Ukraina

Kup pan fort

Zabytkowy, XIX-wieczny pruski fort można sobie kupić za bagatela… nieco ponad 3,5 miliona złotych. Agencja Mienia Wojskowego wystawiła go na sprzedaż. Jednak nikt nie zgłosił się na przetarg.

Fort VI znajduje się w Poznaniu przy ul. Lutyckiej 115. Jest jedną z obronnych fortyfikacji wybudowanych na obrzeżach Poznania przez pruską armię pod koniec XIX wieku.
Wystawiona na sprzedaż nieruchomość obejmuje prawie 10 ha działki. Znajduje się na niej kilka ceglanych bunkrów, m.in. budynek główny fortu z 1881, budynek wartowni z 1882 oraz 6 schronów z tego samego okresu. Teren wokół budynków porośnięty jest starodrzewiem. Działka jest ogrodzona. Doprowadzona jest do niej także woda i kanalizacja oraz prąd.

Teren, na którym położona jest nieruchomość nie posiada aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania uchwalonym przez Radę Miasta zapisano jedynie, że fort może być przeznaczony na usługi. Nie zapisano jednak na jakie.
XIX-wieczny fort i jego otoczenie to zabytek, dlatego pieczę nad nim sprawuje miejski konserwator zabytków. W swoich zaleceniach zastrzegł, że:
1. Fort, wraz z strefą ścisłej ochrony konserwatorskiej nie może być dzielony, należy traktować go jako całość. Obiekty należy zachować w nienaruszalnej formie, a jego ewentualna adaptacja nie może w jakikolwiek sposób zniekształcać militarnego charakteru zabytku.
2. Na terenie fortecznym oraz na terenie strefy ścisłej ochrony konserwatorskiej nie wolno lokalizować jakichkolwiek trwałych obiektów architektury ani zniekształcać pierwotnie ukształtowanego terenu przedpola fortecznego oraz profili ziemnych na czapie fortu.
3. Powinno się usunąć wszystkie wtórne budynki, zacierające układ przestrzenny dawnego fortu.
4. Należy uporządkować zieleń porastającą fort poprzez usunięcie samosiejek zarastających fosy oraz udrożnić oryginalne, zachowane odpływy wód opadowych.
5. Należy uporządkować zieleń porastającą na nasypach ziemnych czapy fortecznej, ponieważ wyrastające korzenie drzew powodują rozsadzanie i destrukcję murów fortecznych.
6. Należy dokonać przeglądu i ewentualnych napraw narzutów ziemnych oraz izolacji stropów na czapie fortecznej.
7. Bezwzględnie należy przeprowadzić renowację ceglanych murów z zachowaniem kształtu otworów okiennych i drzwiowych oraz przywróceniem wyglądu zachowanych bądź przekutych otworów.
8. Należy zachować całość istniejącej dekoracji architektonicznej wraz z odtworzeniem brakujących fragmentów.
9. Należy przywrócić pierwotny kształt bryły i elewacji blokhauzu na majdanie.
10. Całościowej renowacji powinien ulec łączący majdan z wjazdem do wnętrza fortu.
11. Należy dokonać całościowej renowacji i konserwacji, a także ewentualnego uzupełnienia wszystkich elementów metalowych.
12. We wnętrzach fortu należy zachować istniejący układ pomieszczeń i ich kształt (sklepienia, posadzki itp.).
Nieruchomość wyceniono na 7 mln zł, na tyle też ustalono cenę wywoławczą. Jednak z racji ograniczeń, jakie nałożył konserwator zabytków, można go kupić już za połowę tej ceny.
50-procentowa obniżka nikogo jednak nie skusiła, żadna osoba ani firma nie wpłaciła wadium i zaplanowany na jutro (24.09.08) przetarg został odwołany.
– Ceny nie zamierzamy zmniejszać, bo to atrakcyjna nieruchomość. Będziemy próbowali sprzedać ją do skutku – mówi Kinga Pawlikowska, specjalista d/s PR Agencji Mienia Wojskowego.
Następna próba sprzedaży fortu odbędzie się najwcześniej za 2 miesiące.
(zdjęcia: AMW)

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...