Ukraina

Poznańskie budynki wśród najlepszych w kraju

Wśród laureatów nagród przyznanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich dla najciekawszych budynków dwóch ostatnich lat znalazło się nowe skrzydło Biblioteki Raczyńskich, poznański Pixel oraz dom na morzem, zaprojektowany przez poznańską pracownię Ultra Architects. Nagrodę Roku SARP 2013 otrzymała fińska pracownia Lahdelma&Mahlamaki z Finlandii (oraz Kuryłowicz&Associates) za projekt Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Muzeum poświęcone historii i kulturze polskich Żydów stoi na warszawskim Muranowie przy ul. Anielewicza 6, nieopodal Pomnika Bohaterów Getta.
Ale w gronie najlepszych w kraju znalazły się też obiekty zrealizowane w Poznaniu (oba autorstwa JEMS Architekci) oraz zaprojektowane przez tutejszych architektów.
Pierwsze Równorzędne Wyróżnienie SARP 2013 przypadło JEMS Architekci z Warszawy, autorom nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Zaprojektowany przez JEMS Architekci gmach jest połączony z dotychczasowym budynkiem Biblioteki Raczyńskich i liczy siedem kondygnacji. Na jego parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci, sala wystawowa i herbaciarnia, na pierwszym piętrze – wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem oraz biblioteka dla niewidomych. Kolejne piętra zajmą: informatorium i katalogi, czytelnie, i magazyny zbiorów bibliotecznych.
– Projektując gmach biblioteki staraliśmy się zrozumieć różnorodność życia bibliotecznego oraz dwoistość natury przestrzeni w bibliotece. Próbowaliśmy zorganizować optymalną ochronę cennych zbiorów, zapewnić wygodne warunki pracy dla bibliotekarzy, ale jednocześnie staraliśmy się stworzyć przestrzenie przyjazne czytelnikom – mówi Marek Moskal z JEMS Architekci.

Drugie Wyróżnienie SARP 2013 przypadło pracowni Ultra Architects z Poznania za dom nad morzem w Pobierowie. Powstały budynek zastąpił wcześniej stojący dom, który dla właścicieli był już zbyt mały. Co ciekawe architekci tak zaprojektowali jego następcę, że podczas budowy nie trzeba było wycinać ani jednego drzewa.
Projektując „Dom nad morzem” architekci Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z poznańskiej pracowni Ultra Architects dokładnie sprawdzili warunki, w jakich budynek miał stanąć. Okazało się, że działka ma niestabilne podłoże i występuje na niej wysoki poziom wód gruntowych o dużej sile wyporu. Projektanci zdecydowali, że z tymi trudnościami najlepiej poradzi sobie beton.
– Sięgając po niego, postanowiliśmy w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości, jakie daje. Kierowaliśmy się przy tym ideą całkowitej szczerości materiału, beton miał być prawdziwy zarówno w sposobie jego użycia, jak i w warstwie wizualnej – mówią Ultra Architects.

Najniższe wyróżnienie trafiło również do pracowni JEMS Architekci za poznański biurowiec Pixel – charakterystyczny budynek zamówiony przez Grupę Allegro przypominający stos pudełek. Park biurowy PIXEL będzie zespołem pięciu budynków. Budowa pierwszego zakończyła się pod koniec 2012 r. To właśnie do niego wprowadziła się Grupa Allegro. Kompleks zaprojektowała warszawska pracownia JEMS Architekci. Według ich koncepcji wszystkie biurowce mają być ekologiczne. By ograniczyć energię potrzebną do oświetlenia pomieszczeń, zaprojektowano elewację tak, by ta wpuszczała do wnętrza maksymalnie dużo naturalnego światła.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...