Finansowanie pomostowe

Sejmikowa koalicja

Obecny marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (PO) zapowiedział, że rozpoczęto rozmowy koalicyjne między Koalicją Obywatelska a PSL. Koalicja Obywatelska zdobyła w niedzielnych wyborach najwięcej mandatów w sejmiku wielkopolskim.


W niedzielnych wyborach Koalicja Obywatelska uzyskała 15 mandatów, 13 mandatów przypadło PiS. PSL zdobyło siedem mandatów, SLD-Lewica Razem – trzy, Bezpartyjni Samorządowcy – jeden mandat. Cztery lata temu PO zdobyła w 39-osobowym sejmiku województwa 13 mandatów, PSL 12 mandatów. PiS wprowadził ośmiu radnych, SLD Lewica Razem – czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.

W obecnej kadencji regionem rządzi koalicja Platformy Obywatelskiej i PSL. W czwartek na konferencji prasowej Marek Woźniak powiedział, że rozpoczęto już rozmowy koalicyjne między Koalicją Obywatelską a Polskim Stronnictwem Ludowym.

„W wyborach Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów, PSL 7 – to tworzy stabilną większość 22 głosów i rozpoczynamy proces rozmów o kształcie przyszłego zarządu, o kształcie sejmiku, o kwestiach podziału zadań, o celach, które wspólnie będziemy realizować” – mówił Woźniak.

Dodał, że kadencja obecnego sejmiku trwa do 16 listopada, zatem „po 16 listopada w ciągu tygodnia będzie zwołane przez komisarza wyborczego pierwsze posiedzenie sejmiku, na którym sejmik się ukonstytuuje; radni złożą ślubowania, wybierzemy mam nadzieję osoby funkcyjne, w tym zarząd i rozpoczniemy 5-letnia kadencję”.

Marszałek na konferencji prasowej podziękował także wszystkim wyborcom. Jak mówił, „Wielkopolska wybrała europejską perspektywę, to jest zdecydowanie pójście w kierunku europejskich standardów, zgodne zresztą z hasłem, które jako KO mieliśmy – Wielkopolska: Europejski region aktywnych ludzi” – podkreślił.

„Mieszkańcy okazali się bardzo aktywni, udział w wyborach był rzeczywiście imponujący. Bardzo nas to cieszy, bo taka aktywność społeczna i świadomość, że głos waży – jest bardzo pozytywnym przejawem. I też nie da się ukryć, że na pewno była to odpowiedź na apel o to, aby bronić Wielkopolski, samorządu, wartości europejskich, które są nam bliskie – Wielkopolskę udało się obronić, co mnie bardzo cieszy” – dodał Woźniak.

x

Zobasz także

Rowery czwartej generacji

Na 21 marca planowane jest uruchomienie systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego czwartej generacji (PRM 4G). Trwają ...

Miejski Dworzec PKS

Radni miejscy zdecydowali o podziale spółki PKS Poznań S.A. Wydzielona część jej majątku – lokal ...

Golden Marketing Conference

W dniach od 19 do 20 marca na uczestników Golden Marketing Conference czeka ponad dwadzieścia ...

Strategia Polskich Mebli

Podczas największych targów meblowych w Polsce przedstawiono strategię marki dla polskiej branży meblarskiej, która ma ...

W Wiedniu to jest życie…

Po raz 10. z rzędu Wiedeń uznany został za najlepsze miejsce do życia w rankingu ...