Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

W końcu na swoim

1 stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym. Skorzystanie z bonifikaty przy jednorazowej zapłacie to bardzo opłacalna inwestycja.
Ustawa umożliwia przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

  • Stanie się to automatycznie, nie trzeba chodzić do żadnego urzędu, nie można z tego zrezygnować – mówi w rozmowie z MarketNews24 Marcin Krasoń, analityk Home Brokers.

Przekształcenie będzie odpłatne. Osoby, które staną się właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania corocznej opłaty przez 20 lat. Wysokość opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała dotychczasowej opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia.
Możliwe będzie wniesienie opłaty jednorazowo i wówczas w przepisach określono wysokość bonifikaty. 60-proc. bonifikata ustawowa obejmuje przekształcenia użytkowania na gruntach Skarbu Państwa.
Blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa.

  • Większość samorządów terytorialnych zdecydowało się na wprowadzenie takiej samej, czyli 60-proc. bonifikaty, a skorzystanie z niej to dla nas bardzo opłacalna inwestycja – komentuje Marcin Krasoń z Home Brokers
x

Zobasz także

Ceny mieszkań idą w górę

Ceny mieszkań znów rosną zaskakująco szybko. Dla kupujących na kredyt to może być dobra chwila, ...

Wing nabył Echo Investment

Wing, wiodąca węgierska spółka działająca w sektorze nieruchomości, podpisała umowę przedwstępną zakupu pakietu większościowego akcji ...

Poznań musi być zielony

Jesiony, lipy, dęby, klony oraz wiele innych gatunków – w sumie jesienią, wzdłuż poznańskich ulic ...

Umowa na Teatr Muzyczny

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu wzniesiona zostanie na działce u zbiegu ul. Św. Marcin ...

Budowa Centrum Senioralnego

W Poznaniu ruszyła budowa największego w Polsce kompleksowego centrum senioralnego – w środę uroczyście wmurowano ...