Ukraina

Poznaniacy uczcili Rogera Sławskiego

Roger Sławski – wybitny poznański architekt – spoczął na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha. Grób autora m. in. Powszechnej Wystawy Krajowej (dzisiejsze MTP) oraz odbudowy Starego Rynku został przeniesiony z alei zasłużonych na Junikowie. W ponownym pochówku uczestniczyła rodzina architekta, władze Poznania oraz uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu, którego patronem jest Roger Sławski. Poznaniacy zawdzięczają Rogerowi Sławskiemu m. in. rozbudowę Hotelu Bazar, kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego i św. Trójcy w katedrze, Szpital dziecięcy św. Józefa przy ul. Krysiewicza, Siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego, budynek Towarzystwa Budowlanego Union przy ul. 3 Maja (dziś budynek UMP), Dom Akademicki przy ul. Niepodległości, 11 obiektów wystawy PeWuKa oraz plan zagospodarowania terenów Pewuki. Był wszechstronnym specjalistą, także w dziedzinie konserwatorskiej. Po wojnie zaangażował się w odbudowę Starego Rynku, a szczególnie Ratusza i Odwachu.
– Oddajemy dziś hołd wielkiemu twórcy. Roger Sławski jest dla mnie nie tylko wybitnym architektem, jest przede wszystkim wzorem do naśladowania, wzorem patriotyzmu. Swój geniusz wolał wykorzystać w miejscu w którym się urodził. Teraz spocznie tuż obok kościoła, w którym był ochrzczony. Naszym obowiązkiem jest dbanie o dziedzictwo, które nam zostawił – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
O przeniesienie grobu Rogera Sławskiego z Junikowa na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha zabiegał powołany w tym celu Komitet Honorowy, który działał w porozumieniu z rodzina architekta. W działania komitetu włączyły się władze Poznania, województwa wielkopolskiego, zarząd Międzynarodowych Targów Poznańskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu.
– Serdecznie dziękuję za uczczenie pamięci o moim dziadku. Teraz spoczął z najbliższymi, obok swojej siostry. Gorąco zachęcam poznaniaków, żeby przychodzili na ten cmentarz i poznawali historie ludzi, którzy oddali temu miastu swoje serca – powiedziała Krystyna Sławska, wnuczka Rogera Sławskiego.
Roger Sławski urodził się i zmarł w Poznaniu. Żył w latach 1871 – 1963. Zdecydowana większość zaprojektowanych przez Sławińskiego obiektów posiadała cechy klasycyzującego baroku – tzw. styl polski. W okresie zaborów jak i pierwszych latach niepodległości był to styl uznawany przez Polaków za rodzimy, dający możliwość odcięcia się od urzędowej architektury pruskiej, w której dominował neogotyk. Sławski był niewątpliwie indywidualnością na lokalnym wielkopolskim gruncie, jego wpływ na krajobraz architektoniczny Wielkopolski był znaczny, o czym świadczy liczba zrealizowanych projektów, ich świetny poziom artystyczny i wykonawczy.
Kwiaty na grobie Sławskiego złożyli Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i jego zastępca – Mariusz Wiśniewski. W imieniu Rady Miasta Poznania kwiaty złożyła Katarzyna Kretkowska, wiceprzewodnicząca rady.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...