Ukraina

Przystanki ,,wiedeńskie” na placu Wiosny Ludów i Łąkowej

Nowe przystanki tramwajowe typu „wiedeńskiego” – wybrane w konsultacjach – zrealizowane będą w Poznaniu na placu Wiosny Ludów oraz przy ul. Łąkowej. Przystanki Plac Wiosny Ludów i Łąkowa wybrali do realizacji uczestnicy konsultacji społecznych przeprowadzonych od 12 do 26 września 2014 r. W głosowaniu mającym na celu wyłonić dwie spośród pięciu rekomendowanych lokalizacji, w których powstaną kolejne przystanki typu „wiedeńskiego” wzięło udział 1825 osób.
Wyniki przedstawiają się następująco:
1. PLAC WIOSNY LUDóW – na ulicy Strzeleckiej w kierunku ulicy Podgórnej: 1149 głosów (34,7 proc.);
2. ŁĄKOWA – na ulicy Strzeleckiej w kierunku ulicy Podgórnej: 600 głosów (18,1 proc.);
3. RYNEK WILDECKI – na ulicy Wierzbięcice w kierunku ulicy Matyi: 573 głosy (17,3 proc.);
4. KóRNICKA – na ulicy Kórnickiej w kierunku centrum centrum (propozycja nowego przystanku w formie „antyzatoki” tzn. przejazd samochodów odbywa się po torowisku): 500 głosów (15,1 proc.);
5. RYNEK WILDECKI – na ulicy Wierzbięcice w kierunku Dębca: 490 głosów (14,8
proc.);
W konsultacjach wzięło udział 38 proc. pań i 62 proc. panów, najwięcej głosów oddały osoby w wieku: 18-25 lat (31 proc.) i 25-35 lat (38 proc.). Osoby poniżej 18 roku życia oddały tylko 44 głosy (2 proc.), respondenci w wieku 35-50 lat – 291 głosów (16 proc.), w wieku 50-65 lat – 171 głosów (9 proc.), natomiast osoby 65+ – 57 głosów (3 proc.).
Najbardziej aktywni w głosowaniu okazali się mieszkańcy Wildy (340 głosów – 19 proc.), Starego Miasta (163 głosy – 9 proc.), Grunwaldu (119 głosów – 7 proc.), Piątkowa i Jeżyc (107 głosów – 6 proc.) oraz Łazarza (103 głosy – 6 proc.).
– Rekomendacje Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu w spawie przystanków typu „wiedeńskiego” wynikają z istniejących uwarunkowań technicznych oraz wysokości zarezerwowanych środków w budżecie na ich budowę (ok. 600 tys. zł). Przedsięwzięcie będzie realizować spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie – informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM.
Pierwszy w Poznaniu przystanek typu „wiedeńskiego” został zbudowany w tym roku na ulicy Gwarnej. Konstrukcja polega na wyniesieniu platformy przystanku z poziomu jezdni o około 22 centymetry na specjalnie zbudowanej rampie. Dzięki temu pasażer zyskuje możliwość znacznie łatwiejszego wejścia (i wyjścia) do (z) pojazdu, co zwłaszcza w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, mam z wózkami lub dzieci ma duże znaczenie. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów zmuszeni są zwolnić przed przystankiem z uwagi na wjazd na wyniesioną jezdnię. Tego typu ułatwienie w transporcie zbiorowym wprowadzono po raz pierwszy w Wiedniu, stąd geneza nazwy.
– Apelujemy do pasażerów korzystających z przystanków typu „wiedeńskiego” o zwracanie uwagi na żółtą linię i nie przekraczanie jej, kiedy na przystanku nie ma tramwaju. Jest to niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa. Powyższa linia oddziela bowiem część ulicy, po której – w momencie kiedy nie ma na przystanku tramwaju – poruszają się samochody – zwraca uwagę B. Trzebiatowski.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...