Ukraina

Konkurs na park Rataje rozstrzygnięty

Pracownia AKG Architektura Krajobrazu z Krakowa uzyskała pierwszą nagrodę w konkursie na koncepcję zagospodarowania parku Rataje w Poznaniu. Przyszły park Rataje to 41-hektarowy teren. Na razie studium zagospodarowania przestrzennego i 4 plany miejscowe zakładają zagospodarowanie go wyłącznie zielenią. Takie rozwiązania przyjęto, aby uniemożliwić firmie deweloperskiej budowę osiedla mieszkaniowego na jego części. Jednakże władze miasta i ratajscy samorządowcy nie uważają za właściwe urządzenie na całym terenie zieleni parkowej. Za uzasadnione widzą włączenie do niego funkcji rekreacyjno-sportowych. Obowiązujące przepisy na razie jednak tego nie dopuszczają.
Z tego właśnie powodu miasto ogłosiło konkurs planistyczny, który miał pokazać w jaki sposób można zagospodarować teren zgodnie z oczekiwaniami władz miasta i mieszkańców Rataj.
– Celem konkursu było sformułowanie wytycznych do zmian w studium i planach miejscowych. To co pokazali planiści daje pogląd jak park może wyglądać – podsumowuje Andrzej Nowak, architekt miasta Poznania i wiceprzewodniczący sądu konkursowego.
Konkurs został ogłoszony w marcu. Spotkał się z dużym zainteresowaniem, bo materiały pobrało 120 zespołów. Ostatecznie do 26 maja wpłynęło 30 projektów. Zajęła się nimi komisja konkursowa złożona z architektów, radnych, urzędników miejskich i przedstawicieli porozumienia ratajskich rad osiedli.
– Konkurs był trudny, bo duże są oczekiwania co do tego terenu – podsumowuje dyrektor Nowak.
Ostatecznie komisja dokonała innego podziału nagród niż zakładano. Przyznano I nagrodę 26 tys. zł, trzy wyróżnienia po 8 tys. zł oraz dwa wyróżnienia honorowe.
Pierwsza nagroda trafiła do Krakowa, do pracowni AKG Architektura Krajobrazu za pracę nr 10. Doceniono ją za klarowny układ i najtrafniejsze rozmieszczenie funkcji na terenie parku, a w szczególności za:
– zaakcentowanie bram do parku, w tym od strony ul. Zamenhofa, ronda Żegrze oraz innych istotnych powiązań komunikacyjnych;
– trafne i prawidłowe rozmieszczenie w centralnej części terenu opracowania wyłącznie funkcji rekreacyjnych, a skupienie funkcji komercyjnych na obrzeżach parku;
– harmonijne rozmieszczenie dróg parkowych i interesujące ukształtowanie wnętrz krajobrazowych;
– umiejętne rozmieszczenie funkcji z możliwie optymalnym uwzględnieniem struktury własnościowej. Zaproponowane rozwiązania pozwalają na znalezienie kompromisu przy ekonomicznym bilansie poszczególnych pól inwestycyjnych;
– ciekawe ujęcie bezkolizyjnych przejść zielonych nad ulicą Piłsudskiego i Pawią;
– otwarcie terenu parku na osiedle Polan oraz powiązania z zewnętrznymi terenami zieleni.
Autorzy zwycięskiego opracowania proponują budowę hali widowiskowo-sportowej (6 tys. m kw.) z parkingiem podziemnym, boiskami wielofunkcyjnymi, basenem, pomieszczeniami fitness, wieży widokowej, 3-poziomowego parkingu, ogrodzonych boisk, skate parku, stawu z plażą, placów zabaw, małej gastronomii, urządzenie miejsca na imprezy plenerowe, ogrodu kwiatowego czy ogrodu wodnego. Zwycięska praca nie przewiduje budowy mieszkań na obrzeżach, co proponowali niektórzy inni projektanci.
Lokalizację zabudowy komercyjnej zaproponowano na obrzeżach, przy punktach komunikacyjnych, gdzie są tereny miejskie. To – jak podkreśla dyrektor Nowak – może dać środki na realizację projektu.
Jesteśmy za takimi rozwiązaniami – podkreśla Mariusz Wiśniewski, ratajski radny, członek komisji konkursowej. Jego zdaniem zaproponowane rozwiązania zostały też pozytywnie ocenione przez przedstawiciela Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM.
W pracy nagrodzonej są rozwiązania, które już umożliwiają gospodarowanie na terenie parku przez Zarząd Zieleni Miejskiej – stwierdza Andrzej Nowak. – Sadzi się drzewa, wytycza alejki. Teraz wiadomo, co gdzie robić.
W praktyce budowa ratajskiego parku zajmie jednak wiele lat.
Równorzędne wyróżnienia pieniężne otrzymało poznańskie biuro architektoniczne Trzy Kreski (praca nr 22 – za oryginalną ideę parkową ilustrującą maksymalne możliwości lokalizacji i atrakcyjne zagospodarowanie przestrzenne), krakowskie biuro Plan (praca nr 19 – za zdyscyplinowane założenie parkowe – kontrast geometrii i natury – oraz za centralne usytuowanie hali widowiskowo-sportowej z elementami wody) oraz architekci Jakub Stroiński i Jakub Woltyński (praca nr 18 – za klarowną ideę parkową, a w szczególności za trafne zagospodarowanie terenów funkcjami rekreacyjno-sportowymi po obu stronach ul. Piłsudskiego).

Wizualizacja – projekt AKG Architektura Krajobrazu

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...