Ukraina

Specjaliści od projektowania biur spotkali się w Poznaniu

Najlepsze rozwiązania dotyczące projektowania biur przedstawili 29 marca specjaliści z dziedziny architektury i designu, którzy uczestniczyli w seminarium zorganizowanym w Skalar Office Center. Dobrze zaprojektowane biuro zwiększa kreatywność i zaangażowanie pracowników, co korzystnie wpływa na efekty ich pracy.
Seminarium z cyklu Funkcjonalne Biuro miało w tym roku swoją drugą edycję. Organizatorem był już tradycyjnie wydawca miesięcznika Office&Facility, natomiast patronat medialny objęły m.in. serwisy poznanskie-nieruchomosci.pl oraz salon-mieszkaniowy.pl.
Na czas konferencji powierzchnia Skalar Office Center podzielona została na dwie strefy -wykładową oraz wystawienniczą. Druga z nich stanowiła znakomite tło dla prowadzonych prelekcji, gdyż uczestnicy mogli na bieżąco zapoznawać się z najnowszymi ofertami z zakresu office design. Natomiast dzięki prowadzonym wykładom studenci oraz osoby bezpośrednio związane z branżą architektoniczną mieli okazję posłuchać o korzyściach, jakie niesie ze sobą odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowej.
Seminarium rozpoczęło się wykładem Krzysztofa Skłodowskiego, właściciela pracowni KSA Architekci. Ekspert, posługując się przykładami, przekonywał słuchaczy, że projektowanie biura to matematyka włożona w zasady estetyczne.
Następnie Bogusz Parzyszek, redaktor naczelny magazynu Office wyjaśniał w jaki sposób meblarze reagują na potrzeby współczesnego miejsca pracy. Tym samym rozpoczął panel dyskusyjny, w którym uczestnicy konferencji mogli uzyskać poradę na temat lepszego rozplanowania przestrzeni w biurze.

Najważniejsze dla projektanta powinno być stworzenie przestrzeni dostępnej dla wszystkich

Największe zainteresowanie wzbudziło wystąpienie głównego gościa konferencji, Davida Dropkina. Projektant znany jest z dostosowywania biur i przestrzeni publicznej dla potrzeb osób niepełnosprawnych i właśnie ten temat został przez niego szczegółowo omówiony.
Prelekcja rozpoczęła się od historycznego wstępu na temat podejścia architektów do problemów, z jakimi osoby niepełnosprawne spotykają się na co dzień. Dropkin kilkakrotnie podkreślał, jak ważne jest pamiętanie o wszystkich typach niepełnosprawności, a więc nie tylko fizycznej, lecz również umysłowej i sensorycznej. Posługując się przykładami przedstawił błędy utrudniające osobom niepełnosprawnym swobodne przemieszczanie się. Najczęstszym niedociągnięciem okazały się drzwi obrotowe.
– Ponieważ drzwi obrotowe są całkowicie nieprzystosowane dla niepełnosprawnych, konieczne jest stworzenie dodatkowego wejścia dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim i o lasce. Niestety często zdarza się, że drzwi te są albo zamknięte, albo w ogóle nie uwzględnia się ich w projektach – mówił David Dropkin.
Na zakończenie ekspert poruszył także kwestię dotyczącą międzynarodowego projektu „Welcoming workplace”, mającego na celu dostosowywanie przestrzeni biurowej dla osób starszych. Pozostałe wykłady, zaplanowane w programie konferencji, prowadzili specjaliści tacy jak Andrzej Markowski, Dorota Blaschke oraz partnerzy z firm: Marro, Armstrog, Bene, Zumtobel i Bnos.
Seminarium Funkcjonane Biuro 2011 było znakomitą okazją do poszerzenia horyzontów w zakresie architektury i projektowania. W przerwach pomiędzy wykładami, przy filiżance kawy, uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami i nawiązywali kontakty biznesowe.

****

Skalar Office Center, w którym odbyło się seminarium, to najnowocześniejszy biurowiec klasy A w Poznaniu. Obiekt wyróżnia się komfortem wnętrz, zapewnia najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny klimatyzacji oraz regulacji wilgotności powietrza. Poczucie otwartej przestrzeni biurowej zapewniają podwieszane sufity znajdujące się na wysokości 3 metrów. Dostępne są także szybkobieżne windy umożliwiające sprawne pokonanie 6 kondygnacji biurowca. Wysokie standardy bezpieczeństwa zapewnia sieć kamer przemysłowych, całodobowa ochrona oraz system interkomów. Na pracowników oraz ich gości czeka parking podziemny i naziemny na 200 miejsc postojowych.
Skalar Office Center został oddany do użytku pod koniec 2010 roku. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma PBG Dom Sp. z o.o. – deweloperskie ramię grupy kapitałowej PBG. Biurowiec znajduje się u zbiegu ulic Góreckiej i Hetmańskiej. Dojazd do tego miejsca z lotniska zajmuje kwadrans, z dworca głównego 10 minut, a z autostrady A2 zaledwie 5 minut.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...