Finansowanie pomostowe

Nowa płyta Starego Rynku

Wniosek Poznania o dofinansowanie przebudowy płyty Starego Rynku uzyskał najwyższą notę w konkursie WRPO organizowanym przez urząd marszałkowski – poinformował poznański magistrat. Oznacza to, że szanse na uzyskanie przez miasto dotacji unijnej dla tej inwestycji są bardzo duże.

Jak wskazał magistrat, komisja oceniająca przyznała projektowi rewitalizacji płyty Starego Rynku i ul. Jana Baptysty Quadro 42,5 punktu – najwięcej z wszystkich zgłoszonych w tym konkursie projektów. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że wysoka punktacja i pozytywna ocena projektu odnowy płyty Starego Rynku są dla niego niezwykle ważne.

– „To nasze architektoniczne dziedzictwo, o które musimy dbać. Chcemy, by ta przestrzeń była przyjazna i dostępna dla wszystkich mieszkańców. Dlatego mam nadzieję, że uzyskany wynik w znaczący sposób przybliża nas do pozytywnej decyzji zarządu województwa wielkopolskiego w zakresie przyznania dofinansowania, a tym samym do realizacji tej inwestycji” – podkreślił. Dodał, że uzyskanie pierwszego miejsca w konkursie marszałkowskim oznacza wysokie prawdopodobieństwo rozpoczęcia prac nad rewitalizacją płyty Starego Rynku już w 2019 r. Pełny koszt renowacji to 53,3 mln zł. Miasto wnioskowało o blisko 30 mln zł dofinansowania.

Według koncepcji zmienić ma się płyta Starego Rynku (fot. Demiurg / poznan.pl)

Według koncepcji zmienić ma się płyta Starego Rynku. Kostka nie będzie szlifowana, ale kamienie zostaną odpowiednio wyselekcjonowane i ponownie ułożone na nowym podłożu tak, by nawierzchnia była płaska. Nowa nawierzchnia ma zostać ułożona też na 10 ulicach prowadzących do rynku.

„Nowości będzie więcej: przed domkami budniczymi pojawi się szereg lamp i siedziska, a przy budynku Wagi i po obu stronach Odwachu staną wyspy zieleni z roślinami, które zapewnią cień i możliwość odpoczynku. Inaczej niż obecnie będzie też po remoncie wyglądać ulica Jana Baptysty Quadro. Projektanci musieli uwzględnić, że będzie tam odbywać się wiele wydarzeń kulturalnych i zmienić ulicę w pasaż kultury. Znajdzie się w nim miejsce na mobilne elementy takie, jak scena, meble miejskie (w tym siedziska) i czasowe zadaszenie” – wskazał magistrat.Przebudowa Starego Rynku odbywać się ma w dwóch etapach, aby nie zamykać tej przestrzeni całkowicie. Prace powinny się rozpocząć pod koniec 2019 r., a ich zakończenie planowane jest na 2021 r.

Źródło: biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Agrobex ukończył 30 lat

Poznański deweloper, Agrobex od niemal trzech dekad stawia mieszkania w Wielkopolsce. Budując domy, mieszkania i ...

Poznań najzieleńszym miastem

Wśród największych miast Polski, metropolią posiadającą najwięcej zieleni jest Poznań. Tereny zielone zajmują w naszym ...

UAM obchodzi 100 lat istnienia

7 maja 1919 roku odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, ...

Promieniowanie bez kontroli

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o działaniach organów administracji publicznej w zakresie ochrony przed promieniowaniem ...

XI Europejski Kongres Gospodarczy

W agendzie 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.) kilkanaście sesji ...