Ukraina

Wiecha na hali uniwersyteckiej

Nad halą sportową w kampusie uniwersyteckim na Morasku w Poznaniu zawisła tradycyjna wiecha. Studenci będą mogli korzystać z nowych pomieszczeń za rok, od początku przyszłego roku akademickiego. W programie wieloletnim pn. „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 2004-2011” przewidziano realizację obiektów sportowych w Kampusie Morasko. Opracowano program użytkowo-funkcjonalny hali sportowej zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej pływalni. Szczegółowy program użytkowy został przedstawiony w regulaminie konkursu na opracowanie projektu architektoniczno-koncepcyjnego. W wyniku rozstrzygniętego konkursu zawarto umowę na opracowanie pełnobranżowego projektu budowlanego i wykonawczego z Architektoniczną Pracownią Autorską Jerzego Gurawskiego „ARPA”.
Halę sportową zlokalizowano na części działki będącej własnością UAM. Teren objęty opracowaniem projektowym stanowi południowo-zachodnią część działki o powierzchni 39.645 m kw. Powierzchnia zabudowy hali sportowej wraz z łącznikiem wynosi 3.796 m kw., a powierzchnia użytkowa hali wraz z łącznikiem – 5.217 m kw.

Główną część hali stanowi boisko sportowe zlokalizowane na poziomie -3,50 m o wymiarach parkietu 50×30 m wraz z widownią na 700 osób z przeznaczeniem na różne rozgrywki sportowe. Pozostałą część budynku hali stanowią pomieszczenia: siłowni o powierzchni 350 m kw., sali aerobiku o powierzchni 193 m kw., sali interbicycle o powierzchni 54 m kw., zespołów odnowy biologicznej, usługowe dla boisk sportowych i sportowców oraz techniczne i socjalne. Hala położona jest malowniczo za osiedlem Różany Potok, na skraju lasu.
Koszt realizacji całego zadania wraz z pracami przygotowawczymi wynosi 36 mln zł.
W wyniku rozstrzygniętego przetargu nieograniczonego wykonanie robót powierzono następującym firmom: MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. – branża budowlana, BOMAX OSTRóW WLKP. – branża sanitarna i INTELLIMATIC POZNAŃ – branża elektryczna i teletechniczna.
Przewidywany termin zakończenia realizacji tego zadania inwestycyjnego to wrzesień 2010 roku.
– Będziemy bardzo propagować sport studencki. AZS UAM będzie na pewno korzystał z tej hali, a także inne kluby poznańskie i wielkopolskie będą rozgrywać w niej zawody – zapewnił rektor uniwersytetu prof. Bronisław Marciniak.
– Dziesiątki tysięcy studentów znajdą wspaniałe warunki do uprawiania sportu. Stworzone zostaną także doskonałe miejsca dla obsługi dziennikarskiej rozgrywanych zawodów. A największą wdzięcznością za tę halę będą wyniki i osiągnięcia sportowe – dodał prof. Stanisław Lorenc, poprzedni rektor UAM, który budowę hali inaugurował.
Z kolei Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa zapewnił, że codzienna współpraca samorządu z uczelnią nadal będzie się owocnie rozwijać. – Rozwój Wielkopolski jest niemożliwy bez rozwoju ośrodków akademickich. To doskonała wizytówka regionu w działaniach innowacyjnych – oznajmił.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...