Agrobex 750×100 – czerwiec 2017

Jesteśmy wiceliderem rozwoju

Poznań zajął drugie miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu

Terytorialnego. Wyprzedziliśmy Katowice i Wrocław, przed nami znalazła się tylko Warszawa.
Wyniki rankingu ogłoszono w poniedziałek w Sejmie. Zestawienie opracowane jest przez pracowników Politechniki Warszawskiej i uwzględnia wszystkie miasta i gminy w Polsce. O miejscu na liście decyduje 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS.

Pod uwagę wzięto m.in. wydatki na projekty inwestycyjne – mierzono je zarówno w przeliczeniu na mieszkańca, jak i w stosunku do budżetu miejscowości. Ważny był poziom bezrobocia, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, i liczba firm na tysiąc mieszkańców, istotne były też: saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz odsetek mieszkańców korzystających z wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

W kategorii miast na prawach powiatu Poznań znalazł się na wysokim drugim miejscu, ustępując wyłącznie Warszawie. Wyprzedziliśmy Katowice, Wrocław i Kraków.

W Poznaniu są dobre warunki dla biznesu.Ten ostatni wskaźnik bardzo dynamicznie rośnie: w Poznaniu na tysiąc mieszkańców przypada ponad 200 firm. Dzięki temu Poznań trafił też na podium w zestawieniu miast – liderów przedsiębiorczości. W swojej kategorii zajął trzecie miejsce za Warszawą i Sopotem.Twórcy zestawienia podkreślają, że wyniki rankingu wiarygodnie odzwierciedlają rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP

x

Zobasz także

Jaki krajobraz Poznania?

Koniec z chaosem reklamowym. Dopasowane szyldy, mniej billboardów, ażurowe ogrodzenia i estetyczne place zabaw – ...

Nagroda J. B. Quadro dla biurowca Za Bramką

Projekt biurowca przy ul. Za Bramką otrzymał Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację ...

Partnerska Bolonia

Poznań ma 14 miast partnerskich. Od teraz do tego grona dołączy kolejne – Bolonia.   ...

Radni o rewitalizacji

Podczas wtorkowej sesji rady miasta Poznania radni zaplanowali debatę o „Gminnym Programie Rewitalizacji dla Miasta ...

Konsultacje wywłaszczeniowe

Rozpoczęły się konsultacje i uzgodnienia projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie dochodzenia zwrotu ...