Nickel 750×200 – Dąbrówka

Program MdM – ostatnie 67 mln zł w tym roku

Wielu klientów na rynku nieruchomości z niecierpliwością wyczekuje możliwości otrzymania wsparcia z MdM. Dziś, 8 sierpnia została uruchomiona przedostatnia pula – dodatkowe 67 mln zł. Środków finansowych nie przygotowano wiele, a czas płynie nieubłaganie. Koniec rządowego programu już za moment.

,,Wstrzymano przyjmowanie wniosków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w tym roku” – taki komunikat na początku kwietnia bieżącego roku wydał Bank Gospodarstwa Krajowego, a tym samym klienci deweloperów pogodzili się z myślą, że na kolejne dofinansowanie muszą poczekać do stycznia 2018. Sytuacja zmieniła się w pewnym stopniu w połowie czerwca. Wówczas rząd przyjął nowelizację zasad programu MdM i dodatkowo przygotował 5 proc. puli, dotąd stanowiących bufor bezpieczeństwa.

Do tej pory przeznaczano 95 procent puli, a pozostałe środki stanowiły rezerwę. Teraz te 5 procent zostanie wykorzystane na wypłatę dodatkowych świadczeń, a tym samym wsparcie otrzyma kilka tysięcy rodzin – wyjaśnia Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.

Wypłata 67 mln zł już teraz oznacza, że nie trzeba czekać na MdM do stycznia 2018 – mieszkania z rządowym dofinansowaniem są dostępne „od zaraz”. Doświadczenie z roku 2016 i 2017 podpowiada, że wspomniane 67 mln zł może zostać przekazane beneficjentom szybko. Fakt, że aktualnie trwa sezon urlopowy wcale dużo nie zmienia. Deweloperzy radzili zainteresowanym nie tylko monitorować aktualną sytuację, ale też proponowali spotkania w biurach sprzedaży, aby poznać dostępne sposoby finansowania zakupu mieszkania i skompletować potrzebne dokumenty. Proponowano klientom dokonanie rezerwacji wybranego mieszkania, czy domu, które są dostępne w MdM. Część osób z tej możliwości skorzystało w ostatnich dniach. Program MdM cieszy się dużym zainteresowaniem, przez co sprzedaż domów i mieszkań jest bardzo uaktywniona. Wystarczy przypomnieć, że w styczniu 2017 przyszli mieszkańcy skorzystali z 310 mln złotych w MdM w niespełna miesiąc.

Absolutnie ostatnią okazją, aby kupić mieszkanie lub dom w MdM, będzie styczeń 2018 r. Wówczas zostaną uruchomione dla zainteresowanych 343 mln zł. Po rozdysponowaniu tej kwoty program niechybnie się skończy. W 2018 roku zostanie oddanych do użytku sporo inwestycji na poznańskim rynku, w tym mieszkania na osiedlach dostępne w MdM. Nie brakuje też ofert specjalnych jak wybrane mieszkania ze zniżką 8 proc. Dzięki temu możliwy będzie rabat aż do 38.000 zł. Lokale wpisują się w ramy programu MdM na 2018 rok.

Bez względu na to czy chcielibyśmy skorzystać z MdM „tu i teraz”, czy liczymy na styczeń 2018, warto decyzję przyspieszyć. Program Mieszkanie dla Młodych zyskał wielu zwolenników i przychylne opinie. To jeden z czynników mający wpływ na decyzję o zakupie nieruchomości.

x

Zobasz także

Marże banków najwyższe od lat, a chętnych i tak nie brakuje

Po cichu, niby niewiele, ale systematycznie banki podnoszą oprocentowanie kredytów hipotecznych. W pierwszym półroczu mieliśmy ...

Ostatnia chwila na inwestycję w studencki najem

Chcesz zarabiać na wynajmowaniu mieszkania studentom? Czasu zostało niewiele, a pracy i formalności cała masa. ...

Zapłacimy wyższy podatek od domów i mieszkań

Podatek od nieruchomości pójdzie w górę. Przyczyną podwyżki jest inflacja. Od nowego roku wzrośnie stawka ...

Kredyty pompują rynek mieszkaniowy

Coraz więcej osób zaciąga kredyty mieszkaniowe. Rosnące wynagrodzenia Polaków sprawiają, że banki także chcą na ...

Czy będą kolejki po kredyty na mieszkania?

Mimo wyczerpania się środków na dopłaty w MdM zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi nie słabnie. Drugi w ...