Bolechowo 750×200 – maj 2017

Bliższe związki z Bretanią

Delegacja Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem wicemarszałka

Wojciecha Jankowiaka przebywała w Bretanii – francuskim regionie partnerskim województwa.

Oficjalna wizyta w Rennes rozpoczęła się od spotkania delegacji wielkopolskiej i przedstawicieli Bretanii – Jeana-Michela Le Boulangera, Wiceprezydenta Rady Regionalnej Bretanii ds. kultury i demokracji regionalnej oraz Anne Gallo, Wiceprezydent Rady Regionalnej Bretanii ds. turystyki, dziedzictwa i szlaków żeglownych.

Najbardziej interesujące i najważniejsze dla obu stron były perspektywy współpracy Bretanii i Wielkopolski, która to współpraca nieformalnie trwa już od lat 90., a która usankcjonowana została podpisaniem porozumienia partnerskiego w 2005 roku oraz zaktualizowanym planem działania w 2012 roku. Przedstawicie obu regionów ustalili obszary wspólnych działań, wśród których uznali kulturę i turystykę za dziedziny najbardziej istotne, a jednocześnie najatrakcyjniejsze dla Wielkopolan i Bretończyków. Rozmowy stanowiły cenny wkład do trwających już prac nad odświeżonymi tekstami porozumienia i planu działania, które będą na nowo określać główne obszary i dziedziny współpracy między Bretanią a Wielkopolską.

Później do grona wielkopolsko-bretońskich rozmówców dołączyli przedstawiciele delegacji walijskiej, której przewodził Carwyn Jones, Pierwszy Ministra Walii, oraz dyrektorzy wybranych bretońskich agencji gospodarczych. Tym samym zakres dyskutowanych wcześniej zagadnień powiększył się o współpracę na płaszczyźnie gospodarczej. Trzeba bowiem przypomnieć, że również Walia jest partnerem Bretanii i po spotkaniu 11 stycznia br. regiony te podpisały dokumenty, zawierające znowelizowane zasady porozumienia i działania.

Podczas wizyty w Rennes Wicemarszałek Wojciech Jankowiak spotkał się również z Loïgiem Chesnais-Girardem, pełniącym funkcję Prezydenta Rady Regionalnej Bretanii od czerwca 2017 roku. Było to pierwsze spotkanie przedstawiciela Zarządu Województwa Wielkopolskiego z nowym Prezydentem Bretanii, które zakończyło się wspólną, także z Pierwszym Ministrem Walii, konferencją prasową.

W Rennes ważnym tematem rozmów była także przyszłość projektu europejskiego po Brexicie i po 2020 roku. O jego randze świadczy konferencja prasowa pod przewodnictwem Forough Salami-Dadkhah, Wiceprezydent Rady Regionalnej Bretanii ds. Europy i spraw międzynarodowych, która to konferencja zgromadziła ponad 120 uczestników. Panel poświęcony polityce spójności po 2020 roku zainaugurował Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, wygłaszając przemówienie na temat efektów polityki spójności w Wielkopolsce i pozycji województwa w kontekście przyszłości tej polityki.

Delegacja wielkopolska spotkała się także z przedstawicielami Bretanii, odpowiedzialnymi za politykę muzealną oraz drogi wodne. Ważnym akcentem tych dyskusji była prezentacja flagowego produktu turystycznego Samorządu Województwa Wielkopolskiego – Wielkiej Pętli Wielkopolski – w aspekcie rozwoju turystycznego szlaku wodnego z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej.

Uczestnicy spotkania mocno zadeklarowali wolę kontynuacji współpracy w duchu europejskim i zgodnie zapewnili, że chcą dążyć do współpracy praktycznej i projektów o charakterze pragmatycznym, które przynosić będą wymierne efekty. Jednym z nich będzie uczestnictwo przedstawicieli pięciu uczelni z Bretanii w poznańskich XXII Targach Edukacyjnych w dniach 23-25 marca 2018 roku. Szkoły te nie tylko zaprezentują swoje oferty wielkopolskim uczniom, ale także reprezentanci tych uczelni będą mogli porozmawiać o potencjalnej współpracy z ekspertami zajmującymi się kształceniem w Polsce. Podczas Targów zostanie ogłoszony werdykt trwającego od początku stycznia konkursu „Polacy w świecie znani z działalności misyjnej, technicznej, archeologicznej i przyrodniczej”, którego tematem w tym roku była działalność Polaków w Bretanii (więcej informacji na stronie https://www.umww.pl/konkurs-polacy-w-swiecie-znani-z-dzialalnosci-misyjnej-technicznej-archeologicznej-i-przyrodniczej-2). Przedstawiciele tego regionu przyjadą do Wielkopolski również w kwietniu 2018 roku, by wspólnie świętować obchody 25-lecia poznańskiego Domu Bretanii.

x

Zobasz także

Grono miast przyszłości

Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, ale też Grodzisk Mazowiecki, Tarnów, Września, Stryków czy Niepołomice – wszystkie ...

Poznań Główny – nowy peron

Dodatkowy peron i połączenie przejściem podziemnym stacji z dworcem PKS – tak zmieni się stacja ...

75 procent bonifikaty

Rada Miasta Poznania przyjęła projekt Koalicji Obywatelskiej , zakładający bonifikatę w wysokości 75 procent. W ...

Polonusi chcą inwestować

Wielkimi krokami zbliża się Kongres 60 mln – Globalny Zjazd Polonii organizowany w Miami na ...

Miliard na inwestycje Poznania

Prawie 900 mln zł brutto – taką wartość mają podpisane w 2018 roku przez Poznańskie ...