Ukraina

Prognozy dla rynku budowlanego

Wiceminister Tomasz Żuchowski otworzył konferencję objętą honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

– Dokładamy wszelkich starań aby między administracją rządową, przedsiębiorcami i pracownikami był rzeczowy partnerski dialog. Żeby przeszkody dla dialogu były usuwane – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas międzynarodowej konferencji „Monitoring rynku budowlanego – co przyniesie rok 2018”. 

Wiceminister T. Żuchowski przypomniał, że MIB poza 4 projektami ustawy (inwestycyjnej, ustawy obronnościowej oraz ustaw o zawodach architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty oraz ustawy o nadzorze budowlanym) finalizuje prace nad ustawą wprowadzającą kodeks urbanistyczno-budowlany, która wraz z nową wersją kodeksu ma być przedstawiona w listopadzie br. Wspomniał także o nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków, które wejdzie w życie od 2018 r. MIB pracuje także nad cyfryzacją budownictwa (wdrożenie metodyki Building Information Modeling) i ułatwieniami dla firm budowlanych w prowadzeniu inwestycji na rynkach zagranicznych (projekt pilotażowy przygotowania polskich firm do generalnego wykonawstwa inwestycji mieszkaniowych w Szwecji).

Rząd realizuje Narodowy Program Mieszkaniowy, którego elementem jest pakiet Mieszkanie Plus. Przygotowywane do uruchomienia przez Krajowy Zasób Nieruchomości inwestycje, umożliwiające wynajęcie i docelowe nabycie mieszkań w ramach pakietu Mieszkanie Plus, pozwolą na pobudzenie aktywności inwestycyjnej lokalnych społeczności. Dzięki programowi firmy lokalne mogą pozyskać dodatkowe kontrakty, m.in. na realizację prac budowlanych. Dotychczas w budowie jest 1,2 tys. mieszkań, kolejne będą rozpoczynane na przełomie roku. Już w przyszłym będą oddawane do użytkowania pierwsze mieszkania z rozpoczętych inwestycji Mieszkanie Plus.

Zainteresowanie konferencją, która odbyła się 26 października 2017 r. w Warszawie, organizowaną wspólnie przez Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa i ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku pod patronatem honorowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa było bardzo duże, uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele firm zainteresowanych udziałem w programie Mieszkanie Plus jako operatorzy mieszkaniowi.

Krajowy Zasób Nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, które mając mieszkaniowy potencjał inwestycyjny zostały przekazane do zasobu. Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju. KZN ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...