Ukraina

Poznański rynek biurowy

Według raportu sporządzonego przez firmę King Sturge w pierwszym kwartale 2010 r. wzrosło zainteresowanie poznańskim rynkiem biurowym. Poprawa sytuacji gospodarczej w kraju stwarza bowiem lepsze perspektywy również dla tego sektora. Mimo, że wskaźnik powierzchni niewynajętych w Poznaniu jest obecnie na poziomie 9,5 proc., to widoczna jest tendencja spadkowa. Wskaźnik ten jest wyższy niż w Katowicach i Wrocławiu, ale niższy niż w Krakowie (12,5 proc.) i Łodzi (19,5 proc.). Spośród wszystkich miast regionalnych jedynie Katowice i Wrocław obok Poznania notują spadek ilości pustostanów. To wskazuje na rosnące, choć może jeszcze w sposób umiarkowany, zainteresowanie ze strony firm na wynajęcie biura. Zwiększony popyt na powierzchnie komercyjne pochodzi głównie z firm typu BPO (business process offshoring), działających w obszarach księgowości, konsultingu, IT, lokujących się w Polsce ze względu na niższe koszty pracy. To niewątpliwie szansa dla stolicy Wielkopolski, która pomimo ubogiej powierzchni biurowej, na tle największych miast regionalnych ma możliwości najszybszego rozwoju.
Jak wynika z raportu sporządzonego przez firmę King Sturge poznański rynek biurowy obejmuje 209 tys. m kw. i spośród głównych miast regionalnych tylko Łódź ma mniejszy – 182 tys. m kw. Jednak podaż powierzchni biurowych zaczyna się zwiększać. Inwestorzy planują przekazać w 2010 r. około 33 tys. m kw. powierzchni, z czego 9 tys. zostało już oddanych w pierwszym kwartale tego roku.
– Przekroczony zostanie poziom z bardzo dobrego dla rynku 2003 roku. Dla porównania, w roku 2005 oddano zaledwie 4 tys. m kw., a w 2004 nie ukończono żadnego biurowca – mówi Piotr Woźny z firmy King Sturge.
Jeszcze w tym półroczu na rynek trafi 15 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w Skalar Office Center, a niespełna dwa miesiące temu ruszyła budowa kolejnej inwestycji – Andersia Business Centre. Rosnąca liczba przedsięwzięć komercyjnych wpisuje się w rozwój Poznania, nad którym debatowali samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy, podczas trwającego w dniach 17-18 maja III Forum Gospodarczego Aglomeracji Poznańskiej. Chcąc przyciągnąć inwestorów potrzeba między innymi powierzchni biurowej o najwyższym standardzie.
– O atrakcyjności Poznania świadczy fakt, że jest to najsilniejsza gospodarka regionalna, stąd zainteresowanie ze strony firm. Jednak nie można zapomnieć, o potrzebie zagwarantowania im nowoczesnych miejsc do prowadzenia biznesu, jakim są biurowce klasy A – mówi Agnieszka Grzmil, wiceprezes spółki Górecka Projekt, inwestora budynku Skalar Office Center powstającego przy ul. Góreckiej.
Niewątpliwie najbliższe lata, a więc nowe projekty komercyjne związane z EURO 2012, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej stolicy Wielkopolski pozwolą na większą stabilizację rynku biurowego. Umożliwią uniezależnienie się od znacznych wahań popytu-podaży. Jeżeli chodzi o stawki czynszowe, to będą one w pewien sposób determinowane przez wskaźnik pustostanów, który obecnie kształtuje się w Poznaniu na stosunkowo wysokim poziomie. Jednak rosnące zainteresowanie powinno wpłynąć na jego obniżenie, a w konsekwencji na możliwy wzrost cen.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...