Agrobex 750×200 – czerwiec 2017
Nickel 750×100 – Dąbrówka

Erygowano Sąd Apelacyjny w Poznaniu

W fundamentach Sądu Apelacyjnego przy ul. Hejmowskiego 3 spoczął 24 kwietnia akt erekcyjny kolejnego gmachu poznańskiej i wielkopolskiej Temidy. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło pod nadzorem prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu sędziego Krzysztofa Józefowicza. Było to jedno z ostatnich jego poczynań jako prezesa, albowiem z dniem 3 maja kończy się jego druga i zarazem ostatnia kadencja. Krzysztof Józefowicz dotrzymał słowa danego przed 8 laty. Chciałbym – mówił wtedy- aby kiedy będę kończyć moją kadencję, stały fundamenty nowego sądu. Stoją. W imieniu poznaniaków i Wielkopolan dziękujemy Panie Prezesie.
Nowy gmach przy ul. Hejmowskiego 3 będzie miał cztery piętra i podziemny parking. W środku znajdą się sale rozpraw z pokojami narad i pomieszczeniami dla świadków (każdy wydział będzie miał dwie sale), pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne, archiwa. Każdy z 42 sędziów będzie miał własny pokój.
Sąd ma zostać otwarty w 2019 roku. Nowa siedziba Sądu Apelacyjny będzie ponad dwa razy większa od obecnej. Ma być przede wszystkim przyjazna dla mieszkańców.
– Cały wymiar sprawiedliwości będzie na parterze. Obywatel na parterze znajdzie wszystko, co mu będzie potrzebne. Pion karny będzie z tyłu budynku. W sposób naturalny będzie oddzielony od części sądu, co oznacza, że nawet sprawy, które będą dotyczyć najcięższych przestępstw, nie będą zakłócać pracy całego sądu – podkreślił prezes Sądu Apelacyjnego Krzysztof Józefowicz.
– Liczymy na to, że już zakończymy inwestycję w 2018 roku tak, abyśmy mogli przeprowadzać tutaj sędziów i aby mogły się odbywać rozprawy w 2019 roku – dodaje Małgorzata Mrówczyńska, dyrektor Sądu Apelacyjnego.


Teraz Sąd Apelacyjny ma siedzibę przy ul. Trójpole, pomiędzy centrami handlowymi Plaza i Pestka. Budynek jest zbyt mały, w dodatku położony daleko od centrum Poznania.
– Korytarze są wąskie, sędziowie siedzą po kilku w pokoju – mówiła dyrektor Małgorzata Mrówczyńska.
Sąd apelacyjny w Poznaniu rozpatruje odwołania od wyroków wydanych w sprawach cywilnych, karnych oraz ubezpieczeń i spraw społecznych wydawane przez sądy okręgowe w Poznaniu, Koninie i Zielonej Górze.
Koszt inwestycji to ponad 63 mln złotych. Finansuje ją Ministerstwo Sprawiedliwości. Wykonawcą jest przedsiębiorstwo ALSTAL.

x

Zobasz także

Raport o centrach handlowych

Polish Retail Research Forum (PRRF) podsumowało dane dotyczące rynku centrów handlowych w Polsce na koniec ...

Jeśli biuro, to tylko w ….

W 2017 roku w największych aglomeracjach w kraju popyt na powierzchnie biurowe sięgnął niemal 1,5 ...

Aldi będzie deweloperem

Gazeta Wyborcza informuje,ze niemiecka sieć dyskontów Aldi przejmie także funkcje dewelopera. Budowanie nad sklepami tanich ...

Wola biurowcami stoi

Wola staje się biurowym centrum Warszawy. Firmy coraz częściej wybierają ten rejon miasta, przeprowadzając się ...

Hotele wciąż opłacalne

Według szacunków Emmerson Evaluation do końca 2019 r. liczba pokoi hotelowych w Polsce wzrośnie średnio ...