Ukraina

Rekordowa Budma

Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma 2011 biją rekordy nie tylko pod względem liczby uczestniczących wystawców i wynajętej przez nich powierzchni, ale także odwiedzających je gości. W ciągu dwóch pierwszy dni Budmę oraz towarzyszące jej targi WinDoor-tech i Centrum Budownictwa Sportowego odwiedziło 33.271 osób, czyli o 6 proc. więcej niż przed rokiem. W sumie dyrekcja targów spodziewa się 65 tysięcy gości.
– Cieszymy się bardzo, że odwilż, która w budownictwie jest obserwowana, przekłada się także na wzrastające zainteresowanie targami Budma – mówi Violetta Pastwa, dyrektor imprezy. – Bardzo pozytywne opinie docierają do nas także ze strony wystawców i profesjonalnych zwiedzających, których gościmy na targach.
Program tegorocznej Budmy obejmuje wszystkie etapy realizacji inwestycji budowlanej i wszelkiego typu realizacje, począwszy od przygotowania projektu, a skończywszy na systemach wykończenia i zarządzania budynkami. Mottem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło ,,Zrównoważone budownictwo – energooszczędność, innowacyjność, bezpieczeństwo”. To są główne zagadnienia, którym poświęcony jest zarówno program wydarzeń towarzyszących, przestrzeni specjalnych i eventów organizowanych na targach, jak i tematyka oferty przygotowanej przez wystawców. W tym roku jest ich prawie 1500 na 60 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej.
Jak informuje dyrektor Pastwa wystawcy przygotowali bardzo bogatą ofertę produktową, w tym ponad 150 nowości. Ekspozycja wystawców, czyli producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych i technologii uzupełniona została przez szereg wydarzeń specjalnych i przestrzeni specjalnych. Takim przykładem jest budowa domu modelowego o powierzchni 200 m kw., który powstał w przestrzeni pawilonu 12 w ciągu 3 tygodni przed targami – wydarzenie bez precedensu w imprezach wystawienniczych. Temat przewodni tej ekspozycji to dom inteligentny, spełniający wszelkie założenia domu zrównoważonego, energooszczędnego.
Po raz drugi organizatorzy targów przygotowali także ekspozycję oraz 2-dniowe forum poświęcone budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu. Nowym tematem i nową przestrzenią organizowana po raz pierwszy na Budmie jest budynek bez barier – przestrzeń mająca wskazać braki i szereg działań, które należy podejmować, aby przestrzeń publiczną móc uczynić wygodną i dostępną dla wszystkich osób. Myślimy tu nie tylko o osobach z niepełnosprawnością, ale także o osobach starszych, czy z małymi dziećmi, które chcą korzystać z przestrzeni publicznej bezproblemowo.
Do tegorocznych wydarzeń targowych należy także Nowoczesny warsztat ciesielski, pokazy sztuki dekarskiej, przestrzenie przeznaczone dla braci rzemieślniczej. Jest Kongres Dekarzy, czy Glazurnicze Mistrzostwa Polski, a także zawody o tytuł Stolicy Polskiego Parkieciarstwa.
Równocześnie z eventami wzbogacającymi program targów odbywa się szereg konferencji i seminariów: Dni Architektury, Urbanistyki, Inżyniera Budownictwa, które na dobre wpisały się w program Budmy. We środę goszczono światową sławę architektury Rainera Mahlamäki z Finlandii oraz rozstrzygnięto V konkurs o nagrodę im. Macieja Nowickiego dla architektów projektujących obiekty z betonu. Nagrodę otrzymało Biuro Architektoniczne Lewicki i Łatak z Krakowa za projekt kładki pieszej w Mariborze.
Centrum Budownictwa Sportowego organizowane jest już po raz szósty i impreza na dobre wpisała się w program Międzynarodowych Targów Poznańskich – podkreśla Tomasz Stachowiak, dyrektor CBS. Jego zdaniem z uwagi na spore możliwości finansowania inwestycji związanych z obiektami sportowymi ta branża na targach ma się całkiem nieźle. Jest to największe wydarzenie o tej tematyce organizowane w Polsce. W tym roku Poznań w ramach CBS gości ponad 100 wystawców, od których po pierwszych dwóch dniach płyną pozytywne sygnały dotyczące zainteresowania ofertą, z jaką przyjechali.
CBS to także cykl wykładów, seminariów, czy bezpłatne porady udzielane przez ekspertów Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej – partnera przy organizacji tego wydarzenia targowego. Te wydarzenia są dobrym prognostykiem na rok przyszły, który będzie wyjątkowo sportowy zarówno na świecie ze względu na Olimpiadę jak i w Polsce i Poznaniu, gdzie odbędą się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Dlatego organizatorzy spodziewają się, że przyszłoroczna edycja będzie wyjątkowo okazała. Tegoroczna ekspozycja CBS ma miejsce w pawilonach 6 i 6A.
Wiodącym wydarzeniem targów WinDoor-tech jest Fabryka okien PCV na żywo. Pod tym hasłem kryje się pełnowymiarowy pokaz zaawansowanych maszyn jak i komponentów służących do produkcji okien PCV. Faktycznie fabryka odzwierciedla rzeczywisty zakład produkujący okna – zaznacza Konrad Fleśman, dyrektor WinDoor-tech. Partnerzy uczestniczący w fabryce jednogłośnie postanowili w porozumieniu z gminą Bogatynia, że wyprodukowane okna zostaną przekazane rodzinom poszkodowanym w ubiegłorocznej powodzi. Są to 32 rodziny wytypowane wspólnie z władzami gminy, które otrzymają 140 okien wyprodukowanych na targach. Zostaną one przetransportowane do Bogatyni i zamontowane w odbudowywanych domach. Fabryka okien pracuje w pawilonie 9, zaś ekspozycje wystawców WinDoor-tech znajdują się także w pawilonie 5 i 3A.
21 edycja Budmy w roku 2012 odbywać będzie się w dniach 24-27 stycznia, gdyż w przyszłym roku w tym samym terminie będą miały miejsce także Targi Maszyn i Sprzętu Budowlanego Bumasz. Wobec tego charakter Budmy również nieco ulegnie zmianie. Punkt ciężkości będzie przesunięty na budownictwo inżynieryjne, infrastrukturalne, hydrobudownictwo. Nowym zagadnieniem, które pojawi się w tematyce targów będzie modernizacja obiektów budowlanych – zapowiada dyrektor Violetta Pastwa.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...