Ukraina

Erygowano Sąd Apelacyjny w Poznaniu

W fundamentach Sądu Apelacyjnego przy ul. Hejmowskiego 3 spoczął 24 kwietnia akt erekcyjny kolejnego gmachu poznańskiej i wielkopolskiej Temidy. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło pod nadzorem prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu sędziego Krzysztofa Józefowicza. Było to jedno z ostatnich jego poczynań jako prezesa, albowiem z dniem 3 maja kończy się jego druga i zarazem ostatnia kadencja. Krzysztof Józefowicz dotrzymał słowa danego przed 8 laty. Chciałbym – mówił wtedy- aby kiedy będę kończyć moją kadencję, stały fundamenty nowego sądu. Stoją. W imieniu poznaniaków i Wielkopolan dziękujemy Panie Prezesie.
Nowy gmach przy ul. Hejmowskiego 3 będzie miał cztery piętra i podziemny parking. W środku znajdą się sale rozpraw z pokojami narad i pomieszczeniami dla świadków (każdy wydział będzie miał dwie sale), pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne, archiwa. Każdy z 42 sędziów będzie miał własny pokój.
Sąd ma zostać otwarty w 2019 roku. Nowa siedziba Sądu Apelacyjny będzie ponad dwa razy większa od obecnej. Ma być przede wszystkim przyjazna dla mieszkańców.
– Cały wymiar sprawiedliwości będzie na parterze. Obywatel na parterze znajdzie wszystko, co mu będzie potrzebne. Pion karny będzie z tyłu budynku. W sposób naturalny będzie oddzielony od części sądu, co oznacza, że nawet sprawy, które będą dotyczyć najcięższych przestępstw, nie będą zakłócać pracy całego sądu – podkreślił prezes Sądu Apelacyjnego Krzysztof Józefowicz.
– Liczymy na to, że już zakończymy inwestycję w 2018 roku tak, abyśmy mogli przeprowadzać tutaj sędziów i aby mogły się odbywać rozprawy w 2019 roku – dodaje Małgorzata Mrówczyńska, dyrektor Sądu Apelacyjnego.


Teraz Sąd Apelacyjny ma siedzibę przy ul. Trójpole, pomiędzy centrami handlowymi Plaza i Pestka. Budynek jest zbyt mały, w dodatku położony daleko od centrum Poznania.
– Korytarze są wąskie, sędziowie siedzą po kilku w pokoju – mówiła dyrektor Małgorzata Mrówczyńska.
Sąd apelacyjny w Poznaniu rozpatruje odwołania od wyroków wydanych w sprawach cywilnych, karnych oraz ubezpieczeń i spraw społecznych wydawane przez sądy okręgowe w Poznaniu, Koninie i Zielonej Górze.
Koszt inwestycji to ponad 63 mln złotych. Finansuje ją Ministerstwo Sprawiedliwości. Wykonawcą jest przedsiębiorstwo ALSTAL.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...