanki. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne. Zakres prac obejmuje również wymianę elementów instalacji elektrycznej i remont pomp solankowych, które tłoczą wodę na wszystkie tężnie.

Tężnie w Ciechocinku mają być rewitalizowane do końca 2021 r. (fot. Andrzej Goiński dla UMWKP)

Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Rośnie UMWZ w Szczecinie

Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego nabiera kształtów. Demontaż rusztowań pozwolił ocenić, jak efektownie będzie ...

Superdom w Bieszczadach!

Dom powstał przy granicy Polski z Ukrainą. Piękne i dzikie tereny Bieszczad zachwycają melancholią i ...

Tną drzewa na potęgę

Nawet jeśli drzewa rosną na terenach prywatnych, świadczone przez nie usługi (korzyści) mają znacznie szerszy ...

Żarnowiec wraca do gry

Elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej na północy, na Pomorzu – poinformował minister klimatu i środowiska Michała ...

Nabór na Nowy Nikiszowiec

Blisko 1,5 tys. wniosków wpłynęło do poniedziałkowego przedpołudnia w trwającym dotąd tydzień naborze najemców 513 ...