Ukraina

Rosną stawki za czynsz

W pierwszych czterech miesiącach roku dynamika wzrostu wyniosła średnio 4,8 proc. W analogicznym okresie zeszłego roku było to 3,1 proc, zatem różnica jest znacząca. Jak podaje NBP, przez ostatnie cztery lata cena najmu w dużych polskich aglomeracjach wzrosła o niemal 30 proc. Zatem z analiz wynika, że od kilku lat średnia stopa wzrostu oscyluje wokół 6-7 proc.

– Obecny wzrost cen jest odczuwalny, ale też nie może dziwić. Mamy świetną sytuację na rynku pracy, która napędza nieustający popyt na mieszkania. Potwierdza to stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce.

W kwietniu wyniosła ona jedynie 5,6 proc. Mobilność zawodowa Polaków i masowe przyjazdy obcokrajowców, szczególnie zza wschodniej granicy, znacząco wpływają na rynek nieruchomości, ponieważ pracownicy ściągają tłumnie do większych miast, co w rezultacie napędza zapotrzebowanie na lokale do wynajęcia.

Duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem sprawia, że inwestorzy mają przewagę nad wynajmującymi i mogą decydować o wysokości czynszu – zauważa Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Zdaniem ekspertów, w kwietniu wzrosty cen najmu odnotowano w Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Szczecinie. Spadki natomiast utrzymały się w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach. W perspektywie rocznej najbardziej zdrożały mieszkania w Bydgoszczy (6,6 proc.), Lublinie (4 proc.), Łodzi (3,5 proc.) i Szczecinie (2,4 proc.).

Stabilnie tylko w najmie instytucjonalnym

Aktualnie zdecydowana większość mieszkań na wynajem skupiona jest w rękach prywatnych, co nie zawsze zabezpiecza interesy wynajmujących. W związku ze zmianami cen najmu warto mieć na uwadze, że właściciel nieruchomości ma prawo do podwyższenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu w trakcie trwania umowy. Na zgoła innych zasadach realizowany jest wynajem lokali w Funduszu Mieszkań na Wynajem.

– Nasi klienci doceniają korzyści wynikające z najmu instytucjonalnego. W Funduszu Mieszkań na Wynajem proces weryfikacji jest odmienny niż w najmie okazjonalnym. Dla nas ważny jest nie tylko dochód, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszego najemcy i jego interesów. Weryfikujemy zdolność czynszową, mając świadomość, że klienta musi być stać na mieszkanie, a z drugiej strony czuje on się bezpiecznie, bo wchodząc do naszego mieszkania, nie będzie zaskoczony rachunkami za opłaty, które otrzyma.

Po drugie, klient, który u nas zamieszkuje, podpisuje umowę na konkretny okres (od 6 miesięcy wzwyż), i ma tę stuprocentową pewność, że nagle nie pojawi się ktoś, kto powie, że niestety musi to mieszkanie zwolnić lub nie podniesie mu w trakcie umowy stawki czynszu. Fundusz zapewnia elastyczne i stabilne warunki najmu w całym okresie trwania umowy, co jest korzystne dla obu stron – wyjaśnia Rafał Malik.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to instytucja, która oferuje najem komfortowych, doskonale skomunikowanych mieszkań, zlokalizowanych w największych miastach w Polsce: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Fundusz Mieszkań na Wynajem to instytucja, zapewniająca elastyczne i stabilne warunki najmu. W prowadzonej działalności stawia na przejrzysty system rozliczeń i komfort mieszkańców.
Źródło: INTERIA.PL

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...