Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Takasaki – naszym partnerem?

Doraźna Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej i Promocji Zagranicznej na pierwszym posiedzeniu merytorycznym zapoznała się z ogólna informacją na temat międzynarodowej współpracy Poznania. Radnych szczególnie interesował temat miast partnerskich.

Informację przedstawiła radnym Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. Obecnie Poznań ma 16 miast partnerskich: Assen (Holandia), Bolonia (Włochy), Brno (Czechy), Charków (Ukraina), Győr (Węgry), Hanower (Niemcy), hrabstwo Nottinghamshire (Wielka Brytania), Jyväskylä (Finlandia), Kutaisi (Gruzja), Nablus (Palestyna), Płowdiw (Bułgaria), Pozuelo de Alarcon (Hiszpania), Ra’anana (Izrael), Rennes (Francja), Shenzhen (Chiny), Toledo (USA). – Zanim podejmowana jest decyzja o formalnej współpracy, sprawdzamy czy istnieje współpraca nie formalna, między uczelniami, instytucjami – wyjaśniała dyrektor Matuszczak-Szulc.
Przykłady współpracy z miastami partnerskimi w ostatnich latach to m.in.: Trójkąt Weimarski w Poznaniu wspólnie z władzami Rennes i Hanoweru, obchody 50-lecia współpracy z Brnem, 20-lecia współpracy z Rennes, wspólne projekty grantowe. W planach jest m.in. wymiana szkolna z Ra’anana oraz Szczyt Bałkański.
Radny Michał Grześ zaproponował, aby Poznań spróbował zawrzeć partnerstwo z jeszcze innym miastem z Hiszpanii oprócz Pozuelo de Alarcon. Zdaniem Grzesia jest to miasto znacznie mniejsze od Poznania, a lepiej poszukać takiego o podobnej wielkości, infrastrukturze, wyzwaniach komunikacyjnych, z którym można by wymieniać doświadczenia. Pomysł poparł radny Marek Sternalski wskazując na sporą liczbę obywateli Hiszpanii mieszkających w Poznaniu, a ponadto w naszym mieście jest najwięcej po Warszawie szkół języka hiszpańskiego. Dyrektor Matuszczak-Szulc potwierdziła natomiast, że w sprawie partnerstwa Poznań prowadzi rozmowy z japońskim miastem Takasaki

x

Zobasz także

Budowa Centrum Senioralnego

W Poznaniu ruszyła budowa największego w Polsce kompleksowego centrum senioralnego – w środę uroczyście wmurowano ...

Nowe nazwy ulic i placów

Rada Miasta zadecydowała o nowych nazwach dla ulic, skwerów, parku i jednej szkoły. Zlikwidowano też ...

„Uratuj Poznań Główny”

Jak można by poprawić wygląd i funkcjonowanie Dworca Głównego w Poznaniu? Jakie inwestycje są potrzebne, ...

Koordynacja miejskich budów

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie zrobiła kolejny krok w kierunku skoordynowania jak największej liczby działań inwestycyjnych ...

Poznań odzyskuje dawny blask

Zabytkowe kamienice w Poznaniu, a także inne historyczne obiekty, jak Pałac Mielżyńskich i Pawilon Krzyżanowskiego, ...