Ukraina

Pierwsze konsultacje o spalarni odpadów

W Poznaniu trwają konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji zakładu termicznego przekształcania odpadów dla potrzeb systemu gospodarki odpadami dla miasta Poznania. W ramach konsultacji odbyło się już pierwsze otwarte spotkanie dla mieszkańców. Organizacja konsultacji społecznych w sprawie lokalizacji spalarni odpadów jest obligatoryjną procedurą dla wszystkich przedsięwzięć inwestycyjnych ubiegających się o dofinansowanie w ramach Funduszu Spójności i pozostałych mechanizmów dofinansowania inwestycji.
Poza procedurą tzw. konsultacji formalnych Komisja Europejska wymaga podjęcia szeregu działań komunikacyjnych realizowanych przez inwestora (w tym wypadku miasta Poznań) w celu pozyskania akceptacji społecznej dla planowanych inwestycji. Chodzi przede wszystkim o szeroką kampanię informacyjną oraz zasięganie opinii zainteresowanych grup społecznych na temat projektu.

Konsultacje wystartowały

Konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ZTPOK) dla potrzeb systemu gospodarki odpadami dla Poznania rozpoczęły się 10 sierpnia 2009 i potrwają do końca października.
W ramach zaplanowanych działań konsultacyjnych przewidziano między innymi: spotkania informacyjne z mieszkańcami Poznania i gminy Czerwonak oraz z innymi grupami społecznymi zainteresowanymi planami budowy ZTPOK – przede wszystkim z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi (POE).
Pierwsze, otwarte spotkanie dla mieszkańców odbyło się 1 września w Urzędzie Miasta Poznania. Kolejne spotkania odbywać się będą sukcesywnie do końca października, także na terenie gminy Czerwonak. W ramach konsultacji powołany zostanie także „Odpadowy Okrągły Stół”, przy którym zasiądą przedstawiciele mieszkańców, eksperci oraz władze samorządowe. Projekt prezentowany jest już także za pośrednictwem mediów oraz w internecie – na stronie www.ekokonsultacje.pl
W celu zebrania jak najszerszej opinii mieszkańców na temat projektu zaplanowano przeprowadzenie badań socjologicznych na terenie Poznania i Czerwonaka.
Konsultacjom społecznym towarzyszy kampania informacyjna pod hasłem: „Poznań odzyskuje energię!”, której najważniejszym celem jest edukacja związana z racjonalną gospodarką odpadami oraz pozyskanie akceptacji społecznej dla planów budowy ZTPOK.

Jaki projekt?

W ramach tworzenia nowego systemu gospodarki odpadami Rada Miasta Poznania w 2007 uchwaliła Plan Gospodarki Odpadami. W planie uwzględniono zapis o konieczności budowy w Poznaniu instalacji termicznego przekształcania odpadów. Jako możliwe lokalizacje dla tej inwestycji wymienia się dwa warianty w północnej części miasta: teren Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach oraz teren Elektrociepłowni Karolin. Pierwotnie rozważano także trzecią lokalizację – na składowisko odpadów komunalnych dla Poznania w Suchym Lesie. Ze względów jednak na ograniczenia wynikające z uchwalonego przez gminę Suchy Las studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz zapisy Planu Gospodarki Odpadami, ta lokalizacja została ostatecznie wyeliminowana.
W dokumencie pn. Ostateczne Studium Wykonalności dla przedsięwzięcia „System gospodarki odpadami dla miasta Poznania” z dnia 30. 01. 2009 r. zarekomendowano na dwie lokalizacje: Centralną Oczyszczalnię Ścieków i Elektrociepłownia Karolin, ze wskazaniem na EC Karolin.
Inwestycja ma kosztować 640 milionów złotych. W chwili obecnej miasto może liczyć na dofinansowanie inwestycji z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości 352 milionów złotych, co stanowi 55 proc. kosztów całej inwestycji.
Projekt przewiduje, iż za te pieniądze powstanie w Poznaniu instalacja termicznego przekształcania frakcji resztkowej zmieszanych odpadów komunalnych zawierającej dwie niezależne linie technologiczne, każda o wydajności 15,4 t/h z możliwością współspalania osadów ściekowych. Roczna wydajność obu linii zakładana jest na poziomie 24.000 t/rok. Przewidziana jest również instalacja waloryzacji żużli w celu dalszego ich zagospodarowania dla celów przemysłowych. Szacunkowa produkcja roczna żużli poprocesowych z dwóch linii termicznego przekształcania – około 72.000 t/rok.
Wstępny harmonogram realizacji kolejnych etapów inwestycji ZTPOK wygląda następująco:
– Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy – IV kwartał 2009/I kwartał 2010
– Opracowanie dokumentacji – II-IV kwartał 2010
– Decyzja o pozwoleniu na budowę – IV kwartał 2010/I kwartał 2011
– Roboty ogólnobudowlane – I-III kwartał 2011
– Wyposażenie obiektów – IV kwartał 2011 – IV kwartał 2012
– Uruchomienie, pomiary urządzeń i obiektów – IV kwartał 2012/I kwartał 2013
– Rozruch całości – zsynchronizowanie pracy urządzeń i obiektów – I-II kwartał 2013
– Odbiory końcowe, szkolenie, instrukcja eksploatacji i przekazanie użytkownikowi – II-III kwartał 2013

Poniżej proponowane lokalizacje

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...