Ukraina

Politechnika ma nową bibliotekę

Biblioteka główna Politechniki Poznańskiej przeprowadza się do nowego budynku przy ul. Piotrowo, który niedawno oddano do użytku. Nowa biblioteka od podstaw została zbudowana dla mediów elektronicznych i pod kątem włączenia w sieć bibliotek światowych. Umożliwi ona utworzenie na Politechnice Poznańskiej planowanych, nowych kierunków studiów: multimedialnych, inżynierii medycznej, inżynierii unikatowych technologii, nanotechnologii.
Biblioteka – podobnie jak wybudowane kilka lat temu centrum wykładowe – będzie funkcjonować w technologii budynku inteligentnego. Zainstalowano w niej w pełni zintegrowany system zarządzania i kontroli kompleksu z elektronicznym systemem kontroli wejść i podglądem.
Głównym projektantem nowego kompleksu nad Wartą jest profesor politechniki Marian Fikus, wybitny architekt praktyk, znany w środowisku rysownik i nauczyciel akademicki. Generalnym wykonawcą był Budimex.

Biblioteka ma trzy kondygnacje odpowiadające podstawowym zespołom funkcjonalnym.
Na parterze znajduje się informacja o zbiorach i wypożyczanie druków zwartych. Jest dostępne dla wszystkich – tych, którzy chcą zasięgnąć podstawowych informacji, skorzystać z katalogów komputerowych, wypożyczać i czytać książki w domu, wypożyczać książki z innych bibliotek. Tu jest wolnodostępny księgozbiór podręczników akademickich.

Na pierwszym piętrze ulokowano usługi informacyjno-bibliograficzne i dydaktyczno-seminaryjne. To przestrzeń dla czytelników pragnących studiować na miejscu, w czytelniach: ogólnej i bibliograficzno-informacyjnej oraz tych, którzy chcą skorzystać z porad bibliograficzno-informacyjnych oraz pomocy seminaryjno-dydaktycznej.
Poziom drugiego piętra, gdzie ulokowano multimedia i interaktywność, jest przeznaczony dla czytelników czasopism drukowanych i elektronicznych, dla pragnących studiować w wydzielonych pojedynczych kabinach z wykorzystaniem wszystkich mediów oraz dla internautów – tych, którzy chcą korzystać z centrum interaktywnej informacji multimedialnej.
Poziomy łączy dogodny system komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Dostępność do określonych zbiorów, informacji i miejsc (magazynów bibliotecznych i pracowni) reguluje elektroniczny system dostępu.

Nowa biblioteka to:
– 70 pracowników biblioteki,
– obsługa 20.000 studentów i 2000 pracowników naukowo-dydaktycznych,
– do 550.000 woluminów, w tym w wolnym dostępie 70 proc. zbiorów drukowanych,
– wydzielony księgozbiór podręczników akademickich (wolny dostęp),
– 350 miejsc dla czytelników z możliwością podłączenia do lokalnej i rozległej sieci komputerowej,
– 40 stanowisk katalogów komputerowych,
– trzy czytelnie specjalistyczne,
– kabiny do indywidualnej pracy badawczej,
– 60 stanowisk biblioteki elektronicznej i multimedialnej,
– powierzchnia użytkowa 6500 m kw.
Nowy kompleks powstał na terenie kampusu Piotrowo Politechniki Poznańskiej, u zbiegu ulic Piotrowo-Berdychowo, w symbiozie z nadbrzeżem Warty. Jest to początek formowania prawobrzeżnego bulwaru nadwarciańskiego w strefie stykowej z lewobrzeżnym centrum miasta. Niezwykle interesująca i wyrafinowana koncepcja jest skomponowana na osiach widokowych łączących wnętrza zaprojektowanego zespołu. Wejście główne do kompleksu z placu okrągłego przechodzi w agorę wewnętrzną ku trzem częściom: bibliotece, centrum kultury studenckiej i centrum wykładowemu. Części te są połączone trzema pasażami: osiami widokowymi na zabytki-symbole panoramy starego Poznania, widoczne z prawego brzegu Warty. Są to wieże kościoła bernardynów (Pasaż Bernardyński), renesansowy ratusz poznański (Pasaż Ratusz) i katedra archidiecezjalna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła (Pasaż Katedra).

Na działce o powierzchni 2,5 ha powstał zespół podpiwniczonych budynków (trzy kondygnacje biblioteki, dwie centrum wykładowego) z wewnętrznymi doświetlającymi patiami i przeszklonymi połaciami dachowymi.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...