Ukraina

Czeka nas reglamentacja wody?

Kilka dni upałów i wynikające z tego zwiększone zapotrzebowanie na wodę spowodowało, że w niektórych gminach wystosowano apele o „oszczędne korzystanie z wody”. Czy musimy się obawiać braku wody?

Braki wody mogą być odczuwalne szczególnie w mniejszych ośrodkach. W dużych miastach sieci są przystosowane do zwiększonego poboru (fot. pixabay)

W związku z upałami w niektórych gminach w Polsce zapotrzebowanie na wodę wzrosło nawet o 100 procent.
Podlewanie, napełnianie basenów, mycie aut powoduje, że spada ciśnienie w sieci.
Braki wody mogą być odczuwalne szczególnie w mniejszych ośrodkach. W dużych miastach sieci są przystosowane do zwiększonego poboru.

W piątek w Skierniewicach „zabrakło wody w kranach”. Sytuacja w mieście jest na tyle poważna, że prezydent miasta powołał sztab kryzysowy. Kłopoty są spowodowane upałem i większym niż zwykle, poborem wody przez mieszkańców.

Miasto ograniczyło także dostawy wody do miejscowości w gminie Skierniewice. Wstrzymano przepływ wody do wszystkich ogródków działkowych. Miasto apeluje, aby nie podlewać trawników, nie myć samochodów i nie napełniać przydomowych basenów – a zużycie wody ograniczyć tylko do celów spożywczo-sanitarnych.

Jak poinformował rzecznik skierniewickiego magistratu Przemysław Rybicki sytuacja wydaje się na tyle opanowana, że woda powinna być u wszystkich mieszkańców Skierniewic.

Według władz miasta normalny pobór wody w mieście wynosi około 6 tys. metrów sześciennych w ciągu doby. W kilku ostatnich dniach wzrósł do ok. 12 tys. metrów sześciennych, a możliwości Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sięgają maksymalnie 8,5 tys. metrów sześciennych. Doprowadziło to do tego, że cały system nie jest o tyle wydolny, żeby pod odpowiednim ciśnieniem w każde miejsce Skierniewic dostarczyć wodę.
Spółka wodna z wielkopolskiego Dopiewa zaapelowała właśnie, by maksymalnie ograniczyć podlewanie ogródków. Mieszkańcy Dopiewa narzekają, że ciśnienie wody jest zbyt niskie, by wziąć prysznic.

W Białogardzie opublikowano apel Regionalnych Wodociągów i Kanalizacji z prośbą do wszystkich mieszkańców regionu, by oszczędnie korzystali z wody.

– W związku z panującymi upałami zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę dostarczoną za pośrednictwem sieci wodociągowej – czytamy. – Prosimy więc o oszczędne korzystanie z wody z uwagi na możliwość wystąpienia miejscowego obniżenia ciśnienia wody lub nawet jej braku. Zalecamy wstrzymanie się od podlewania ogrodów i upraw oraz napełniania basenów w godzinach największego odbioru wody. Przypomnijmy, że chodzi przede wszystkim o godziny popołudniowe, począwszy od godz. 15.

W związku z apelem RWiK zwołane też zostało nadzwyczajne posiedzenie zespołu kryzysowego zorganizowane przez starostę białogardzkiego, z udziałem Prezesa Regionalnych Wodociągów i Kanalizacji i samorządowcami z całego powiatu białogardzkiego.

– Drodzy Mieszkańcy, w związku z utrzymującymi się bardzo wysokimi temperaturami oraz niekorzystnymi prognozami pogody na najbliższe dni, zwracamy się z prośbą do mieszkańców korzystających z sieci wodociągowej o racjonalne korzystanie z wody – pisze z kolei wodociągowa spółka z gminy Buk.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...