Ukraina

Odkryto średniowieczne mury

Jak informuje „Głos Wielkopolski” niezwykłego odkrycia dokonano w ubiegłym tygodniu na ul. Jana Baptysty Quadro w Poznaniu. Podczas prowadzonych prac ujawniono mury średniowiecznych kamienic. Swoje działania prowadzą już archeologowie.

To gratka dla archeologów, historyków i tych, którzy interesują się przeszłością Poznania, bo tego typu mury, szczególnie na rynku, nigdy nie były odsłonięte na taką skalę. Jest to niepowtarzalna okazja, aby wszystko udokumentować” – mówi dziennikarzom profesor Artur Różański, archeolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych.

Udało się odkryć mury kamienic średniowiecznych, właściwie kramów, które funkcjonowały na rynku już od XV wieku. One oczywiście w pierwszym zarysie były drewniane, natomiast nam udało się natrafić na formę przebudowaną – czyli murowanych budynków, które idą w ciągu ulicy Jana Baptysty Quadro” – dodaje i podkreśla, że od lat było wiadomo, że mury się w tym miejscu znajdują, ale dokumentacja była niepełna.

Już wiadomo, że w związku z odkryciem ulegnie zmianie harmonogram prac. Chodzi o instalację wodno-kanalizacyjną. „Problem jest taki, że pomiędzy dwoma ścianami jest bardzo wąska przestrzeń, a konieczne jest umieszczenie tam całych instalacji, które były zaprojektowane w ciągu ulicy Jana Baptysty Quadro. Nie można jednak w tym celu zniszczyć murów” – tłumaczy profesor.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają prace archeologów. Wiadomo, że wpłyną na harmonogram wcześniej zapowiadanych w tym miejscu działań. Dalsze decyzje na temat odkrycia będzie podejmował miejski konserwator zabytków.

Źródło:epoznan.pl

x

Zobasz także

Stan regionów i miast

Odbyła się się 157. sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów, w której udział wziął Marek Woźniak, Marszałek ...

Jesteśmy Eco-Miastem

Warszawa, Konin, Poznań, Kępno, Niepołomice, Rybnik i Ostrowiec Świętokrzyski – to laureaci tegorocznej edycji konkursu ...

Wiecha nad Andersią Silver

Jak informuje epoznan.pl w najbliższy piątek, 22 września, na ostatniej kondygnacji najwyższego poznańskiego budynku pojawi ...

Końca remontów nie widać

W centrum Poznania trwają obecnie prace związane z ostatnim już etapem Projektu Centrum. Przebudowywane są ...

Z Pułaskiego na Głogowską 18

Nowym adresem jest ul. Głogowska 18.Po dwumiesięcznym poślizgu przeniesiono Biuro Strefy Płatnego Parkowania ZDM i ...