Ukraina

Parking przy ul. Za Bramką gotowy na przyjęcie kierowców

Od czwartku, 8 grudnia br., pierwsi kierowcy będą mogli wjechać na podziemny parking przy ul. Za Bramką 1 w Poznaniu. W budynku utworzono 299 miejsc parkingowych dla samochodów i 30 dla rowerów. Wjazd znajduje się od ul. Wszystkich Świętych, wyjazd skierowano w stronę ulicy Za Bramką i dalej na Garbary. 176 miejsc na kondygnacjach -1 i -2, to parking publiczny. Interesującą dla kierowców propozycją, jest możliwość bezpłatnego korzystania z parkingu przez pierwsze 30 minut. Cena za każdą rozpoczęte 60 minut parkowania kształtować się będzie podobnie jak za godzinę postoju w strefie płatnego parkowania, czyli ok. 3 złote. Koszt parkowania samochodu osobowego przez całą dobę zamknie się w kwocie 30 złotych. W związku z powstaniem nowego parkingu, zmieni się organizacja ruchu w obrębie ulic Wszystkich Świętych i Za Bramką i po wprowadzeniu II etapu zmian Tempo 30. Ulica Wszystkich Świętych stanie się dwukierunkowa z wjazdem i wyjazdem z parkingu.
Trójpoziomowy parking podziemny zbudowany w kwartale ulic Wszystkich Świętych i Za Bramką, jest integralną częścią czterokondygnacyjnego budynku, którego część nadziemną zaprojektowano z myślą o pomieszczeniach biurowych, a parter to z kolei strefa usługowa, w której działać będą lokale gastronomiczne. Na trzech kondygnacjach podziemnych powstał monitorowany parking na 299 pojazdów. Powierzchnie na poziomach -3 i 0 przeznaczone są dla najemców budynku, a poziomy -1 i -2 to powierzchnia ogólnodostępna, z której będą mogli korzystać również mieszkańcy okolicznych kamienic. Tam wytyczono 176 miejsc parkingowych.

– Parking został zaprojektowany i wykonany zgodnie z najnowszymi standardami technicznymi dla takich obiektów. Jego układ komunikacyjny jest maksymalnie prosty – na tyle oczywiście, na ile pozwalała trudna geometrycznie staromiejska działka i okoliczna zabudowa. Jest samodzielnie funkcjonującą jednostką w stosunku do biurowca, który znajduje się nad nim, niemniej jednak sprawnie z nim połączony – mówi Tomasz Osięgłowski, architekt, projektant z pracowni Ultra Architects.
Parking wyposażono we wszelkie udogodnienia dla kierowców.
– Hala garażowa jest monitorowana oraz przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Grzegorz Michalski, prezes zarządu WCWI. – Miejsca postojowe są szerokie, a do hali można zjechać windami zlokalizowanymi w holu głównym lub zejść schodami. Z parkingu wytyczono też bezpośrednie wyjście na ul. Za Bramką. Atutem tej inwestycji jest także przygotowanie specjalnego zaplecza dla miłośników jednośladów, którzy zostawiając tu swój rower lub motocykl, mogą skorzystać z pryszniców i zamykanych szatni – dodaje.

Po sąsiedzku

Z uwagi na położenie budynku w ścisłym centrum i z uwagi na plan zagospodarowania przestrzennego, parking nie będzie funkcjonował w czasie ciszy nocnej – czynny będzie w godzinach od 6.00 do 22.00. To dało możliwość przygotowania specjalnej oferty dla mieszkańców sąsiadujących z nim ulic.
– Mieszkańcy okolicznych kamienic będą mogli skorzystać z dwóch propozycji abonamentowych. Pierwsza, to wykup abonamentu całodobowego na poziomie -3. W tej puli mamy ok. 50 miejsc postojowych. Druga opcja, to tzw. abonamenty nocne tj. obowiązujące po godzinie 17.00. Tutaj liczba miejsc może być większa, ponieważ obejmuje dwa poziomy: -1 i -2. Kondygnacje te są jednak zarządzane przez operatora zewnętrznego i od jego polityki będzie uzależniona ilość dostępnych abonamentów. Obie propozycje zostały przygotowane w taryfie skonstruowanej specjalnie dla mieszkańców. Jednak oferta ta będzie dotyczyła tylko tych osób, które nie korzystają z identyfikatora na parkowanie w strefie. Kompleksowy cennik usług na poziomach -1 i -2 poznamy już pod koniec roku – mówi prezes Michalski.

W duchu rewitalizacji

– Jeszcze jako przewodniczący komisji rewitalizacyjnej Rady Miasta bardzo zabiegaliśmy, aby miasto wykorzystało środki z funduszu JESSICA na budowę obiektów, które mogą przyczynić się do rewitalizacji przestrzeni miejskiej – przypomina wiceprezydent Mariusz Wiśniewski podkreślając radość ze zrealizowanej inwestycji. – Za naszą namową spółka miejska podjęła się takiej inwestycji i pozyskała środki z pożyczki JESSICA na przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Konsekwencją zbudowania obiektu parkingowego będzie to, co zamierzamy rozpocząć w roku przyszłym, czyli rewaloryzację placu Kolegiackiego. Ta przestrzeń będzie zupełnie inaczej wyglądać dla mieszkańców, będzie miejscem przyjaznym do spędzania wolnego czasu, przeznaczonym na organizowanie różnych uroczystości, także imprez kulturalnych, pozwoli funkcjonować szerzej przedsiębiorcom okolicznych restauracji. To wszystko dzięki tej inwestycji. Dla nas bardzo ważne jest również to, że suma miejsc parkingowych, które tu powstaną – również tych dostępnych dla mieszkańców – znacząco przewyższa pulę, która była i jeszcze przez jakiś czas będzie dostępna na placu Kolegiackim, ale uzupełnia pulę miejsc, które znikną z okolicznych uliczek poddanych przeprojektowaniu. To wiąże się z tworzeniem przyjaznej przestrzeni dla pieszych, o czym wielokrotnie mówiliśmy, że jeśli chcemy to robić, to musi być alternatywa. Nie bez znaczenia jest to, że do świąt obiekt jest bezpłatny do godz. 22. A także, że przez pół godziny można z tego parkingu korzystać bezpłatnie. Jeżeli więc ktoś będzie miał sprawę do załatwienia w Urzędzie Miasta i będzie tu musiał dotrzeć samochodem, to będzie mógł tu na ten czas spokojnie się zatrzymać – komentuje wiceprezydent.
Mariusz Wiśniewski zwraca też uwagę na architekturę budynku, dlatego że pracownia poznańska, która go zaprojektowała zebrała za ten budynek sporo laurów. Oprócz parkingu obiekt będzie służył innym aktywnościom miejskim. Swą siedzibę przeniesie tu spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Mieści się tu strefa coworkingowa tworząca przestrzeń dla startupów, dla młodych przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą.
Miejsca parkingowe na placu Kolegiackim będą jeszcze dostępne mniej więcej do połowy przyszłego roku, kiedy planowane jest rozpoczęcie jego przebudowy. Do końca kwietnia trwać mają jeszcze badania archeologiczne na placu. Potem rozpocznie się rewaloryzacja, która potrwa do połowy 2018 r. Obejmie nie tylko sam plac, ale i skwer przy przychodni lekarskiej. Podstawą prac będzie zwycięski projekt wyłoniony w konkursie, jednakże z pewnymi modyfikacjami. Jednym z podstawowych postulatów było znaczące zwiększenie ilości zieleni w stosunku do propozycji tej pracy. Druga bardzo istotna kwestia podkreślana przez mieszkańców, to jest lepsze wyeksponowanie pozostałości dawnej kolegiaty Św. Marii Magdaleny i pokazanie tego, co archeolodzy odkryli – a tego wybrana praca konkursowa nie uwzględniła.
Gdzie jeszcze zlikwidowane będą miejsca parkingowe na okolicznych ulicach, np. Za Bramką, czy Wszystkich Świętych będzie przedmiotem dodatkowej analizy.

Z historią w tle

Na poszczególnych kondygnacjach parkingu oglądać można efekty prac archeologicznych prowadzonych tu tuż przed rozpoczęciem budowy. Piktogramy trzech znalezisk: fosy, szańca i cmentarza zaznaczono na murach i posadzkach budynku, w miejscach ich rzeczywistego położenia. Na poziomie -1 mamy piktogramy z literami F, SZ i C. Ramka z literą F informuje nas, że w tym miejscu pod ziemią znajduje się fragment odnalezionej fosy miejskiej z XVIII wieku. Tuż obok możemy znaleźć jeszcze literę SZ, która odnosi się do fragmentów szańca pochodzącego z początków XVIII w. Po sąsiedzku jest jeszcze znak z literą C informującą o tym, że na tym terenie znajdował się cmentarz datowany na okres od XV do XIX wieku.
Szczegółowe wyjaśnienie oznaczeń i przybliżenie historii prac archeologicznych oraz znalezisk, znajdzie się w przyszłości na specjalnym panelu, w głównym holu wejściowym do budynku na poziomie parteru.

Z dbałością o szczegóły

Lokalizacja inwestycji zadecydowała o jej kształcie. Położony w śródmiejskiej zabudowie, otoczony wąskimi ulicami biurowiec, doskonale dopasował się do sąsiedniej zabudowy. Współczesna, ale spokojna elewacja, tworzy doskonałą kompozycję. Konstrukcja budynku nawiązuje do charakterystycznych elementów elewacji sąsiadujących kamienic. To jednak nie wszystko. Architekci budynku zadbali także o wykończenie dodatkowej przestrzeni, jaka powstała od strony ulicy Za Bramką, między nowo zaprojektowanym biurowcem, a budynkiem Poznańskiego Centrum Świadczeń. Wytyczono tam niewielki plac z ławkami i zielenią – drzewami nawiązującymi do wykończeń tarasowych budynku. Są też ciężarne lampy – jak nazywają je architekci – które mają budki lęgowe dla ptaków.

Na parterze budynku już funkcjonuje restauracja z kuchnią azjatycką, druga obok urządza się. Swoją siedzibę z willi przy Al. Niepodległości przeniesie miejska spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jak informuje prezes Grzegorz Michalski zaawansowane rozmowy z najemcami dotyczą 60 proc. powierzchni biurowej i usługowej.
Generalnym wykonawcą budowy było konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. oraz Aldesa Construcciones S.A. Projekt architektoniczny budynku przygotowała pracownia Ultra Architects. Wartość inwestycji, realizowanej dzięki unijnej inicjatywie JESSICA, wynosi 60.469.400 PLN brutto. Kwota pożyczki uzyskana na ten cel przez Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji to 37.500.000 PLN.

299 nowych miejsc parkingowych przy placu Kolegiackim
* 8 grudnia 2016 r. pierwsi kierowcy mogą skorzystać z parkingu przy ul. Za Bramką 1
* 299 miejsc parkingowych, w tym 176 miejsc ogólnodostępnych
* 30 miejsc na rowery, zamykane szatnie i zaplecze sanitarne dla rowerzystów
* Pierwsze dni bez opłat. Kierowcy, którzy pozostawią samochód na parkingu w dniach od 8 do 26 grudnia 2016 r., nie poniosą kosztów parkowania.
* Pierwsze pół godziny parkowania jest bezpłatne. Cena za pierwszą pełną i każdą kolejną rozpoczętą godzinę wynosi 3 złote.
* Parking będzie czynny od godziny 6.00 do 22.00

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...