Takasaki – naszym partnerem?

Doraźna Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej i Promocji Zagranicznej na pierwszym posiedzeniu merytorycznym zapoznała się z ogólna informacją na temat międzynarodowej współpracy Poznania. Radnych szczególnie interesował temat miast partnerskich.

Informację przedstawiła radnym Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. Obecnie Poznań ma 16 miast partnerskich: Assen (Holandia), Bolonia (Włochy), Brno (Czechy), Charków (Ukraina), Győr (Węgry), Hanower (Niemcy), hrabstwo Nottinghamshire (Wielka Brytania), Jyväskylä (Finlandia), Kutaisi (Gruzja), Nablus (Palestyna), Płowdiw (Bułgaria), Pozuelo de Alarcon (Hiszpania), Ra’anana (Izrael), Rennes (Francja), Shenzhen (Chiny), Toledo (USA). – Zanim podejmowana jest decyzja o formalnej współpracy, sprawdzamy czy istnieje współpraca nie formalna, między uczelniami, instytucjami – wyjaśniała dyrektor Matuszczak-Szulc.
Przykłady współpracy z miastami partnerskimi w ostatnich latach to m.in.: Trójkąt Weimarski w Poznaniu wspólnie z władzami Rennes i Hanoweru, obchody 50-lecia współpracy z Brnem, 20-lecia współpracy z Rennes, wspólne projekty grantowe. W planach jest m.in. wymiana szkolna z Ra’anana oraz Szczyt Bałkański.
Radny Michał Grześ zaproponował, aby Poznań spróbował zawrzeć partnerstwo z jeszcze innym miastem z Hiszpanii oprócz Pozuelo de Alarcon. Zdaniem Grzesia jest to miasto znacznie mniejsze od Poznania, a lepiej poszukać takiego o podobnej wielkości, infrastrukturze, wyzwaniach komunikacyjnych, z którym można by wymieniać doświadczenia. Pomysł poparł radny Marek Sternalski wskazując na sporą liczbę obywateli Hiszpanii mieszkających w Poznaniu, a ponadto w naszym mieście jest najwięcej po Warszawie szkół języka hiszpańskiego. Dyrektor Matuszczak-Szulc potwierdziła natomiast, że w sprawie partnerstwa Poznań prowadzi rozmowy z japońskim miastem Takasaki

x

Zobasz także

MTP sprzedaje działkę

Jak informuje portal  epoznan.pl na terenie należącym do Międzynarodowych Targów Poznańskich położonym pomiędzy ulicami Grunwaldzką, ...

Pakiet dla mobilności

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 na długo, a być może już zawsze zmieni życie miejskie. Rząd ograniczył ...

Jaki ład przestrzenny

We wtorek, 5 kwietnia miejscy radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia Studium ...

UMP nie wyda danych

Treść maila można uznać za próbę wyłudzenia danych osobowych zamieszczonych w spisie wyborców – mieszkańców ...

Na działkę lepiej nie jechać

Na gruncie obowiązującego prawa brak podstaw dla wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania w rodzinnych ogrodach ...