Ukraina

Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska”

Jak najlepiej podsumować i uczcić 25 lat wolnej Polski? Jak zaprezentować największe osiągnięcia polskiej gospodarki, przemysłu, nauki i kultury ćwierć wieku po obradach Okrągłego Stołu, wyborach czerwcowych i powołaniu pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim? Odpowiedzią jest II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska” organizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, która będzie fascynującą lekcją na temat Polski, jej historii i jedynych w swoim rodzaju mieszkańców. Zainspirowana historycznymi jubileuszami (25. rocznicą pierwszych wolnych wyborów do Sejmu i Senatu, 10. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej, 15. rocznicą członkostwa Polski w NATO oraz 85. rocznicą I Powszechnej Wystawy Krajowej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich) ekspozycja to przegląd wszystkiego co najlepsze i najciekawsze w naszym kraju. Odbędzie się dniach 2-15 czerwca 2014 roku.
Wystawa, nad którą patronat objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, jest jednym z kluczowych punktów obchodów Święta Wolności. Rocznicy pokonania komunizmu, zwycięstwa obozu „Solidarności” i wyborów z czerwca 1989 roku.
– Ta wystawa z okazji 25-lecia przywrócenia suwerenności to odpowiedź na pierwsze 10-lecie niepodległej Polski w 1929 roku. ówczesna PeWuKa była przekazem, że odzyskanie przez Polskę niepodległości nie było wybrykiem historii, że Polacy na to zasłużyli i zapracowali. Dziś 25 lat suwerennej Polski to nasz wspólny sukces, przy wszystkich brakach i niedostatkach. Polska swoje 5 minut dobrze wykorzystała nie kłócąc się tak, jak to ma miejsce dziś na Ukrainie. Uformowała się zgoda polityczna, aby dążyć ku Zachodowi, ku integracji z EWG i NATO. I to był sukces – stwierdza Andrzej Byrt, prezes MTP.
Zgodnie z ideą przedsięwzięcia, na czas Powszechnej Wystawy Krajowej pawilony Międzynarodowych Targów Poznańskich zamienią się w prawdziwą kopalnię ciekawostek o Polsce i Polakach. Tylko tu będzie można w jednym miejscu poznać kulisy rozwoju gospodarczych liderów, ich niezwykłą historię i największe osiągnięcia. W ramach jednej ekspozycji, swoje dokonania zaprezentują zarówno globalne marki, które z powodzeniem funkcjonują na międzynarodowych rynkach i giełdach, sprywatyzowane z powodzeniem spółki, jak i niewielkie firmy rodzinne, których produkty od kilkudziesięciu lat cieszą się zaufaniem stałej rzeszy klientów. Niezależnie od skali prowadzonego biznesu, wszystkich uczestników wydarzenia łączy jedno – niepodważalny sukces, renoma i wysoka jakość, niejednokrotnie potwierdzona Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP.
Jak podkreśla prezes Byrt setki tysięcy firm w Polsce – zarówno kapitał zagraniczny, jaki firmy rodzime – odniosły sukces. PWK-bis będzie znacznie mniejsza niż jej pierwowzór sprzed 85 lat (wówczas zajmowała 65 ha), ale będzie prezentacją sukcesów gospodarczych w pigułce. Na wystawę zaproszono firmy reprezentatywne w każdej grupie: megakoncerny, duże, średnie, małe, mikro. Firmy o różnej proweniencji, które odniosły sukces. Zaprezentują one różne drogi dojścia do sukcesu.

Uroczysta Gala Prezydencka

Powszechnej Wystawie Krajowej 2 czerwca w Sali Ziemi MTP będzie towarzyszyła uroczysta gala z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wydarzenie będzie połączone z dorocznym wręczaniem Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, które towarzyszy targom ITM Polska. Określana mianem „polskiego nobla gospodarczego” nagroda jest przyznawana przez kapitułę, w skład której wchodzi 21 wybitnych naukowców, biznesmenów i dziennikarzy ekonomicznych. Prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane w czterech kategoriach: Innowacyjność, Ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu, Obecność na rynku globalnym, Zielona gospodarka. W 2014 roku – z okazji dwudziestej piątej rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu – nagroda zostanie przyznana także w piątej kategorii – Trwały sukces.

Sukces dobrze zaprojektowany

Czy polski design różni się czymś od projektów europejskich? Dlaczego niektóre produkty osiągają rynkowy sukces, a obok innych przechodzimy obojętnie? I w czym tkwi sekret wyborów konsumenckich? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć podczas wystawy „Sukces dobrze zaprojektowany”. Zlokalizowana w pawilonie 1 ekspozycja zostanie podzielona na 8 stref tematycznych: Polska tworzy innowacje; Polska konsumuje; Polska pięknieje; Polska umeblowana; Polska mieszka; Polska modna; Polska aktywna oraz Polska podróżuje. Każda z nich będzie miała charakter edukacyjny, a jej zadaniem będzie odczarowanie słowa design, obecnie zdewaluowanego, bądź niezrozumiałego dla szerokiego grona odbiorców. Dlatego obok krzesła, sofy oraz obuwia – produktów niejako w naturalny sposób kojarzonych z nazwiskiem projektanta – na wystawie pokazany zostanie również między innymi odkurzacz, tramwaj oraz kosmetyki, a także dobrze zaprojektowane i doskonale spełniające oczekiwania konsumenta usługi.
Do wskazania firm i marek, które wyróżnia doskonałe wzornictwo, zaproszeni zostali uznani eksperci z dziedziny designu: przedstawiciele uczelni artystycznych, mediów, instytucji oraz znani w Polsce i na świecie polscy projektanci. Zespół kuratorski dokonał wyboru ponad 30 firm i produktów, wskazując niejednokrotnie na kompleksowe podejście do projektowania – począwszy od identyfikacji wizualnej marki, interfejsu strony internetowej, opakowania, usług komplementarnych, a nawet siedziby firmy.

Oskary designu

30 polskich produktów nagrodzonych prestiżową, międzynarodową nagrodą Red Dot Award czyli tzw. „Oskarem Designu” to propozycja wystawy w pawilonie 1, gdzie po raz pierwszy w Polsce można w jednym miejscu obejrzeć wszystkie zdobyte dotąd nagrody. Organizowaną przez Urząd Patentowy RP wystawę „Polskie Red Doty” tworzą produkty niezmiernie różnorodne: od małych pieczątek przez aparaturę medyczną, meble, produkty AGD, aż do imponującej wanny. Wszystkie je cechuje doskonały, funkcjonalny i estetyczny wzór połączony z najwyższą jakością. Wszystkie nagrodzone produkty zostały zaprojektowane przez młodych, polskich, kreatywnych projektantów i w większości są produkowane przez polskie przedsiębiorstwa.

Więcej niż tysiąc słów

W 2013 roku na talerzu statystycznego Polaka znajdowało się niemal o połowię mniej chleba, mleka, ziemniaków i cukru niż w 1995 roku. W ciągu minionego ćwierćwiecza liczba studentów zwiększyła się za to ponad czterokrotnie – z tymi i wieloma innymi ciekawostkami będzie można zapoznać się na wystawie Głównego Urzędu Statystycznego w pawilonie 2.
Ekspozycja GUS to najlepszy dowód na to, że historię Polski można opowiedzieć na nieskończenie wiele sposobów. Propozycja urzędu statystycznego to niezmiernie ciekawa lekcja o Polsce i Polakach, naszym rynku pracy, edukacji, a nawet życiu prywatnym. Uporządkowane dane to obiektywne podsumowanie minionego ćwierćwiecza, które inspiruje do dalszych dyskusji i analiz. To także dowód na to, że liczby nie tylko rządzą światem – jak twierdził Pitagoras – ale i potrafią wiernie go opisywać. A przede wszystkim pokazuje ,,jak rośliśmy!” (w Polsce w latach 2008-2013 PKB wzrósł o 18 proc., podczas gdy średnia w UE to spadek -0,3 proc.).

PWK 1929-2014

W 2014 roku Polska świętuje jubileusze wielu ważnych i znaczących dla naszej historii wydarzeń. Jednym z nich jest 85. rocznica Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i prezentowała dorobek Polski dokładnie w dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości. Zajmująca łącznie 65 hektarów wystawa była bezapelacyjnie największym i najgłośniejszym wydarzeniem w historii Poznania. Przez 4,5 miesiąca (od maja do września 1929 r.) zwiedziło ją 4,5 miliona osób z całego świata.
Dokładnie 85 lat później, w tym samym miejscu, można ponownie zachwycić się nieprawdopodobną skalą zorganizowanego w dwudziestoleciu międzywojennym przedsięwzięcia. Niepowtarzalna wystawa zdjęć i grafik z PeWuKi jest ważną lekcją historii na temat Polski, społeczeństwa i jego dokonań oraz naszego znaczenia na arenie międzynarodowej.
Okrągły jubileusz wystawy to okazja nie tylko do wspomnień, ale i oceny kondycji Międzynarodowych Targów Poznańskich ostatnich lat, przybliżenia zwiedzającym największych inwestycji oraz uchylenia rąbka tajemnicy związanej z przyszłością lidera polskiego przemysłu targowego.

Kalejdoskop polski

Podróż, podczas której odkryjecie Państwo największe osiągnięcia gospodarcze, samorządowe, kulturalne i naukowe Polski minionego ćwierćwiecza, rozpoczyna przed pawilonem nr 1 unikatowa wystawa fotograficzna. „25 lat wolnej Polski w obiektywie fotoreporterów Gazety Wyborczej” to zbiór 25 zdjęć, na których uwieczniono najważniejsze wydarzenia polityczne, społeczne, religijne i sportowe minionego ćwierćwiecza. Ekspozycja ma wielu bohaterów. W kadrze uchwycono zarówno wielkich Polaków jak Tadeusz Mazowiecki, Jan Paweł II czy Wisława Szymborska oraz tych mniej znanych, sfotografowanych podczas pracy, wspólnego świętowania czy zakupów. Mocno zaakcentowane zostały także przełomowe momenty naszej historii – obrady okrągłego stołu, przysięga prezydencka Lecha Wałęsy czy wejście Polski do Unii Europejskiej. Nie zabrakło także dokumentacji ważnych wydarzeń społeczno-kulturalnych jak finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

Rzeczpospolita 1989-2014

Wystawa podsumowuje ćwierćwiecze wolnej Polski przez pryzmat publikacji dziennika Rzeczpospolita, przywołując m.in. najdonioślejsze wydarzenia ostatnich 25 lat i najwybitniejszych ludzi, których teksty ukazały się na łamach Rzeczpospolitej. Zlokalizowana w pawilonie nr 1 ekspozycja będzie oryginalną kroniką życia politycznego, gospodarczego i społecznego naszego kraju, a zarazem doskonałym kompendium dokonań Polaków i sukcesów polskiego państwa po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku. Wystawa wpisuje się w obchody 25-lecia wolności Polski, którym patronuje prezydent RP Bronisław Komorowski

Województwa na 25-lecie wolności

W ramach ekspozycji PWK-bis największe osiągnięcia minionych 25 lat zaprezentują również polskie województwa, które odegrały kluczową rolę w zarządzaniu rozwojem lokalnym i regionalnym oraz w budowaniu silnego gospodarczo kraju. Na stoiskach województw będzie można poznać te znane i mniej znane osiągnięcia regionów, wśród których nie zabraknie „twardych danych” jak wzrost wojewódzkiego produktu brutto, sieci dróg, liczbę uczelni i studentów. Niezwykle ciekawie przedstawia się także ekspozycja dotycząca sukcesów w zakresie poprawy środowiska, ważnych inwestycji infrastrukturalnych czy spektakularnych restauracji zabytków.

Strefa Start Up

Wystawa sukcesów polskiej gospodarki byłaby niekompletna bez innowacyjnych i nowatorskich przedsięwzięć podejmowanych przez młodych przedsiębiorców i start up-y. W ramach zaaranżowanej w pawilonie nr 1 przestrzeni Start Up będzie można zapoznać się z najbardziej oryginalnymi pomysłami młodych, początkujących firm, które dziś stawiają pierwsze kroki, w przyszłości mogą jednak stać się filarem polskiej gospodarki. A tak nawiasem – Poznań ma ich najwięcej w kraju w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Przesyłka do przyszłości

Kopalnia ciekawostek o XXI wieku, stanie gospodarki, nauce i polskiej kulturze zachowana dla przyszłych pokoleń – to założenie kapsuły czasu, która zostanie zakopana w ogrodzie sąsiadującym z centrum kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas Powszechnej Wystawy Krajowej. W wykonanej z hartowanego szkła skrzyni umieszczone zostaną przedmioty codziennego użytku, współczesne gazety, fotografie, dane statystyczne i listy do nieznanych adresatów. Najważniejsze informacje na temat swojej działalności pozostawią także partnerzy i wystawcy PWK. Prawdziwa gratka dla historyków zostanie odkopana za 85 lat – w 170. rocznicę I i 85. rocznicę II wystawy krajowej. Współcześni pracownicy i wystawcy Międzynarodowych Targów Poznańskich dołożą do niej wówczas kolejne przedmioty i pamiątki.
Wystawie towarzyszyć będą związane z nią wydawnictwa. W najważniejszym specjaliści przeanalizowali i opisali swymi piórami co było powodem sukcesów gospodarczych, politycznych, kulturalnych, przedstawiona też zostanie lista obywatelska. Druga część wydawnictwa to informacja o firmach uczestniczących w wystawie. Będzie też kilka pomniejszych wydawnictw.

Zabierz PWK do domu

Bawełniane torby z unikatowymi zdjęciami z wystawy w 1929 roku, oryginalne t-shirty, pocztówki, kubki, a nawet drewniane yoyo można zakupić w kiosku Powszechnej Wystawy Krajowej zlokalizowanym w pawilonie nr 2. Zaprojektowane i wykonane specjalnie na tę okazję gadżety będą dostępne przez cały czas trwania wystawy.

ITM Polska i India Show

Powszechna Wystawa Krajowa towarzyszy największym polskim targom ITM Polska: Innowacje-Technologie-Maszyny, które od kilkudziesięciu lat są odwiedzane przez dziesiątki tysięcy decydentów polskiego przemysłu.
Targom, odbywającym się w dniach 3-6 czerwca, po raz pierwszy towarzyszy India Show – ekspozycja, w ramach której można poznać unikatową ofertę ponad 120 firm z Południowej Azji. Zorganizowana w 80. rocznicę nawiązania kontaktów handlowych Polski i Indii ekspozycja narodowa odbywa się pod auspicjami EEPC INDIA (Engineering Export Promotion Council). Zlokalizowana w pawilonie nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich India Show jest przestrzenią biznesu i networkingu.

Program wydarzeń

Bogaty program Powszechnej Wystawy Krajowej wypełniają liczne konferencje, panele dyskusyjne i warsztaty prezentujące dorobek polskich firm i przemysłu oraz głównych dziedzin życia społeczno-kulturalnego Polski. O innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie budowy mostów podczas XII Forum Inżynierskiego 3 czerwca dyskutować będą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Naczelnej Organizacji Technicznej. Polski i europejski dorobek w zakresie ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju będzie z kolei tematem Krajowej Konferencji Ochrony Środowiska, która odbędzie się 11 czerwca.
W programie wydarzeń nie brakuje także spotkań poświęconych kondycji polskiego rolnictwa, branży meblarskiej (Polska jest 3. eksporterem mebli w Europie), a także samorządności. W przededniu 25 rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego – w ramach I Kongresu Partnerstw Samorządowych – dużo uwagi zostanie poświęcone kompetencjom władz lokalnych, kierunkowi rozwoju oraz efektowi synergii we wspólnych przedsięwzięciach.
Kondycja polskiej blogosfery, jej odniesienie do zagranicznych odpowiedników i możliwe kierunki rozwoju będą tematem spotkania Polskiego Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów 8 czerwca. Fenomen i autorytet, jakim internauci obdarzają środowisko twórców internetowych, pokazuje jak wolność gospodarcza i wolność słowa odmieniły sposób komentowania otaczającej nas rzeczywistości. To także dowód na to, jak dużą rolę odgrywają w naszym życiu autorytety i liderzy opinii.
W programie Powszechnej Wystawy Krajowej nie brakuje również wydarzeń dedykowanych szerokiej grupie zwiedzających, w tym: specjalna oferta dla szkół i atrakcyjny program zwiedzania z przewodnikiem PTTK, oferty dla grup zorganizowanych oraz weekendowe atrakcje dla całych rodzin.
MTP gorąco zapraszają Państwa do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu, które na zawsze odmieni sposób, w jaki postrzegacie Państwo Polskę i jej największe atuty!

Program konferencji

* I Kongres Partnerstw Samorządowych – 2 czerwca
* XII Forum Inżynierskie – 3 czerwca
* Konferencja Instytutu Biznesu Rodzinnego – 6 czerwca
* Spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów – 8 czerwca
* Seminarium dla dyrektorów szkół podstawowych woj. wielkopolskiego – 11 czerwca
* Krajowa Konferencja Ochrony Środowiska – 12 czerwca
* Seminarium dla branży meblarskiej – 12 czerwca
* Konferencja Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Polskiego Kongresu Rolnictwa – 14 czerwca

Jubileuszowe medale

Ma 70 mm średnicy, jest wykonany precyzyjną techniką grawerską, a otrzymają go wszyscy partnerzy i uczestnicy Powszechnej Wystawy Krajowej. O czym mowa? O pamiątkowym medalu PWK, który został wybity specjalnie z okazji historycznego przedsięwzięcia. Zamknięty w kolekcjonerskiej szkatule medal jest ozdobiony srebrnym orłem, motywem Powszechnej Wystawy Krajowej oraz logotypem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jego projektem i przygotowaniem zajęła się Agencja Artystyczna PAP-ART.

Partnerzy PWK

Partnerem II Powszechnej Wystawy Krajowej jest świętujący w tym roku 90-lecie istnienia Bank Gospodarstwa Krajowego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Telewizja Polska, TVP INFO, Gazeta Wyborcza oraz dziennik Rzeczpospolita.

Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska” , 2-15 czerwca 2014
Godziny otwarcia wystawy
9:00 – 17:00
Wstęp na wystawę jest bezpłatny

Lokalizacja

Wystawa jest zlokalizowana w pawilonach nr 1 i 2, historycznie związanych z PeWuKą, oraz w prestiżowym pawilonie konferencyjno-wystawienniczym nr 15 Poznań Congress Center. Wejście na teren wystawy od strony ulicy Głogowskiej, vis a vis Dwora Zachodniego PKP, obok pawilonu nr 2.

Zasady wstępu dla grup zorganizowanych i szkół

Ekspozycja Powszechnej Wystawy Krajowej jest dostępna dla grup zorganizowanych w dniach 3-15 czerwca 2014 r. MTP Czekają na zgłoszenia pod adresem szkolyPEWUKA@mtp.pl. Bezpłatne wycieczki odbywają się w godzinach 10:00-15:00. Przewidywany czas trwania to jedna godzina.

Zwiedzanie z przewodnikiem PTTK

W dniach 3-15 czerwca możliwe jest bezpłatne zwiedzanie wystawy z przewodnikiem poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Aby wziąć udział w wycieczce wystarczy zgłosić się do punktu informacyjnego MTP zlokalizowanego w pawilonie 2. Powszechną Wystawę Krajową można zwiedzać w towarzystwie przewodników w godzinach 9:00-15:00.

x

Zobasz także

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...