Państwo wesprze kredytobiorców w trudnej sytuacji

Kredytobiorcy pozbawieni pracy i znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej będą mogli przez 18 miesięcy otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł – zakłada ustawa o funduszu wsparcia dla kredytobiorców mieszkaniowych, którą w miniony piątek uchwalił Sejm. Za ustawą głosowało 425 posłów, sześciu wstrzymało się od głosu.
Rozwiązania zawarte w ustawie skierowane są do wszystkich kredytobiorców zarówno złotowych, jak i walutowych. W myśl ustawy – której projekt przygotowało Ministerstwo Finansów, ale zgłoszony został w Sejmie przez posłów Platformy Obywatelskiej – pomoc do 1,5 tys. zł, maksymalnie przez 18 miesięcy otrzymywać mają kredytobiorcy znajdujący się w tarapatach finansowych.
Chodzi o osoby, które straciły pracę, są zadłużone, a także osoby, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego. Dofinansowanie udzielane byłoby na korzystnych warunkach: pomoc nie byłaby oprocentowana, zwrot następowałby po dwóch latach od jej udzielenia i mógłby zostać rozłożony na osiem lat. Zgodnie z ustawą, o wsparcie będzie można występować do 31 grudnia 2018 r.
Decyzje w sprawie udzielania wsparcia dla kredytobiorców podejmowałby Bank Gospodarstwa Krajowego. W BGK utworzony ma zostać specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł. Jego powstanie sfinansować mają banki, proporcjonalnie do wielkości portfela kredytów mieszkaniowych.
Gdyby potrzeby były większe, banki mogłyby dołożyć do funduszu jeszcze 300 mln zł, ale już proporcjonalnie do liczby ich klientów, którzy skorzystali z ustawy. Przy BGK utworzona byłaby Rada Funduszu Wsparcia, która szczegółowo rozpatrywałaby wnioski kredytobiorców. Mogłaby ona podejmować też decyzje o umorzeniu zobowiązania.
Ustawa ma wejść w życie 90 dni od dnia ogłoszenia. Teraz trafi do Senatu. Ponieważ nie wzbudza większych kontrowersji, ma szanse na wejście w życie, w przeciwieństwie do analogicznej ustawy o pomocy dla frankowców.
Podczas kończącego się w piątek posiedzenia Sejm nie głosował nad poprawkami Senatu do tamtej ustawy, choć senatorowie zmienili najbardziej kontrowersyjny artykuł i przywrócili pierwotny zapis o podziale kosztów przewalutowania kredytów frankowych w połowie między banki i kredytobiorców.
Politycy PO obawiają się jednak, że poprawka zostanie odrzucona przez PSL i opozycję – czyli tę samą większość, która na początku sierpnia w Sejmie przegłosowała zapis, że koszty przewalutowania w 90 proc. będą pokrywać banki (autorstwa posła Wincentego Elsnera z SLD).
Sam Elsner zapytał w piątek z trybuny szefową komisji finansów Krystynę Skowrońską (PO), co się stało z ustawą o frankowcach. Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oświadczyła jednak, że „to nie jest pytanie do tego punktu”.
Wcześniej Skowrońska mówiła PAP, że cały czas czeka na ekspertyzy w sprawie konstytucyjności ustawy o frankowcach.

Ĺšródło PAP

Komentarz eksperta – Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl

Wsparcie, a nie darowizna. To ma sens

Idea pomagania kredytobiorcom znajdującym się w tarapatach jest szczytna, ale zawsze budzi sporo kontrowersji. Za przykład może posłużyć ostatnie zamieszanie wokół kredytobiorców spłacających kredyty walutowe.
Wówczas toczyły się dyskusje na temat tego, jak umorzyć część długów i odciążyć osoby spłacające kredyty w CHF. Larum podnieśli kredytobiorcy spłacający kredyty w PLN, którzy od początku musieli płacić wyższe raty i czuli się poszkodowani.
W przypadku funduszu wsparcia sytuacja wygląda jednak inaczej. Pomoc kierowana będzie do kredytobiorców mających problemy ze spłatą, ale nie będzie to forma darowizny. Pieniądze trzeba będzie później oddać.
W trakcie spłacania zobowiązania kredytobiorca będzie mógł liczyć na wsparcie w wysokości 1,5 tys. zł przez okres 18 miesięcy. Spłatę wsparcia trzeba będzie rozpocząć po dwóch latach, a pożyczoną sumę będzie można rozłożyć na maksymalnie 8 lat. Jeśli kredytobiorca wykorzysta maksymalną kwotę – 27 tys. zł i rozłoży spłatę na 96 miesięcy, to rata wyniesie 282 zł. Będzie to kwota, którą trzeba będzie spłacać równocześnie ze standardowymi ratami kredytu hipotecznego. Oznacza to, że po 2 latach miesięczne obciążenie z tytułu rat wzrośnie.

x

Zobasz także

Pół miliarda kredytu

Poznański samorząd wystąpi o dodatkowy kredyt w wysokości 500 mln zł – poinformował prezydent miasta ...

PIT do końca maja

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można ...

Pomogą odroczyć raty

Banki zapewnią możliwość odroczenia spłat rat kredytowych na okres do 3 miesięcy. Ułatwienia mają dotyczyć ...

Miliard od BGK na czynsze

Najem subsydiowany to najem z pewną pomocą publiczną, w ramach której dopłaca się do czynszu. ...

Uwaga! Fałszywe emaile

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami o tytule „Wezwanie do złozenia wyjasnienia” (pisownia oryginalna), w których autor ...