Ukraina

Budowa fontanny Wolności wciąż trwa

Budowa fontanny Wolności w Poznaniu przedłuża się. Zakończenie robót budowlanych nastąpić ma w grudniu tego roku, a uruchomienie fontanny zostało zaplanowane na kwiecień 2012 roku. Prace związane z budową fontanny Wolności rozpoczęły się w październiku 2010 r. Plac budowy został ogrodzony i rozpoczęto prace rozbiórkowe. Ze względu na srogą zimę i konieczność przeprojektowania sposobu posadowienia cembrowiny oraz jej mocowania na słupach (nowa konstrukcja jest oparta na ruszcie z belek stalowych HEB 300 mm i waży ponad 70 t) konieczne było dokonanie zmian w harmonogramie robót, które trwają dłużej niż pierwotnie zakładano. Fontanna na placu Wolności miała być bowiem gotowa wiosną tego roku.
W pierwszym etapie prac zostało przygotowywane pomieszczenie techniczne dla fontanny na parkingu podziemnym, wykonano zasadniczą część robót związanych z przygotowaniem zasilania (prądowe, wodne), zakończono montaż konstrukcji stalowej rusztu. Wiosną zakończone zostały wiercenia w konstrukcji płyty stropowej parkingu otworów technologicznych.
Do końca sierpnia zakończone zostały roboty szalunkowe, zbrojarskie. W następnym etapie prac nastąpił montaż fasady. Zespawano ręcznie kilkanaście tysięcy elementów składowych wypełnienia fasady. Fasada składać się będzie z dwóch skrzydeł: północnego i południowego, które zostały dostarczone plac budowy w pięciu elementach: trzy elementy dla skrzydła południowego, większego i dwa dla północnego. Scalanie miało miejsce dwa tygodnie temu.
Po zakończeniu mocowań łączników i cięgien w ponad 10-metrowych obramowaniach skrzydeł nastąpi montaż giętych elementów szklanych. Elementy szklane są jedyne w swoim rodzaju, w kształcie trójkątów, wykonane na specjalne zamówienie. Ich montaż wymaga wręcz zegarmistrzowskiej precyzji. Każdy element będzie ręcznie montowany w specjalnych uchwytach – wyprofilowanych łącznikach dostosowanych do krzywizny szkła, wyposażonych w uszczelki. Każdy element szklany mocowany będzie w trzech miejscach, wierzchołkach szklanego trójkąta.
Równocześnie trwać będą roboty technologiczne związane z instalacją wodno-kanalizacyjną, polegające między innymi na wykonaniu przelewów, spustu kanalizacyjnego, układów trakcji ssania i tłoczenia, układu uzdatniania wody i filtracji mechanicznej. Zanim nastąpi ostatni etap prac, czyli odtworzenie nawierzchni placu Wolności trzeba będzie jeszcze wykonać roboty elektryczne, w tym montaż iluminacji oraz instalacji odgromowej i uziemiającej.
Warto odnotować, że w celu poprawy bezpieczeństwa został również zmieniony projekt pomostu umieszczonego w basenie cembrowiny. Pomost zostanie wykonany z drewna z lasów tropikalnych odpornego na działanie wody.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...