Ukraina

„Pestka” dla kupujących

Łatwy dojazd, nie tylko dla zmotoryzowanych ma być atutem Galerii Pestka, powstającej na poznańskich Winogradach. Nazwa nawiązuje do popularnego określenia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, którego linia przebiega tuż obok. „Pestką” mają być także zakupy, jako że galeria nastawia się na klientów z portfelami o różnej grubości. Galeria powstaje u zbiegu Alei Solidarności i ulicy Mieszka I. Ze względu na swoje położenie i powiązanie z węzłami komunikacyjnymi, będzie łatwo dostępna zarówno dla korzystających z komunikacji miejskiej jak i dobrze powiązana z układem ulic.
Trzykondygnacyjny budynek galerii zaprojektowano na planie litery L. Elewacja wykonywana jest częściowo z granitu i piaskowca, duże połacie ścian i dachu są przeszklone.
Całkowita powierzchnia handlowa galerii to 42 tys. m. kw. Na powierzchni tej zaplanowano około 75 sklepów i punktów usługowych różnego rodzaju.
– To może wydawać się niewiele, ale większość powierzchni zajmą sklepy duże, takie jak market spożywczy czy sklep z elektroniką – mówi Norbert Fijałkowski, dyrektor galerii.
Na działalność handlowo-usługową przeznaczone są dwa piętra nadziemne. Znajdzie tam miejsce między innymi supermarket spożywczy Carrefour, market budowlany Praktiker, salon odzieżowy C&A i – pierwszy w Poznaniu – market z elektroniką użytkową sieci Saturn. Będzie też salon prasowy Kolportera, salon z artykułami dziecięcymi Kiddie i mniejsze sklepy wielu znanych marek. W pasażu tuż przy wejściach znajdzie się szereg kawiarni, barów i restauracji. Odpoczynkowi kupujących posłuży m. in. przeszklona kawiarnia Gruszecki, z widokiem na pobliskie osiedla i linię Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.
– Dotąd udało się wynająć 90 procent oferowanej powierzchni – podkreśla dyrektor Fijałkowski. Dodaje, że „Pestka” ma być nie tyle konkurencją dla funkcjonującej już w pobliżu „Plazy”, tylko uzupełnieniem – stąd nastawienie na klienta przyjeżdżającego raczej na zakupy, niż w poszukiwaniu rozrywki.

Najniższa kondygnacja mieści podziemny parking, który uzupełniają naziemne miejsca postojowe – w sumie na 900 samochodów, co ma całkowicie zaspokoić potrzeby kupujących.
Dobre połączenia z Aleją Solidarności i ul. Mieszka I mają ułatwić dojazd do galerii nawet z odległych dzielnic. Podobnie dobry dojazd komunikacją miejską gwarantować będzie powiązanie z przystankiem „Serbska” na linii PST.
Inwestorem Galerii „Pestka” jest Moebel Walther A.G. z Niemiec, która to firma wcześniej stawiała m. in. centra handlowe we Wrocławiu i w Warszawie. Główny wykonawca to Erbud sp. z o. o., a projekt powstał w biurach Glob Projekt z Poznania i WMB z Berlina.
Po zakończeniu inwestycji Galeria „Pestka” przejmie na własność funduszu nieruchomości PBW Polska sp. z o. o. Spółka ta zarządza już kilkoma centrami handlowymi w kraju.
Otwarcie galerii planowane jest na przełom lutego i marca 2008. dark

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...