Ukraina

PIXEL ze statuetką Quadro

Złożony z ,,pudełek” biurowiec PIXEL przy ul. Grunwaldzkiej 182 zbudowany przez Allegro – autorstwa warszawskiego biura projektowego JEMS Architekci – otrzymał w tym roku architektoniczną nagrodę prezydenta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. O nagrodę architektoniczna Poznania za 2012 r. ubiegało się w tym roku 19 inwestycji. Dlaczego więc statuetka twórcy poznańskiego ratusza trafiła w ręce projektantów z warszawskiego biura JEMS Architekci: Olgierda Jagiełły, Pawła Natkańca, Macieja Miłobędzkiego, Marcina Sadowskiego i Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego za biurowiec PIXEL?
– Ten obiekt uznaliśmy za najlepszą realizację 2012 roku ponieważ znacząco odbiega od tego, do czego przyzwyczailiśmy się w budownictwie biurowym – mówi przewodniczący jury Jacek Cenkiel z UWI Inwestycje, które są inicjatorem nagrody i fundatorem statuetki. – Jego urozmaicona architektura nie wyklucza funkcjonalności. Architektura jest zaskakująca. Ta zaproponowana przez JEMS pokazuje, że jest jeszcze duże pole do popisu dla architektów.
Przewodniczący jury zauważa także, że nagroda po raz drugi wychodzi poza Poznań. W ubiegłym roku pojechała aż do Dusseldorfu, teraz do Warszawy. To powinno dać do myślenia poznańskim architektom.
– Ten budynek z całą pewnością zasługuje na nagrodę – oświadcza wiceprezydent Jerzy Stępień odpowiedzialny za urbanistykę i architekturę, członek jury. – Kandydatów w tym roku było wielu. Ale ten obiekt łączy w sobie trzy podstawowe cechy. Po pierwsze – oryginalność i piękno typowo architektoniczne, po drugie – bardzo duży stopień funkcjonalności, po trzecie wreszcie – przy sukcesie biznesowym można projektować różne obiekty, ale nie można zapominać również o zanotowaniu sukcesu komercyjnego. A w tym przypadku wszystkie te elementy zostały połączone. Powtarzam: piękno, niezwykłość architektury, funkcjonalność i sukces komercyjny. A zatem jest to, o co przy każdej inwestycji chodzi.
Wiceprezydent Stępień zaznaczył również, że ten konkurs to ważne dla życia miasta zawody – budzące zainteresowanie nie tylko architektów, deweloperów, branżystów, ale także mieszkańców, pełniące rolę edukacyjną. Podczas konkursu podkreślane są ważne aspekty przestrzeni miasta, aby powstawały obiekty piękne, które wzbogacają jego pejzaż. Takie obiekty w ciągu 15 lat – w tym roku nagrodę wręczono bowiem po raz piętnasty – były zgłaszane i zawsze trwała ostra rywalizacja. Nagradzano obiekty wiele wnoszące do przestrzeni miasta, oddziałujące na sąsiedztwo oraz szerszą przestrzeń. Niektóre z nich stały się ikonami poznańskiej architektury. Nagroda otrzymywana w tym konkursie nobilituje autorów obiektu i inwestorów, bo tylko wspólne działanie zapewnia sukces także finansowy. I takimi kryteriami jury przy ocenie się kieruje.

Nagrodzona inwestycja jest pierwszym z pięciu ekologicznych obiektów w ramach parku biurowców PIXEL. Budynek ma łącznie 10 kondygnacji – 3 podziemne oraz 7 naziemnych. By ograniczyć energię potrzebną do oświetlenia pomieszczeń zaprojektowano elewację tak, aby ta wpuszczała do wnętrza maksymalnie dużo naturalnego światła. Fasada PIXEL’a od strony ulicy Grunwaldzkiej jest bardzo klasyczna i niemal całkowicie przeszklona. Natomiast od drugiej, wewnętrznej strony, architekci zaprojektowali fasadę składającą się z wystających sześcianów. Powstała między nimi przestrzeń została wypełniona drewnem i zielenią. Wszystko to sprawia wrażenie jakby elewacja budynku przypominała stos poukładanych pudełek. Pracownicy biurowca mogą korzystać z ogólnodostępnych tarasów i ogródków na dachach. Przy budynku zaprojektowano parkingi rowerowe, a w samym obiekcie znalazło się także miejsce na restaurację i przedszkole dla dzieci pracowników.
– To była niepowtarzalna forma współpracy z inwestorem, firmą Allegro – powiedział Paweł Natkaniec, jeden z projektantów reprezentujących zespół JEMS Architekci. Co to oznacza? Czy inwestor przyszedł i powiedział ,,zaprojektujcie coś szalonego”.
– Nie uważam, że ten budynek jest szalony. Wbrew pozorom jest bardzo racjonalnym budynkiem, który ma dodatkowe swoje oblicze – odpowiada P. Natkaniec. – Ale inwestor od początku prezentowania koncepcji miał otwartą głowę i był z niej zadowolony. To miał być budynek, który będzie służył ludziom spędzającym tu znaczną część swego życia.
Czy ten budynek ma swoją filozofię? – pytamy projektanta.
– Miał być przyjazny użytkownikom – to był podstawowy cel. Ma też podwójną naturę. Z jednej strony kształtuje linię zabudowy ulicznej, jest budynkiem subtelnym, który nie ma się specjalnie rzucać w oczy – to jest to, co widzimy od strony ul. Grunwaldzkiej, gdzie odbywa się ruch samochodowy. Z drugiej strony pokazuje podwórko, coś co jest bliższe człowiekowi, coś z czym można się utożsamić. Budynek wchodzi do środka i wychodzi na zewnątrz – opowiada Natkaniec.
Pytamy więc architekta czy taka rozbudowana architektura nie spowoduje, że budynek będzie trudny w utrzymaniu.
– O budynki trzeba dbać generalnie. Jeśli się o nie nie dba, to ich stan się pogarsza. Nie ma takiej rzeczy, która bez dbałości dobrze się starzeje – odpowiada. – Oczywiście jakość zastosowanych materiałów jest bardzo ważna. A tu są bardzo dobre materiały, bo szkło, czy drewno w postaci cedru kanadyjskiego, to są materiały odporne. Oczywiście ten budynek będzie się zmieniał i mamy z inwestorem świadomość, iż nie będzie on zawsze wyglądał jak nowy. Drewno ma tę właściwość, że zmienia się z czasem, wraz z warunkami atmosferycznymi, porami roku. Taki był cel, aby pokazać, że my się starzejemy, budynki również. Jest w nim też dużo zieleni – są tarasy, żywopłoty, co wymaga pielęgnacji, ale wydaje mi się, że skoro ludzie dbają o ubrania, czy samochody, to muszą dbać również o budynki.
Co jeszcze świadczy o przyjazności biurowca?
– Bardzo dużo światła. Jest on bardzo otwarty od zewnątrz na otoczenie. Tarasy łączą wnętrze z zewnętrzem, można na nie wyjść dla mniej formalnego sposobu pracy, gdzie można też popracować poprzez rozmowy. W budynku jest przedszkole, restauracja i prysznice dla rowerzystów oraz wiaty dla rowerów. I rzeczywiście pracownicy korzystają z tego – wylicza architekt.
Satysfakcję projektantom daje zróżnicowana forma budynku, jego różnorodna wysokość, a także kontrasty w zastosowanych materiałach: świetliste, chłodne szkło i matowe, ciepłe drewno.

Przy projekcie współpracowali również: Izabela Leple-Migdalska, Max Potapow, Karol Olechnicki, Piotra Waleszkiewicz, Anna Walewska.
Koncepcja klastru biurowego przy Grunwaldzkiej ma być kontynuowana. Przygotowywana jest dokumentacja drugiego budynku.
A jak ten nowoczesny budynek w przestrzeni miasta ocenia miejska konserwator zabytków?
– Wspaniale wpisujący się w swoje otoczenie – ocenia Joanna Bielawska-Pałczyńska. – Co prawda nie zabytkowe, ale doceniamy jego aspekty architektoniczne. Jego nagrodzenie nie było dla mnie zaskoczeniem. Bardzo wzbogaca przestrzeń miasta, akurat w tej części mniej zabytkowej.
Przypomnijmy, że w tym roku do nagrody Quadro za 2012 r. nominowanych było 19 inwestycji oddanych do użytku w ubiegłym roku. Były to:
* budynek biurowy Jet Office przy ul. Piątkowskiej 163 (pracownia INSOMIA Szymon Januszewski);
* budynek biurowo-handlowy Wodna 15 (EASST.com – Pracownia Projektowa Sterzyński Sucharski);
* przebudowa kompleksu Sali Wielkiej CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82 (TOYA Design Tomasz Wojtkowiak);
* rezerwat Archeologiczny Genius Loci, ul. Ks. I. Posadzego 3 (TOYA Design Tomasz Wojtkowiak);
* budynek biurowo-mieszkalny przy ul. Wyspiańskiego 42 (ELM Projekt Studio);
* Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii, ul Rubież 46 (Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz);
* Collegium Chemicum Novum, ul. Umultowska 89b (Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz);
* budynek dydaktyczny AWF, ul. Królowej Jadwigi 27/39 (Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego ARPA)
* kolejka górska wraz z zagospodarowaniem terenu, Malta (Architekci Urszula Błochowiak, Andrzej Borowicz);
* Malta Office Park, ul. abpa. A. Baraniaka 88 (Litoborski Marciniak Biuro Architektoniczne);
* Kamienica Wildecka, ul. Chwiałkowskiego 8 (INSOMIA Szymon Januszewski);
* Willa URBANO, ul Piątkowska 41a (De Cad Pracownia Projektowa Dariusz Mecha);
* Park Biurowy PIXEL, ul. Grunwaldzka 182 (JEMS Architekci);
* Andersia Business Center, Plac Andersa 3 (Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich);
* Apartamenty Górczyńskie, ul. Górczyńska 46 (Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat);
* Nastawnia PoC, ul. Noskowskiego – Park Wieniawskiego (Front Architects);
* Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Dojazd 11 (Kostka&Kurka Architekci);
* Nowy Terminal na lotnisku Ławica, ul. Bukowska 285 (Studio ADS);
* I etap budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego – dworzec Poznań Główny (Bose International Planing and Architecture Marek Tryzybowicz).
Architektonicznej nagrodzie prezydenta Poznania za najlepszą realizację architektoniczną roku patronuje Jan Baptysta Quadro z Lugano – twórca najbardziej charakterystycznego i zawsze pozytywnie kojarzonego obiektu Poznania, czyli renesansowego ratusza. I takie jest przesłanie konkursu. Nagroda wręczana jest w Sali Renesansowej ratusza. Ponieważ w tym roku konkurs obchodzi jubileusz 15-lecia prezydent Ryszard Grobelny tak napisał w okolicznościowym albumie:
Jestem głęboko przekonany, że wszystkie dokonane w piętnastoleciu wybory opierając się upływowi czasu potwierdzają swoją słuszność. Wyrażam przekonanie, że nagrodzone obiekty wszystkich kolejnych edycji konkursu wpisały się doskonale w urbanistyczną przestrzeń stanowiąc wartościowy element architektury budujący unikatową miejską tożsamość. Wierzę, że świętowany jubileusz dowodzi także znaczenia nagrody dla środowiska polskich architektów i urbanistów.
W 15-letniej historii statuetka Quadro najczęściej, bo 4-krotnie trafiła do Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza ze Studia ADS za terminal Portu Lotniczego Ławica, halę 3A MTP oraz obie części Starego Browaru. Dwukrotnie otrzymał ją Jerzy Gurawski za budynek Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz Aulę Nova Akademii Muzycznej. Trofeum otrzymali również: Klemens Mikuła za kompleks sportowo-rekreacyjny Malta, Ewa i Stanisław Sipińscy za Poznańskie Centrum Finansowe, Marian Fikus za centrum wykładowe z biblioteką Politechniki Poznańskiej, Wojciech Marcinkowski za budynek mieszkalno-usługowy Piątkowski Zaułek, Sławomir Rosolski za kompleks City Park, Jacek Bułat za budynek biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Pracownia Architektoniczna 1997 Krzysztof Frąckowiak za Collegium Iuridicum Novum oraz Wojciech Grabianowski z RKW Rhode Kellermann Wawrowsky za Murawa Office Park. Znaczące jest, że pięć nagrodzonych budynków wybudowały uczelnie wyższe. Tylko dwukrotnie nagradzano budynki mieszkalne.

x

Zobasz także

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...