Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Wraca moda na kamienice


Od kilku lat rośnie moda na mieszkania w kamienicy. Zwolennicy życia w starych, pamiętających minione epoki murach chlubią się, iż każdego dnia od samego poranka mogą obcować z historią.

Mieszkanie w kamienicy oprócz zalet może mieć jednak również spore wady.
Niewątpliwym atutem mieszkania w kamienicy jest lokalizacja. Agata Polińska z serwisu Otodom podkreśla, że „starsze budynki, które można spotkać w większości polskich miast, które niegdyś powstawały na obrzeżu, dzisiaj są świetnie usytuowane. Blisko restauracji, pubów, teatrów i innych miejsc kultury – a więc w miejscach, gdzie codziennie tętni życie miasta”.

Parafrazując słowa klasyka, trzeba jednak zaznaczyć, że oprócz „plusów dodatnich”, mieszkania w kamienicach mają również „plusy ujemne”. Odnosząc się do lokalizacji, należy przede wszystkim wspomnieć o uciążliwym ruchu ulicznym, ale nie tylko. W takich europejskich miastach, jak Wenecja czy Barcelona, już od pewnego czasu coraz donośniej słychać głosy mieszkańców postulujących ograniczenie ruchu turystycznego, który po prostu utrudnia codzienne życie miejscowym. Rosnąca liczba turystów odwiedzających nasz kraj razem z liczną grupą żaków, których żywioł stanowi nocne życie, może być problemem dla osób mieszkających np. w centrum Krakowa.

  • Ponadto poważny mankament mieszkania w kamienicy może stanowić stan techniczny, nawet nie tyle poszczególnych mieszkań, co całych budynków. Należy też wspomnieć o grubych murach, które wprawdzie w lecie mogą dawać wytchnienie od dokuczliwych upałów, jednak w zimie wcale nie muszą zmniejszać rachunków za ogrzewanie – dodaje Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.
    Warszawa i Kraków liderami

Najwięcej mieszkań w kamienicach wśród pięciu głównych rynków mieszkaniowych w naszym kraju jest obecnie wystawionych na sprzedaż w Warszawie. W stolicy na chętnych czeka 1871 takich lokali. W Krakowie, który jest ponaddwukrotnie mniejszym miastem od stolicy, ta liczba jest niewiele mniejsza i wynosi 1713. Nie jest to zaskakujące, bowiem starówka w grodzie Kraka, a zwłaszcza okolice rynku i Kazimierz, od lat przyciąga zarówno inwestorów, jak i najemców.

W pozostałych trzech miastach mieszkań, które czekają na nowych właścicieli, jest już wyraźnie mniej. We Wrocławiu jest ich 1031, w Gdańsku 550, a w Poznaniu już tylko 482. Najdroższe mieszkanie w kamienicy, na które trzeba wyłożyć bagatela 7,65 mln zł, znajduje się w Warszawie. Z kolei jedynie 120 tys. zł wystarczy, aby zostać właścicielem najtańszej kawalerki w kamienicy w Poznaniu.
Jarosław Mikołaj Skoczeń
Źródło:interia.pl

x

Zobasz także

Wysypiska wciąż płoną

Od 1 stycznia 2016 roku spłonęły 622 składowiska śmieci. Z tego 130 w tym roku ...

Co z wielką płytą

Wielka płyta do wyburzenia? W Polsce w starych blokach mieszka 12 mln ludzi Jeśli wierzyć ...

Ceny mieszkań spadną?

Ostatnie cztery kwartały to okres najbardziej dynamicznych podwyżek stawek cen nowych mieszkań od połowy 2013 ...

Hotele mają się dobrze

W Polsce stale zwiększa się popyt na usługi hotelowe. Mimo rosnących kosztów budowlanych, sektor intensywnie ...

Cyfryzacja „budowlanki”

Rozwój technologii niesie za sobą wiele zmian. Widać je nie tylko w branżach stricte nastawionych ...