Ukraina

Wyrok WSA, wnioski, kontrole i konsultacje

Mimo wielu obaw i zagrożeń system gospodarki odpadami działa coraz sprawniej – uważają szefowie Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”. Związek podsumował sześć miesięcy funkcjonowania nowego systemu. – Istotne znaczenie dla funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi ma wydany 5 lutego br. wyrok Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Poznaniu, w którym oddalone zostały skargi 10 poznańskich spółdzielni mieszkaniowych na uchwały Zgromadzenia ZM GOAP określające wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – stwierdza Walerian Ignasiak, rzecznik prasowy ZM GOAP.
Zarządy spółdzielni uważały, że nie są zobowiązane do podpisywania składanych deklaracji i konsekwentnie, mimo wezwań związku, odmawiały ich prawidłowego złożenia. WSA odrzucił jednak argumenty spółdzielni i przyznał w pełni rację ZM GOAP uznając w wydanym wyroku, że zarządy spółdzielni powinny złożyć deklaracje prawidłowo, a więc je podpisać. Sąd nie dopatrzył się uchybień w deklaracji i uznał, iż żaden zarzut spółdzielni nie zasługuje na uwzględnienie. Zapisy we wzorze deklaracji nie wykraczają bowiem poza zakres ustawowy i są z ustawą zgodne. Sąd wyraźnie w uzasadnieniu wskazał również, iż obowiązek składania deklaracji spoczywa na spółdzielniach mieszkaniowych i powołał się w tej sprawie na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
– Należy zauważyć, że mimo trwającego od kilku miesięcy sporu prawnego współpraca związku ze spółdzielniami układa się należycie. Odpady z osiedli są odbierane zgodnie z obowiązującym regulaminem utrzymania czystości i porządku, a spółdzielnie przekazują opłaty pobierane od lokatorów do związku. Obecne jednoznaczne i zgodne ze stanowiskiem ZM GOAP rozstrzygnięcie WSA usprawni budowanie nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – ocenia Ignasiak.
Związek podsumował sześć miesięcy funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Mimo wielu obaw i zagrożeń system działa coraz sprawniej. Od 1 lipca do 31 grudnia 2013 r. z obszaru gmin tworzących Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” odebrano i zagospodarowano blisko 113 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych oraz 14 tys. ton odpadów zebranych selektywnie. Przeciętny poznaniak wytwarza więc rocznie ok. 315 kg odpadów zmieszanych Najwięcej odpadów zebrano w październiku, najmniej w sierpniu. Poziom redukcji ilości odpadów kierowanych na składowiska wyniósł ok. 40 proc.
Z każdym miesiącem maleje liczba zgłoszeń od mieszkańców dotyczących braku pojemników czy reklamacji. W lipcu i sierpniu wpłynęło ich łącznie ponad 10 tys., a w listopadzie i grudniu ok. 3 tys. – informuje ZM GOAP.
W oparciu o doświadczenia wynikające z dotychczasowego funkcjonowania nowego systemu organizator procesu zdecydował przeprowadzić kompleksowe kontrole baz magazynowo-transportowych użytkowanych przez firmy odbierające odpady. Obejmą one również sortownie, do których kierowane są zebrane od mieszkańców odpady.
W pierwszej kolejności przedstawiciele związku przyjrzą się 17 firmom, z którymi ma on zawarte umowy na świadczenie usług w 2014 r. Do nich zostały już wysłane pisma o wszczęciu postępowania kontrolnego. Jednak działania sprawdzające będą prowadzone sukcesywnie we wszystkich podmiotach zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych na obszarze aglomeracji. Do 124 firm ujętych obecnie w rejestrze działalności regulowanej zostaną także wysłane pisma wzywające do przedstawienia wykazu baz oraz dokumentacji potwierdzające, że spełniają one wszelkie wymagania.
– Kontroli nie unikną także właściciele nieruchomości, którzy pomimo zadeklarowania selektywnej zbiórki odpadów prowadzą ją niewłaściwie. Do tej pory związek przede wszystkim edukował i promował segregację odpadów oraz wysyłał pisma wzywające do zaprzestania naruszania regulaminu. W minionym półroczu skierowano je do 85 podmiotów. W styczniu przypadków naruszeń regulaminu utrzymania czystości i porządku zanotowano 13, w tym osiem dotyczyło niewłaściwego segregowania odpadów. Przedstawiciele ZM GOAP będą więc kontrolować przestrzeganie regulaminu, a w stosunku do osób i podmiotów naruszających jego postanowienia podjęte zostaną dalsze działania administracyjne – zapowiada szef Działu Edukacji i Promocji.
W ramach trwających konsultacji do ZM GOAP napływają ankiety. Z ich wstępnej analizy wynika, że 65 proc. wypowiadających się uważa częstotliwość odbioru odpadów z zabudowy jednorodzinnej za wystarczającą. Znacznie bardziej zróżnicowane są opinie w kwestii częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych z zabudowy wielorodzinnej; 44 proc. uważa, że powinny być odbierane 12 razy w roku, 20 proc. że 6 razy, 18 proc. – 4 razy, a 17 proc. respondentów nie ma zdania.

ZM GOAP przypomina, że 17 lutego upływa termin wniesienia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w styczniu i lutym. W 2014 roku stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie zmieniają się. ZM GOAP utrzymał je na ubiegłorocznym poziomie, wynoszącym 12 zł miesięcznie od osoby przy selektywnym zbieraniu odpadów oraz 20 zł przy jej braku. Utrzymana zostaje stawka degresywna umożliwiająca obniżenie opłat w gospodarstwach domowych liczących 4 i więcej osób oraz prowadzących selektywną zbiórkę odpadów. Nie zmieniają się także stawki opłat za zagospodarowanie odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Szczegółowe stawki opłat są dostępne na stronie internetowej www.goap.org.pl

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...