Finansowanie pomostowe

Gmina ustali ile dopłaty

Kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów, ustali Rada Gminy – poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Jak dodał, dopłaty będą wypłacane w równej wysokości przez dziewięć lat. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek (6 czerwca) projekt ustawy o dopłatach do najmu.

Jak podał Soboń, „kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów, ustali Rada Gminy”. „Będzie mogła wybrać z określonego w ustawie katalogu, komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą” – wskazał. Przed Komitetem „doprecyzowano proceduralne kwestie związane z określeniem społecznych preferencji dla wynajmujących, którzy będą korzystali z systemu dopłat”. „Wybór z katalogu ustawowego będzie uchwalony przez Radę Gminy” – podał minister.

Minister dodał, że dopłaty będą mogły być wypłacane w równej wysokości przez dziewięć lat. „Weryfikacja ma jednak następować corocznie” – zastrzegł. Według niego projekt może trafić pod obrady Rady Ministrów na najbliższym posiedzeniu.Przepisy proponowane w projekcie miałyby zacząć obowiązywać od początku 2019 r.

Dopłaty – jak zakłada projekt – mają być adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów. Gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS.

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego – 120 proc.

O dopłaty będzie można ubiegać się w przypadku mieszkań po raz pierwszy zasiedlanych – wtedy, gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane w 2019 r., na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku – 800 mln zł, w 2021 roku – 1,2 mld zł, w 2022 roku – 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku – 2 mld zł rocznie

***

Pięcioosobowa rodzina z Warszawy może liczyć nawet na 690 zł miesięcznej dopłaty do najmu, po wejściu w życie ustawy w 2019 r. – poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dodano, że samotny mieszkaniec stolicy, po wejściu w życie ustawy o dopłatach do najmu, dostanie maksymalnie 173 zł.

Jak zastrzegło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, „zaprezentowane przykładowe wyliczenia maksymalnych dopłat uwzględniają aktualne na 2 kwartał 2018 r. średnie koszty budowy, tzw. wskaźniki odtworzeniowe, obowiązujące w poszczególnych lokalizacjach”. „Dane są co trzy miesiące aktualizowane, dlatego konkretna wielkość dopłaty będzie możliwa do określenia po wejściu w życie ustawy” – podano.

Ministerstwo opublikowało maksymalne miesięczne kwoty dopłat do najmu, jakie można będzie dostać po wejściu w życie ustawy (prawdopodobnie od początku 2019 roku), wyliczone na podstawie aktualnych danych. Pięcioosobowa rodzina z Warszawy mogłaby dostać nawet 690 zł. „Dopłata dla mieszkańca stolicy, prowadzącego jednoosobowe gospodarstwo, to 173 zł” – poinformowało biuro prasowe MIiR.

W gminach sąsiadujących z Warszawą miesięczna dopłata maksymalna wyniosłaby dla 5-osobowej rodziny 501 zł, a dla 1-osobowego gospodarstwa – 125 zł. Gospodarstwo 3-osobowe mogłoby liczyć na 313 zł.

Najniższe dopłaty (na teraz) obowiązywałyby w miejscowościach z woj. opolskiego (z wyłączeniem Opola i gmin sąsiadujących z Opolem). Dopłaty dla pięcioosobowej rodziny wyniosłyby tam maksymalnie 377 zł, 3-osobowa rodzina mogłaby liczyć na 235 zł, a samotny najemca mieszkania – na 94 zł. Przykładowe wyliczenia dla wszystkich lokalizacji na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Źródło:portalsamorządowy.pl

x

Zobasz także

Stabilny rating

Agencja Moody’s potwierdziła rating Poznania na poziomie „A3” z perspektywą stabilną. Zdaniem jej analityków miasto ...

Wystartowała Budma 2019

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma to największe wydarzenie budowlane w Europie. 12 lutego na ...

Będziemy Europejską Stolicą Młodzieży?

Gdynia i Poznań są wśród dwunastu miast, które rywalizują o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022. ...

Serce Poznania dla Gdańska

O godzinie 20 po raz kolejny poznaniacy zgromadzili się na placu Wolności, aby oddać hołd ...

Orkiestra Serc zagrała

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”, a ...