Ukraina

Odnowią tężnie w Ciechocinku

Do końca 2021 r. trwać będzie rewitalizacja słynnych tężni w Ciechocinku. Inwestycja pochłonie 21,6 miliona złotych. Obecnie prace są prowadzone na najmłodszej, blisko 170-letniej tężni. Remont starszej tężni ruszy jesienią.

Historia tężni w Ciechocinku sięga pierwszej połowy XIX stulecia. Inicjatorem ich budowy był Stanisław Staszic – jeden z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli
Tężnie w Ciechocinku są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Inwestycja ma kosztować 21,6 mln zł, z czego 15 mln zł stanowić będzie wsparcie ze środków Unii Europejskiej, a resztę stanowi wkład własny marszałkowskiej spółki Uzdrowisko Ciechocinek.

Trzy dziewiętnastowieczne drewniane konstrukcje składające się na zespół ciechocińskich tężni były obiektami służącymi do odparowywania wody w produkcji soli. Pierwsze dwie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy księdza Stanisława Staszica, który był jednym z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią, najmłodszą tężnię wybudowano natomiast w roku 1859.

Pokrywają je wiązki tarniny, po których spływa solanka. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych wodny roztwór soli intensywnie paruje, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat – naturalne, lecznicze inhalatorium. W miarę użytkowania na tarninie osadza się sól, która obciąża konstrukcje tężni, powodując zapadanie poszczególnych wiązek, a w konsekwencji osłabienie intensywności odparowywania solanki.

Z trzech opisanych powyżej tężni czynne są teraz tylko dwie. Trzecia, najmłodsza jest obecnie remontowana. Jak podaje kujawsko-pomorski urząd marszałkowski wykonawca usunął z niej tarninę, która ze względu na zły stan wymaga wymiany w całości (konstrukcję pokryje nowa tarnina sprowadzana z Bieszczad i Ukrainy). Stara tarnina została pocięta i zutylizowana.

Teraz trwa naprawa i częściowa wymiana drewnianej konstrukcji nośnej tężni oraz remont podestu górnego, gdzie pojawią się odnowione balustrady i schody. Ekipa budowlana oczyściła już i uszczelniła zbiornik solankowy. Przez kilkanaście dni trwać będzie próba wodoczszelności. Z konstrukcji zdjęto zabytkowy wiatrak, służący przed laty do tłoczenia solanki z wykorzystaniem siły wiatru, który również zostanie odnowiony.

Przewidziane są też dalej idące zmiany. W planach jest budowa komory solnej pomiędzy przęsłami tężni, w której kuracjusze i goście będą mogli korzystać z naturalnych inhalacji. Równocześnie wykonawcy remontują budynek przepompowni solanki. Położyli już nowe tynki, zdjęli stary dach, naprawili stropy i wkrótce pokryją je gontem bitumicznym. Założą też orynnowanie odporne na działanie solanki. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne. Zakres prac obejmuje również wymianę elementów instalacji elektrycznej i remont pomp solankowych, które tłoczą wodę na wszystkie tężnie.

Tężnie w Ciechocinku mają być rewitalizowane do końca 2021 r. (fot. Andrzej Goiński dla UMWKP)

Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Zielona Góra bez stadionu

Zielonogórski poseł chciałby budowy stadionu na 10 tys. kibiców w Zielonej Górze. Pyta o rządowe ...

Rzeszów buduje aquapark

To jest projekt rozpoczynający w mieście nową erę, z ambitnymi projektami i architekturą na najwyższym ...

Infrastruktura „atomówek”

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa postępowania przetargowe związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku. ...

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...