Ukraina

Przejście przez ulicę Matyi otwarte

Nowe przejście poprawi dojście pomiędzy Wildą a centrum Poznania oraz dostęp do przystanków tramwajowych. Szczególnie skorzystają na jego powstaniu osoby niepełnosprawne, rodzice z wózkami i rowerzyści.

Przejście przez ul. Matyi otwarte
Nowo otwarte przejście na ul. Matyi będzie kolejnym uruchomionym na tej ulicy w ciągu ostatnich dwóch lat. Poprzednie powstało na moście na wysokości wejścia do Dworca Głównego i również skróciło drogę oraz ułatwiło dojście do przystanków tramwajowych. Już wówczas mówiono o potrzebie powstania kolejnego przejścia przez ul. Matyi.

W przeszłości istniało już przejście naziemne łączące Wildę z centrum miasta. Jednak w 2012 roku przy okazji budowy dróg dojazdowych do powstającego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, a obecnie galerii Avenida i dworca PKP, zostało zlikwidowane. Alternatywą przez kolejne trzy lata było korzystanie ze starego tunelu w rejonie skrzyżowania z Wierzbięcicami oraz nowego przy dworcu PKP. Po otwarciu przejścia na moście Dworcowym zaczęto myśleć o odnowieniu drogi dla pieszych pomiędzy Wildą a Śródmieściem. Połączenie to ma usprawnić dojście od strony Wildy do parku Marcinkowskiego i odwrotnie.

Przejście to kosztowało niecałe 425 tysięcy złotych. To niewielkie nakłady w stosunku do efektu społecznego. Staramy się cały czas pomagać pieszym i rowerzystom. Dodatkowym ułatwieniem jest skomunikowanie wysepek przystanków tramwajowych. Jest ono istotne dla osób niepełnosprawnych, z małymi dziećmi, z dużymi bagażami, czy też tym, którym się po prostu spieszy – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta miasta.

Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów łączy chodnik i ścieżkę rowerową przy dawnym, wyburzonym już dworcu PKS i park Marcinkowskiego, dodatkowo zapewniając dojście do przystanków tramwajowych. Jest ono alternatywą dla powstałego kilkadziesiąt lat temu tunelu łączącego ulice Wierzbięcice z Niezłomnych, którego pokonanie było szczególnie trudne dla osób mających problem z poruszaniem się, czy z wózkami.

Oprócz przejścia dla pieszych powstał również przejazd dla rowerzystów i nowa sygnalizacja świetlna. Zostanie ona zsynchronizowana z pozostałymi światłami w okolicy tak, aby nie tworzyły się korki, a jednocześnie zapewniała bezpiecznie przekroczenie Matyi i przejazd tramwajów.  Budowa rozpoczęła się na początku kwietnia tego roku, a zakończyła się, wraz z wszystkim odbiorami technicznymi, po trzech miesiącach. Do wybudowania pozostanie jeszcze przejście przez północną nitkę Mostu Dworcowego i ulicy Matyi.

W ciągu maksymalnie miesiąca Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłoszą przetarg na budowę brakującej 1/3 przejścia przy dworcu. Jeszcze w tym roku będziemy więc mieli prawidłowy układ komunikacyjny. Piesi to nie krety. Ludzie lubią chodzić po ziemi i nie chcą schodzić do przejść podziemnych – dodaje Maciej Wudarski.

Obecnie odchodzi się już od budowy przejść podziemnych. Pierwotnie były one konsekwencją modernistycznego myślenia – rozdzielenia ciągów ruchu: pieszego i kołowego. W PRL takie rozwiązania były często stosowane przez miejskich inżynierów. W ich przekonaniu miały one podnosić prestiż miasta i kierować przechodniów pod ziemię, aby unikać styczności z ruchem kołowym. Z czasem dostrzeżono problem jaki konieczność zejścia na niższy poziom sprawia rowerzystom, rodzicom z wózkami i osobom niepełnosprawnym.

Ryszard Bączkowski, Biuro Prasowe UMP

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...