Finansowanie pomostowe

W końcu na swoim

1 stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym. Skorzystanie z bonifikaty przy jednorazowej zapłacie to bardzo opłacalna inwestycja.
Ustawa umożliwia przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

  • Stanie się to automatycznie, nie trzeba chodzić do żadnego urzędu, nie można z tego zrezygnować – mówi w rozmowie z MarketNews24 Marcin Krasoń, analityk Home Brokers.

Przekształcenie będzie odpłatne. Osoby, które staną się właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania corocznej opłaty przez 20 lat. Wysokość opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała dotychczasowej opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia.
Możliwe będzie wniesienie opłaty jednorazowo i wówczas w przepisach określono wysokość bonifikaty. 60-proc. bonifikata ustawowa obejmuje przekształcenia użytkowania na gruntach Skarbu Państwa.
Blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa.

  • Większość samorządów terytorialnych zdecydowało się na wprowadzenie takiej samej, czyli 60-proc. bonifikaty, a skorzystanie z niej to dla nas bardzo opłacalna inwestycja – komentuje Marcin Krasoń z Home Brokers
x

Zobasz także

Powstanie mapa inwestycji

Dzięki nowej funkcjonalności Systemu Informacji Przestrzennej możliwe będzie graficzne odzwierciedlenie na mapie Poznania planowanych inwestycji ...

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ...

Właściciele chcą przekształceń

Do sądów wieczystoksięgowych do połowy br. wpłynęło ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego ...

Stawki za wodę na działkach

Działkowcy, którzy pobierają wodę z ujęć głębinowych, przy miesięcznym zużyciu w wysokości 2 metrów sześciennych ...

Pszczoły ratują miasta

W ostatnich latach coraz więcej pasiek powstaje w miastach, na dachach budynków. W niektórych metropoliach ...