Ukraina

Nowy numer Gazety Deweloperskiej

Kończy się druk nowego, 14 numeru Gazety Deweloperskiej. Swą inaugurację będzie miała podczas targów mieszkaniowych w Poznaniu 12-13 września.

Motywem przewodnim numeru 14 jest spotkanie nowego ze starym na polu inwestycyjnym oraz projektowanie na miarę XXI wieku. Co się pod tym kryje?
Coraz częściej inspiracją do powstawania nowych inwestycji w różnym wymiarze są istniejące zabytki kultury materialnej, a konkretnie budowle z duchem historii. Są to zarówno założenia pałacowo-dworsko-folwarczne, jak i różnorodne obiekty wojskowe, czy na przykład latarnie morskie. Wokół nich deweloperzy projektują nie tylko osiedla mieszkaniowe, ale także ośrodki wypoczynkowe, czy rekreacyjne o bardzo zróżnicowanym profilu.
Dwory i pałace, wraz z otaczającymi je parkami i folwarkami, budowano na ziemiach polskich od tysiąca lat. Jednak drugie półwiecze XX wieku przerwało ten naturalny proces obracając często dorobek stuleci w ruinę. W Gazecie Deweloperskiej piszemy jak rozwijały się w Polsce dwory i pałace i jaki spotkał je los po zakończeniu II wojny światowej. Na szczęście powrót do gospodarki wolnorynkowej pod koniec minionego wieku otworzył przed tymi świadkami historii szansę na nowe życie. Wymaga to jednak odpowiedniego wyczucia ze strony inwestora i zrozumienia dla ducha historii właśnie. Podajemy zatem przykłady takich zrealizowanych już inwestycji, dla których bazą stały się zachowane zabytki architektury, czy też cenne założenia urbanistyczne. Informujemy także gdzie można szukać tych architektonicznych świadków dziejów.
Inwestowanie w obrębie obiektu zabytkowego i nierzadko podnoszenie go z gruzów wymaga jednak szerokiej współpracy ze służbami ochrony zabytków i stosowania się do wytycznych konserwatorskich. O tym jak to wygląda w praktyce rozmawiamy z generalnym konserwatorem zabytków, konserwatorem wielkopolskim oraz przedstawicielem biura konserwatora zabytków w Poznaniu. Przykłady tej współpracy nie zawsze są budujące, o czym można przeczytać również w nowym numerze gazety.
XXI wiek stawia przed inwestorami i projektantami nowe wyzwania. Nowe projekty – szczególnie te o szerokim zakresie programowym – muszą powstawać w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem indywidualności każdego człowieka i jego potrzeb, z poszanowaniem dla warunków przyrodniczych oraz historii. W numerze 14 przeczytacie Państwo zatem o projektowaniu na miarę XXI wieku, nowym standardzie usług w realizowanych inwestycjach, budowie eko-miasteczek, o suburbanizacji i rozwoju strefy podmiejskiej, o najlepszych światowych markach koniaku i szampana oraz o tym, kto i jak te trunki serwuje nad polskim morzem. Czy też o beskidzkich dolinach i góralskiej gościnności…
Życzymy przyjemnej lektury!!!

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...