Ukraina

Przychodzimy do gaju Akademosa

To siódmy wydział Uniwersytetu Adama Mickiewicza na Morasku – przypomniał rektor uczelni prof. Bronisław Marciniak podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Wydział Historyczny. UAM konsekwentnie rozbudowuje się. Dla obecnego rektora to już czwarty akt erekcyjny podpisywany w tej kadencji.
– Chciałbym, aby były jeszcze dwa-trzy – deklarował rektor.
Budowa Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma miejsce na terenie kampusu Morasko. Ruszyła na początku tego roku, ale w czerwcu 2011 r. uczelnia rozpisała międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny budynku. 1 grudnia 2011 roku zawarto umowę z Pracownią Autorską i Biurem Prawnym H.J. Buszkiewicz z Poznania na opracowanie pełnobranżowego projektu budowlano-wykonawczego.

Jak przypomniał prof. Bronisław Marciniak od momentu powstania w 1919 r. wydział kilkakrotnie zmieniał nazwę oraz obiekty. Nowy budynek to pierwszy budowany wyłącznie z myślą o Wydziale Historycznym. Znajdować się w nim będą sale dydaktyczne na 300, 120, 100 i 80 oraz mniejsze na 20 do 60 osób (ogółem 2100 miejsc), biblioteka z magazynami na 320 tys. woluminów i czytelnią z księgozbiorem podręcznym na 75 tys. woluminów, pokoje pracowników naukowych oraz pomieszczenia dla dziekanatu i dyrekcji instytutów. Powierzchnia użytkowa wyniesie 14.346,19 m kw., a kubatura 81.220,2 m sześc.
– Na wydziale pracuje 203 nauczycieli akademickich, a naukę będzie tu pobierać ponad 500 studentów. Dzięki inwestycji powierzchnia na jednego studenta zwiększy się z 3 do 6,3 metra kwadratowego – nie ukrywał radości rektor Marciniak.
– Na Morasko przychodzimy nie do kampusu, ale do Gaju Akademosa. Zamierzamy sadzić tu platany – deklarował prof. Kazimierz Ilski, dziekan Wydziału Historycznego.


Akt erekcyjny podpisują rektor UAM prof. Bronisław Marciniak i dziekan Wydziału Historycznego prof. Kazimierz Ilski

Do nowego Historicum przeniesie się Instytut Historii, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Prahistorii (Archeologia), Muzykologii oraz Wschodoznawstwa. W kampusie śródmiejskim pozostanie Instytut Historii Sztuki. Zajmowany dotychczas przez wydział budynek przy Św. Marcinie po Komitecie Wojewódzkim PZPR uczelnia chce sprzedać.
W wyniku rozstrzygniętego przetargu nieograniczonego prace budowlane powierzono firmom: Aldesa Construcciones SA z Madrytu w Hiszpanii w branży budowlanej, Mercury Engineering z Poznania w branży instalacyjnej oraz Link z Poznania w branży elektrycznej.
Wartość robót brutto bez wyposażenia wynosi 75.560 tys. zł. Obiekt realizowany jest z budżetu państwa w ramach programu wieloletniego „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2015” oraz środków własnych uczelni.
Planowany termin zakończenia budowy wyznaczono na 30 września 2014 r. Jesienią rozpocznie się przeprowadzka, a studenci rozpoczną naukę w październiku 2015 r.


Swoją kielnię do kamienia węgielnego przyłożyła też senator prof. Jadwiga Rotnicka


Budowa Wydziału Historycznego rozpoczęła się na początku 2013 r.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...