Ukraina

„Trzymaj ciepło” po raz ósmy

500 domów jednorodzinnych oraz 30 kamienic – tyle budynków zostanie bezpłatnie przebadanych kamerą termowizyjną podczas tegorocznej akcji „Trzymaj ciepło” organizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska UMP. To jej ósma edycja. Projekt „Trzymaj ciepło” to organizowany przez miasto Poznań wspólnie z partnerami (Veolia Energia Poznań S.A. i Veolia Energia Poznań ZEC S.A. oraz Lisner) program bezpłatnych dla mieszkańców badań termowizyjnych budynków. Jak wyjaśnia Łukasz Dembski wykonujący badanie, specjalną kamerą termowizyjną filmuje się zgłoszony budynek, co pozwala ujawnić wszystkie miejsca, którymi z budynku „ucieka” ciepło.
Obszerny, kilkunastostronicowy raport z badania, otrzymuje właściciel budynku. To część edukacyjno-informacyjna na rzecz działań energooszczędnych i zachowań proekologicznych.
– Ucieczka ciepła powoduje, że zużywamy go więcej, a więc zwiększamy emisję zanieczyszczeń do środowiska, no i więcej za nie płacimy – tłumaczy dyrektor Leszek Kurek z WOŚ.
Po zakończeniu badania właściciel budynku otrzymuje obszerny, kilkunastostronicowy raport. Im kolory na obrazie są cieplejsze (od żółtego, do czerwnieni), tym straty ciepła większe. Z kolei kolory zimne (zielony, niebieski) pokazują dobrą izolację. Dzięki niemu mieszkaniec wie, czy „uciekanie” ciepła jest skutkiem braku odpowiedniej izolacji, nieszczelnych drzwi lub okien, czy nieefektywnego systemu grzewczego. Ta wiedza znacznie ułatwia planowanie remontu, termomodernizacji, czy wymiany ogrzewania.

Jaki rodzaj inwestycji został zrealizowany?

– To dodatkowe wsparcie dla programu KAWKA – podkreśla dyrektor Kurek. Dzięki temu programowi poznaniacy mogą starać się o środki na likwidację pieców lub kotłów opalanych węglem i zastępowanie ich ciepłem systemowym, gazem lub energią elektryczną.
Wydział Ochrony Środowiska UMP poprosił uczestników wcześniejszych edycji projektu o wypełnienie krótkiej ankiety i podanie w niej informacji, jakie działania termomodernizacyjne przeprowadzili lub planują przeprowadzić. Wynika z nich, że aż 40 proc. ankietowanych podjęło działania termomodernizacyjne po wskazaniu im „słabych punktów”.
Ponadto 86 proc. spośród realizujących działania naprawcze dostrzega w perspektywie 10 lat zwrot poniesionych nakładów dzięki osiągniętym oszczędnościom, w tym 40 proc. już w ciągu 1-3 lat.

O ile procent spadły Państwa opłaty za ogrzewanie?

Po ilu latach zwróci się inwestycja?

– To bardzo dużo – mówi dyrektor Kurek. – Ale to skutek tego, że my nie dajemy ulotek z ogólnikowymi danymi, tylko termogram dotyczący tego konkretnego budynku z dokładnym opisem.
Nabór do 8 edycji akcji rozpoczął się 15 grudnia punktualnie o godz. 12.00. Ponieważ akcja od samego początku cieszy się ogromnym powodzeniem wśród poznaniaków, wszyscy ci, którzy chcieliby wziąć w niej udział, muszą się pospieszyć ze zgłoszeniem, bo wolne miejsca kończą się bardzo szybko.
Zapisać się na badania można pod adresem: www.poznan.pl/srodowisko – zakładka „TRZYMAJ CIEPLO”.
W tym roku przebadanych zostanie 500 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 30 kamienic z podobszarów A1 (Stare Miasto i Chwaliszewo), C1 (Wilda Północna) i C6 (Łazarz).
Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, badania ruszą 19 grudnia
Od 2009 roku, w ciągu siedmiu sezonów grzewczych przebadano łącznie 3229 budynków jednorodzinnych i 110 kamienic. Zainteresowanie mieszkańców projektem jest bardzo duże i stale rośnie, a chętnych do udziału w badaniach jest zawsze więcej niż miejsc.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...