Ukraina

Budowa na Łacinie za rok?

W ciągu roku firma Apsys ma rozpocząć wreszcie budowę centrum handlowego Łacina przy rondzie Rataje w Poznaniu. Zawarto umowę z miastem dotyczącą wymiany gruntów. Budowę na Łacinie wielkiego centrum handlowego zapowiadano już wielokrotnie. Plany takiego zagospodarowania terenów w sąsiedztwie ronda Rataje pojawiły się ponad 10 lat temu. Francuska firma Carrefour zamierzała wtedy postawić tam m.in. hipermarket, domy mieszkalne i biura. Inwestor nabył jednak tylko część potrzebnych działek, reszta do dziś należy do miasta. Po kilku latach nowym inwestorem została firma Apsys, która postawiła głównie na wielkie centrum handlowe. Rada Miasta Poznania uchwaliła kilka lat temu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Łacina, umożliwiający taką zabudowę. A w międzyczasie nieopodal wyrosła wielka Galeria Malta.
Inwestor nie posiada jednak jeszcze wszystkich potrzebnych działek. Ma je uzyskać dzięki wymianie z miastem. Obie strony podpisały właśnie porozumienie, które całą operację przybliża.
– To sprawiło, że nasze plany inwestycyjne nabiorą tempa. Budowę Łaciny chcemy rozpocząć w ciągu roku, a zakończyć w ciągu 24 miesięcy – powiedział ,,Gazecie Wyborczej” Maciej Wróblewski, wiceprezes i dyrektor działu rozwoju Apsys Polska.
Zgodnie z umową partycypacyjną z miastem przed inwestorem stoi sporo innych zadań i wydatków. Apsys zobowiązał się pokryć:
– 60 proc. kosztów budowy i przebudowy ulic w obszarze inwestycji na Łacinie;
– 60 proc. kosztów przebudowy ulic Jana Pawła II i Bolesława Krzywoustego (m.in. dobudowa pasów ruchu i lewoskrętów);
– 37 proc. kosztów wymiany górnej warstwy nawierzchni na całej szerokości jezdni wschodniej Jana Pawła II i całej szerokości obu jezdni Bolesława Krzywoustego oraz budowy podziemnych przejść dla pieszych pod rondem Rataje wraz z przebudową ronda;
– 21,5 proc. kosztów budowy kanalizacji deszczowej na Łacinie.
Poza tym Apsys ma dołożyć prawie 2 mln zł do budowy prawobrzeżnego kolektora ściekowego, a także wybudować na własny koszt place i pasaże oraz sieć wodno-kanalizacyjną na terenie inwestycji. Prace ujęte w umowie partycypacyjnej mają być wykonywane równolegle z budową centrum.
Otwarcie centrum na Łacinie zaplanowano na 2014 r. Apsys zaplanował w nim łącznie 300 punktów handlowych i usługowych, w tym 220 butików oraz 55 sklepów o średniej i dużej powierzchni, a także 25 restauracji i punktów gastronomicznych. Inwestor zawarł już umowy z około 100 najemcami, którzy zadeklarowali chęć wydzierżawienia powierzchni handlowo-użytkowej w planowanym obiekcie. Są wśród nich: Carrefour, Leroy Merlin, Electro World, Empik, Smyk, Sephora, Douglas, H&M, C&A, Mango, Deichmann, Apart, W. Kruk oraz Multikino z 11 salami. Będzie tam też bezpłatny parking podziemny i naziemny na 3200 miejsc.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...