Ukraina

Przygotowania do rewaloryzacji Starego Rynku

Miasto rozpoczęło przygotowania do rewaloryzacji płyty poznańskiego Starego Rynku. Właśnie ogłoszono przetarg, który obejmuje nie tylko opracowanie koncepcji rewaloryzacji, ale i przygotowanie wariantowej koncepcji przekształcenia ul. Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury, wraz z opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego dla całego zadania. – Przetarg ma pozwolić miastu uzyskać atrakcyjną, spójną koncepcję rewaloryzacji płyty Starego Rynku w Poznaniu. Ma ona stanowić podstawę do dalszych prac projektowych w zakresie przebudowy i modernizacji nawierzchni Rynku oraz przystosowania jej do współczesnych standardów użytkowania, z zachowaniem unikatowego, kamiennego materiału i historycznego charakteru tej przestrzeni – czytamy w dokumentach przetargowych.
Dzięki przetargowi miasto ma także uzyskać koncepcję adaptacji ul. Jana Batysty Quadro realizacji różnorodnych funkcji kulturalnych. Przetarg umożliwi też oszacowanie kosztów zaplanowanych zmian oraz kosztów eksploatacji. Przygotowany ma zostać również program funkcjonalno-użytkowy tych przestrzeni.
W związku z tym, że zespół Starego Rynku w Poznaniu jest wpisany do rejestru zabytków, wszelkie rozwiązania zaproponowane przez wykonawcę w ramach przedstawionych koncepcji wymagają akceptacji miejskiego konserwatora zabytków. Konserwator już w dokumentach przetargowych przedstawił swoje wytyczne i zalecenia. Wśród nich jest nakaz bezwzględnego zachowania zabytkowego materiału kamiennego: kostki, krawężników i granitowych płyt chodnikowych. Pozostałe to m.in. zniwelowanie krawężników zamykających ulicę Franciszkańską i ul. Żydowską, niwelacja wysokości jezdni i płyty Rynku w stosunku do wysokości chodników, przy zachowaniu minimum 2-centymetrowej wysokości krawężnika chodnika, zachowanie funkcji ulicy Różany Targ jako miejsca usytuowania straganów z pamiątkami, kwiatami, rzemiosłem.
W dokumentach przetargowych swoje wytyczne w zakresie technologii wykonania płyty przedstawił Zarząd Dróg Miejskich. Swoje zalecenia sformułował też jej zarządca – Estrada Poznańska. Ze względu na kulturalną funkcję ul. Jana Baptysty Quadro zarządca chciałby zaprojektować dla niej mobilną scenę, zadaszenie i mobilne stoliki z siedziskami. Podobne, mobilne siedziska mogłyby być wykorzystywane na płycie Starego Rynku podczas organizowanych na nim jarmarków. Estrada Poznańska zastanawia się również czy płyty Starego Rynku nie należałoby doświetlić.
Oferty w przetargu na opracowanie koncepcji rewaloryzacji przestrzeni płyty Starego Rynku można składać do 3 kwietnia. Wybrany podmiot będzie miał na opracowanie koncepcji 16 tygodni od momentu zawarcia umowy.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...