Ukraina

Targi Poleko już od poniedziałku

To tu w Poznaniu najnowsze rozwiązania z zakresu ekologii nie mają przed nikim tajemnic. Podczas największych w Polsce targów ochrony środowiska POLEKO można zobaczyć maszyny, urządzenia i technologie dedykowane ochronie środowiska. Targi POLEKO, które są najbardziej prestiżowymi w kraju targami poświęconymi ekologii, świętują w tym roku swoje 25-lecie. Tym razem branża ochrony środowiska i gospodarki komunalnej spotyka się w Poznaniu nie w listopadzie – jak to było do tej pory – ale wcześniej, bo w dniach 7-10 października. Targi startują więc od poniedziałku!

Konferencja z udziałem ministra środowiska

„Ekologia w jedności z ekonomią” to tytuł konferencji, która oficjalnie zainauguruje 25. edycję targów POLEKO. Przewodnictwo w Komitecie Honorowym debaty objął minister środowiska, Marcin Korolec. Natomiast współprzewodniczyć Komitetowi Honorowemu debaty zgodzili się wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz prof. dr hab. Maciej Nowicki. Organizatorem konferencji są Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Konferencja ta rozpoczyna na targach POLEKO cykl corocznych debat mających harmonijnie łączyć zagadnienia ochrony środowiska z tematami gospodarczymi. Będzie ona z pewnością znakomitą okazją do stworzenia platformy komunikacji równoważącej potrzeby ekologii i ekonomii poprzez prezentację poglądów podmiotów biznesowych oraz wszystkich interesariuszy.
Zapraszamy do udziału w dyskusji – 7 października, w godz. od 13.30 do 15.30, sala 1.C w pawilonie 15.

Jakie ciekawe wydarzenia czekają jeszcze nas na POLEKO?

Jak co roku odbędzie się 3-dniowe Forum Recyklingu. To będzie XII edycja tego wydarzenia organizowanego przez redakcję miesięcznika „Recykling” oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Tematy tegorocznego Forum to m.in: koszty prowadzenia i efektywne metody selektywnej zbiórki odpadów, dofinansowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla gmin, zbiórka i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji, gospodarka bateriami i akumulatorami oraz zmiany w prawie.
Termin i miejsce: 7-9 października, pawilon 5, sektor G, sala konferencyjna

Osoby spragnione wiedzy z zakresu OZE znajdą najświeższe informacje podczas Forum Czystej Energii. Tegoroczna tematyka paneli to m.in.: energetyka odnawialna w świetle najnowszych uregulowań prawnych, energetyka prosumencka, mikrokogeneracja, elektrownie słoneczne, gaz z łupków, biogaz, biomasa w energetyce zawodowej, czy finansowanie projektów energetyki odnawialnej. XIII edycja Forum podobnie jak w latach ubiegłych to efekt współpracy redakcji miesięcznika „Czysta Energia” oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Termin i miejsce: 7-9 października, pawilon 6A, salka konferencyjna

Warto zwrócić uwagę także na Glob Pełen Energii – trzy dni niekonwencjonalnych spotkań z odnawialnymi źródłami i poszanowaniem energii, przygotowane przez redakcję GLOBEnergia i Międzynarodowe Targi Poznańskie. W specjalnie wybudowanej czaszy eksperci świata nauki, przemysłu oraz pasjonaci przybliżą zagadnienia związane z techniką grzewczą, produkcją energii elektrycznej, budownictwem niskoenergetycznym i montażem finansowym. Program współprowadzi redakcja GLOBEnergia oraz Tomasz Zubilewicz, popularny dziennikarz telewizyjny oraz sympatyk tematyki EKO.
Termin i miejsce: 7-9 października, pawilon 6A, czasza konferencyjna

Pierwszego dnia Poleko rozpocznie się wydarzenie corocznie towarzyszące targom – Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska Envicon. W tym roku poruszone zostaną tematy m.in. kierunki zmian w ochronie środowiska w Polsce, najnowsze regulacje prawne w branży, zmiany prawne w gospodarce odpadami, energia z odpadów, gospodarka wodno-ściekowa w Polsce na tle doświadczeń innych krajów UE czy też rozwój projektów PPP w ochronie środowiska.
Termin i miejsce: 7-8 października, pawilon 15, sale konferencyjne 1.F, 1.G, 1.B
8 października, pawilon 15, sale konferencyjne 1.F, 1.G

Z pewnością dużą ciekawostką dla gości targowych będą pokazy ratownictwa medycznego w wykonaniu wielkopolskich strażaków – pierwsze w Wielkopolsce manewry ratownictwa medycznego nawiązujące do formuły „Fire Rescue Challenge”. Uwalnianie rannych z wraków aut, udzielanie pomocy porażonym prądem czy zatrutym tlenkiem węgla, ściąganie osób poszkodowanych na wysokościach – te oraz inne widowiskowe i zarazem służące edukacji akcje ratownicze, będzie można podziwiać przez 3 dni targów POLEKO.
Termin i miejsce: 7-9 października, pawilony 5, 5A i 6A

Przez cztery dni targów POLEKO i KOMTECHNIKA odbywa się ponad 50 różnych wydarzeń: debat, konferencji, pokazów i warsztatów. Tematyka: od wody i ścieków, poprzez energię i energię odnawialną, po odpady i recykling oraz ochronę powietrza i bezpieczeństwo.

Ekologia na pawilonach

Przegląd prezentowanych maszyn i urządzeń z całego świata w jednym miejscu, to coroczna okazja, by porównać technologie, jakość, pomysłowość i wykonanie. W Poznaniu można zobaczyć najnowsze rozwiązania z zakresu OZE, gospodarki odpadami i wodno-ściekowej, a także z obszaru wykrywania zagrożeń, powietrza, hałasu czy wibracji. Nie brakuje także energooszczędnych technologii oraz szerokiej oferty maszyn i urządzeń do wywozu nieczystości, sprzątania i utrzymania terenów zielonych.
W sumie na POLEKO i KOMTECHNICE zobaczymy ofertę ponad 600 firm z Polski oraz Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Holandii, Kanady, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier i Włoch.

Co i gdzie na ekspozycji POLEKO?

PAWILON 6A – SALON CZYSTEJ ENERGII
● Energia ● Klimat ● Powietrze, hałas i wibracje ● Jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe

Salon Czystej Energii to jedna z największych przestrzeni specjalnych na targach POLEKO. Poświęcona jest technologiom oraz produktom związanym z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych (energia słońca, wiatru, wody). Organizowany jest we współpracy z izbami i stowarzyszeniami zajmującymi się propagowaniem energetyki odnawialnej.
W tym roku na przestrzeni prezentują się m.in. takie firmy jak Aquael, CES, Compte For-Tech, H. Cegielski-Poznań, Horus-Energia, IBT, KWE Technika Energetyczna, ProjektSolartechnik, Rafako, Sokratherm, Solarworld, czy Turboden.
W pawilonie znajdziemy ofertę z zakresu wytwarzania energii i ciepła, magazynowania i oszczędzania energii, biopaliw, najnowsze rodzaje kotłów, kolektorów słonecznych, pomp, pelet, komponentów do biogazu i biomasy, a także spalania zanieczyszczeń gazowych, filtrów powietrza, materiałów dźwiękochłonnych, ekranów akustycznych, technologii przyjaznych dla klimatu, instrumentów wspomagających redukcję emisji gazów cieplarnianych, czy też meteorologii.

PAWILON 5 – SALON RECYKLINGU
● Gospodarka odpadami ● Woda i ścieki ● Doradztwo i instytucje ochrony środowiska
● Wystąpienia narodowe ● Wykrywanie zagrożeń ● Jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe
● Systemy sterowania

Salon Recyklingu to wystawa technologii i urządzeń do odzysku oraz przetwarzania odpadów. W ramach tej ekspozycji, firmy prezentują szereg rozwiązań z zakresu gromadzenia, sortowania i odzysku odpadów przemysłowych, takich jak: papier, karton, plastik, guma, szkło, czy drewno, a także metale żelazne i nieżelazne, materiały budowlane z rozbiórki, złom samochodowy.
Na tej ekspozycji zobaczyć można rozwiązania oferowane między innymi przez: Agrex Eco, Arcon Serwis, Atlas Polska, Aventek, Bax Baumaschinen, Equipo, Haas Recycling, Hammel, Horstmann, HSM Polska, Lindner Recyclingtech, MT Recykling, Paal, Pellenc, Sutco Polska, Tomra Orwak, Tomra Storting, Untha, Vecoplan. Na targach obecne też będą liderzy rynku oferujący pojemniki na odpady: 4M (Weber), Contenur, ESE, Meva-Pol, Sulo, SSI Schaefer.
W pawilonie 5 oraz 5A znajdziemy ofertę z zakresu m.in. pojemników i sprzętu do zbiórki odpadów, gromadzenia i transportu odpadów, zagospodarowywania osadów ściekowych, sortowania, obróbki i składowania odpadów, odzyskiwania, recyklingu i utylizacji (papieru i kartonu, plastiku i gumy, szkła, drewna, metali żelaznych i nieżelaznych, złomu samochodowego, materiałów budowlanych z rozbiórki, odpadów elektrycznych i elektronicznych oraz niebezpiecznych odpadów przemysłowych), czy też budownictwa komunalnego i energetycznego, systemów oczyszczania, dystrybucji i ochrony wody pitnej, systemów kanalizacyjnych, oczyszczania ścieków i odcieków, w tym przydomowych oczyszczalni ścieków.

Wystąpienia narodowe

Na targach Poleko 2013 w ramach stoiska narodowego Kanady będzie uczestniczyć rekordowa delegacja firm z tego kraju. Łącznie na stoisku kanadyjskim będzie 14 podmiotów. To największa delegacja jaka przyjechała na jakiekolwiek polskie targi – twierdzą przedstawiciele Ambasady Kanady. Najbardziej cieszy fakt, że w delegacji będzie uczestniczyło aż 12 firm producentów (2 to podmioty rządowe).
Firmy jakie będzie można spotkać na stoisku kanadyjskim to: Conserval Engineering Inc., Envyrozone Inc., Frac Rite Environmental Ltd., Plasco Energy Group Inc., WCI Environmental Solutions Inc. / WCI NATCOL Sp. z o.o., Waste RE-solutions Edmonton, Conserval Engineering Inc., Hydroclave Systems Corp., Meaglow Ltd., EcoSun PV, Ekologix Earth-Friendly Solutions Inc., Environmental Waste International.
Podmioty rządowe: Ambasada Kanady w Polsce – Biuro Radcy Handlowego oraz Ontario Ministry of Economic Development, Trade and Employment – Ministry of Research and Innovation.
W tym roku wystąpienia narodowe na POLEKO zaprezentują także: Belgia, Niemcy, Land Nadrenii i Palatynatu, Dolna Saksonia, Bawaria i Austria.

PAWILON 5A
● Gospodarka odpadami ● Recykling ● Technika komunalna ● Miasteczko Ekologiczne

Miasteczko Ekologiczne to przestrzeń z kompleksową ofertą ekologicznych rozwiązań, służących zarówno redukcji zużycia energii, wykorzystywania jej alternatywnych źródeł, jak i utrzymywania czystości.
Co ciekawego można zobaczyć w tym roku w ramach Miasteczka? M.in. pojemniki do zbiórki bio-odpadów i surowców wtórnych firmy Schäffer, system kanalizacji na elementach betonowych Stowarzyszenia Producentów Elementów Betonowych dla Kanalizacji, a także zestawy wielofunkcyjne inspirowane grą Angry Birds firmy Cityconcept.
Na ekspozycji tej portal cng.auto.pl zorganizuje po raz drugi „Strefę Metanu”. Będzie to specjalna wystawa pojazdów CNG oraz stacji tankowania tego ekologicznego paliwa. Wystawa samochodów na gaz ziemny będzie składać się z aut osobowych i użytkowych marek Fiat, Iveco, Opel oraz Mercedes-Benz. M.in. zaprezentowane zostanie urządzenie hakowe KH-KIPPER na podwoziu Iveco 4×2 CNG, które dedykowane jest dla firm działających w sektorze gospodarki komunalnej lub innych chcących skorzystać z zalet zasilania gazem (dopuszczalna masa udźwigu 8t, urządzenie przystosowane do współpracy z kontenerami KP o zakresie długości 3200-4100 mm).
Personel „Strefy Metanu”, składający się z przedstawicieli oficjalnych sprzedawców powyższych marek pojazdów, przybliży walory ekonomiczne i ekologiczne prezentowanych aut oraz zapozna gości z możliwościami pojazdów zasilanych CNG.
W „Strefie Metanu” nie zabraknie także ekspozycji przygarażowych kompresorów do tankowania gazu ziemnego. Najnowsze rozwiązania techniczne w tym zakresie przedstawią firmy kompresorCNG.pl (przedstawiciel BRC FuelMaker) oraz ASF (przedstawiciel firmy Coltri). Zaprezentowane urządzenia pozwalają na tankowanie aut osobowych i dostawczych zasilanych CNG bezpośrednio przy swoim domu lub przedsiębiorstwie.
Ciekawostką jest to, że pojazdy zaparkowane w „Strefie Metanu” ostatniego dnia POLEKO (tj. 10 października) wystartują w samo południe z Poznania w ramach rajdu ekologicznych pojazdów na CNG – „Blue Corridor 2O13 Hansa”.
W „Miasteczku” w ramach przestrzeni firmy Nextbike Polska zaparkują także eko-rowery. Nextbike jest jedyną firmą w Polsce, która od 2011 r. na zlecenie samorządów, wdraża ideę roweru publicznego. Dysponuje 240 stacjami i 3.200 rowerami w 5 miastach – we Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Opolu i Warszawie, gdzie Veturilo, jest ósmym co do wielkości, systemem rowerowym w Europie. Warto wiedzieć, że w Polsce ponad 207.000 zarejestrowanych użytkowników wypożyczało rowery ponad 2,4 mln razy. To oznacza, że dzięki przejechanym ponad 5,5 mln km cykliści Nextbike’a ograniczyli emisję 1.650 ton CO2 do atmosfery oraz miejski hałas i korki

Partnerem Miasteczka jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Patronat medialny
sprawuje portal reo.pl.
Patronat Honorowy nad targami POLEKO 2013: minister środowiska

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...