Agrobex 750×200 – czerwiec 2017
Nickel 750×100 – Botaniczna

Ponad 130 ml zł dla Poznania na inwestycje transportowe

Umowy dofinansowania trzech inwestycji dotyczących transportu publicznego podpisali w czwartek w siedzibie Ministerstwa Rozwoju przedstawiciele Poznania i Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT).

Przebudowa ul. św. Marcin, budowa linii tramwajowej w ul. Ratajczaka oraz przebudowa tras tramwajowych w ul. Dąbrowskiego pochłoną łącznie od tego do 2022 roku 294 mln zł, z czego ponad 130 mln zł będzie pochodziło z funduszy  unijnych, z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Św. Marcin - wizualizacja, źródło: Studio ADS
Podpisane umowy są kolejnym dowodem na to, że Poznań potrafi skutecznie aplikować o unijne środki na zaplanowane inwestycje.

5 km linii tramwajowych

Pierwsza z nich – przebudowa tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicach Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności i Towarowej – ruszy w Poznaniu już na początku września. W jej ramach przebudowanych zostanie ponad 2,5 km linii tramwajowych. To pierwszy etap tzw. „Projektu Centrum”, czyli prac związanych z rewitalizacją obszaru ścisłego centrum Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem ul. Święty Marcin. Ta inwestycja, która potrwa do 2020 roku, pochłonie 100 mln zł, z czego niemal 45,5 mln zł pochodzić będzie z unijnych funduszy.

Zmiana nawierzchni, mała architektura i planowane nasadzenia zieleni sprawią, że cały obszar projektu zyska nową jakość. Wszystkie działania w ramach tej inwestycji wpłyną na większą dostępność oraz rewitalizację ścisłego centrum miasta. Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia komfortu wszystkich użytkowników tej przestrzeni, w tym również osobom niepełnosprawnym – wyjaśnił Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania, który podpisywał umowy z CUPT.

W przyszłym roku mają rozpocząć się dwa pozostałe dofinansowane projekty. Do 2022 roku potrwa realizacja drugiego etapu „Projektu Centrum”, czyli budowa trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicy Ratajczaka. Łączna długość budowanych i przebudowanych linii tramwajowych wyniesie w tym wypadku niemal 1,3 km. Wartość tego projektu to 130 mln zł, z czego ponad 59 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie.

Również do roku 2022 planowane są prace związane z realizacją trzeciego dofinansowanego projektu – przebudowy tras tramwajowych w ul. Dąbrowskiego, na odcinku od skrzyżowania z ul. Przybyszewskiego/Żeromskiego do ul. Prusa o łącznej długości ponad 1,2 km Inwestycja pochłonie ponad 64 mln zł, z czego z Programu Infrastruktura i Środowisko  pochodzić będzie ponad 27 mln zł.

Pieniądze w transport miejski

W czwartek w CUPT podpisywano łącznie dziesięć umów dotyczących dofinansowania projektów transportowych. Oprócz Poznania beneficjentami były m.in. Toruń, Bygdoszcz, Tychy, Gdynia i Stargard.

Te projekty opiewają na kwotę 1,57 mld zł, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi 858 mln zł. Transport miejski to trzeci z największych obszarów wsparcia w ramach tego programu, po transporcie drogowym i kolejowym. W całym programie mamy na ten obszar przeznaczonych 2,3 mld euro. Łącznie z dzisiejszymi podpisaliśmy już 24 umowy dotyczące realizacji projektów z zakresu transportu miejskiego – mówił w czwartek Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Jak zapewnił będą następne, bo na ocenę i wybór czeka 48 projektów na łączną kwotę 17 mld zł.

Miasta są bardzo zainteresowane tym obszarem. My również, bo transport miejski zwiększa jakość życia w naszych miastach i przyczynia się do ich rozwoju gospodarczego. Bez sprawnie funkcjonującego transportu nie ma rozwoju gospodarczego naszych miast – przekonywał.

Mamy już podpisanych 117 umów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.  Weryfikujemy kolejnych 60 dużych wniosków o dofinansowanie projektów. Nie tylko podpisujemy zobowiązania, ale też realizujemy płatności. Wykorzystaliśmy już ponad połowę budżetu na ten rok i jesteśmy pewni, że wykorzystamy środki zapisane w naszym budżecie, a jest to 8,8 mld zł – poinformował Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora CUPT.

Jacek Łakomy, Biuro Prasowe UMP

x

Zobasz także

Miasto dopłaci do wynajmu

Rusza Miejskie Biuro Najmu – program, dzięki któremu rodziny czekające na przydział lokalu komunalnego, będą ...

Polityka mieszkaniowa Poznania

Sesję rady miasta zdominowała polityka mieszkaniowa oraz miejskie plany zagospodarowania przestrzennego. Radni uchwalili też Złotą ...

Forum Rozwoju Miast

W środę 6 grudnia w Collegium Iridicum Novum rozpocznie się pierwsze w Poznaniu Forum Rozwoju ...

Co zamiast Starej Rzeźni?

Vastint zrealizuje wielofunkcyjny kompleks na terenie o powierzchni 5,5 ha w Poznaniu. Oferta przedstawiona przez ...

9 X „Trzymaj ciepło”

Prawie 4000 domów jednorodzinnych i kamienic zostało przebadanych kamerą termowizyjną w Poznaniu od początku akcji ...